Nowe preferencje dla fotowoltaiki. Na wybranych budynkach będzie obowiązkowa

Nowe preferencje dla fotowoltaiki. Na wybranych budynkach będzie obowiązkowa
Chuttersnap / Unsplash

W przyszłym tygodniu Komisja Europejska zamierza zaprezentować pakiet rozwiązań, które mają przyczynić się do szerszego wykorzystania odnawialnych źródeł energii na terenie Unii Europejskiej. Do mediów trafiły już pierwsze informacje o tym, jakie propozycje pojawią się w pakiecie legislacyjnym, który szykuje KE. Szczególne preferencje unijni urzędnicy przewidują dla fotowoltaiki.

Proponując regulacje, które przyspieszą inwestycje w OZE, Bruksela chce zapewnić szczególne miejsce energetyce słonecznej, która ma stać się kluczową technologią służącą dekarbonizacji Unii Europejskiej – ważną nie tylko w kontekście redukcji emisji CO2 z elektroenergetyki, ale także ciepłownictwa.

Nowe propozycje, do których dotarł serwis Euroactiv, zakładają wdrożenie programu rozwoju dachowej fotowoltaiki określanego jako European Solar Rooftops Initiative, którego implementacja tylko w pierwszym roku ma skutkować zwiększeniem produkcji energii z dachowych instalacji PV na terenie UE o 17 TWh (taka wartość stanowi około 10 proc. rocznego zużycia energii elektrycznej w Polsce).

REKLAMA

Z kolei w roku 2025 wdrożenie European Solar Rooftops Initiative ma pozwolić na zwiększenie produkcji energii słonecznej z dachowej fotowoltaiki w UE o 42 TWh.

Nowa strategia KE ma również zwiększyć wykorzystanie fotowoltaiki w ramach inwestycji związanych z renowacją budynków na terenie Unii Europejskiej. Komisja zamierza wprowadzić obowiązek montażu instalacji fotowoltaicznych na wszystkich publicznych budynkach w UE, które się do tego nadają. Ten cel ma zostać osiągnięty już do roku 2025.

Komisja Europejska chce nawet wprowadzenia obligatoryjnego montażu instalacji fotowoltaicznych na wszystkich nowych budynkach, nie tylko publicznych, chociaż – jak podkreśla Euractiv – ten pomysł nadal jest przedmiotem dyskusji.

Szybsze wydawanie pozwoleń 

REKLAMA

Aby przyspieszyć inwestycje w dachowej fotowoltaice, Bruksela chce skrócić okres wydawania niezbędnych pozwoleń na instalację PV na istniejących budynkach maksymalnie do 3 miesięcy.

Komisja chce przyspieszyć również okresy tzw. permittingu dla innych inwestycji w OZE, w tym dla instalacji o mocy do 150 kW, do maksymalnie 6 miesięcy – jednak pod warunkiem lokalizacji takich inwestycji na specjalnie wydzielonych terenach, które zostaną przeznaczone pod inwestycje obejmujące m.in. OZE.

Dla większych instalacji okres wydawania pozwoleń na takich terenach ma zostać skrócony maksymalnie do roku, a dla instalacji realizowanych poza takimi obszarami proces wydawania pozwoleń ma trwać najwyżej 2 lata.

Społeczności energetyczne w gminach

Rozwojowi fotowoltaiki ma sprzyjać ponadto prawo zakładające utworzenie przynajmniej jednej społeczności energetycznej w każdej gminie liczącej co najmniej 10 tys. mieszkańców. Ten cel ma zostać osiągnięty również do połowy obecnej dekady.

Komisja Europejska dostrzega, że wyraźne przyspieszenie inwestycji w energetykę słoneczną w Unii Europejskiej nie może się obyć bez budowy lokalnego przemysłu fotowoltaicznego. Wsparcie dla przedsiębiorstw działających w łańcuchu dostaw dla PV ma zapewnić uruchomienie programu określanego jako European Solar Industry Alliance.

redakcja@gramwzielone.pl


© Materiał chroniony prawem autorskim. Wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy Gramwzielone.pl Sp. z o.o.