Ikea będzie sprzedawać domowe instalacje solar+storage

Ikea będzie sprzedawać domowe instalacje solar+storage
fot. Ruel Del Jamorol/Unsplash

Członkowie programu lojalnościowego Ikea Family w Stanach Zjednoczonych będą mogli kupić domowe rozwiązanie do wytwarzania i magazynowania energii ze słońca. Ikea realizuje projekt we współpracy z pionierem amerykańskiego rynku fotowoltaicznego  firmą SunPower.

Jesienią br. ma wejść w życie program „Home Solar with Ikea”, realizowany na wybranych rynkach w Kalifornii. Jest on jednym z działań podejmowanych przez założoną w Szwecji sieciówkę meblową w celu osiągnięcia do 2030 roku pozytywnego wpływu działalności na klimat i wdrożenia obiegu zamkniętego.

Współpraca Ikei U.S. z SunPower Corp. ma na celu ułatwienie klientom dostępu do energii słonecznej i obniżenie kosztów jej zużycia. Członkowie programu lojalnościowego Ikea Family będą mogli kupić w sieci sklepów domowe instalacje solarne, które dostarczy SunPower i które pozwolą im wytwarzać i magazynować własną energię odnawialną.

REKLAMA

Cel: klient detaliczny

Jak zapowiedział Javier Quiñones, dyrektor generalny i dyrektor ds. zrównoważonego rozwoju w Ikea U.S.: – Wprowadzenie „Home Solar with Ikea” pozwoli większej liczbie osób przejąć kontrolę nad swoimi potrzebami energetycznymi, a naszym celem jest zaoferowanie usługi czystej energii w kolejnych lokalizacjach Ikei w przyszłości.

Istotą połączenia sił przez Ikeę i SunPower ma być wykorzystanie z jednej strony doświadczenia Ikei w sprzedaży detalicznej i projektowaniu produktów dla gospodarstw domowych, z drugiej strony 35-letniego doświadczenia w branży solarnej marki SunPower. Systemy tej firmy objęte są 25-letnią gwarancją Complete Confidence Warranty, obejmującą wszystkie elementy: od paneli po sprzęt monitorujący i baterie. 

Gwarancja udzielona klientom Ikei przez SunPower zakłada utrzymanie 92 proc. początkowej wydajności instalacji fotowoltaicznej w 25. roku jej użytkowania. 

Magazyn energii oferowany przez SunPower ma mieć moc 6,8 kW oraz 13 kWh lub 26 kWh pojemności. Będzie można zamontować go wewnątrz budynku albo poza nim, a gwarancja na niego zostanie przyznana na 10 lat. 

Zielone działania sieci Ikea

REKLAMA

Program „Home Solar with Ikea” powiększa portfolio działań firmy na rzecz zrównoważonego rozwoju. W Stanach Zjednoczonych obejmuje ono: dwie farmy wiatrowe, dwie farmy słoneczne, dwa systemy geotermalne, siedem ogniw biogazowo-paliwowych i dachowe instalacje słoneczne na dachach 90 proc. obiektów Ikei.

Ikea wprowadziła w USA także usługę „Odkup i odsprzedaj”. W 37 sklepach na terenie kraju uczestnicy programu Ikea Family mogą odsprzedać używane meble sieciówki w zamian za kredyt na zakupy w sklepie.  

Ikea rozszerza swoją aktywność w obszarze OZE także na terenie Europy, gdzie od dłuższego czasu oferuje domowe systemy fotowoltaiczne, które dostarcza, współpracując z wybranymi lokalnymi firmami. W Polsce partnerem Ikei jest należąca do grupy E.ON firma E.ON Foton. 

W zeszłym roku grupa Ingka, właściciel sieci sklepów Ikea, poinformowała o zainwestowaniu w odnawialne źródła energii 2,5 mld euro i o planach przeznaczenia kolejnych miliardów na OZE. Wśród wydatków na ten cel znalazły się m.in. koszty przejęcia sześciu farm wiatrowych w Polsce, które zapewniają całkowite pokrycie energii zużywanej w naszym kraju przez Ikeę energią pochodzącą ze źródeł odnawialnych. 

Wśród rozmaitych działań Ikei na rzecz wykorzystania zielonej energii jest m.in. realizowany na terenie Szwecji projekt sprzedaży dla gospodarstw domowych energii elektrycznej pochodzącej z elektrowni wiatrowych i fotowoltaicznych.

W zeszłym miesiącu szwedzka firma poinformowała o zabezpieczeniu dostaw energii słonecznej z farm PV w Niemczech i Hiszpanii – o łącznej mocy 440 MW. Projekty solarne zostały kupione przez Ingka Investments, firmę należącą do grupy Ingka – za około 340 mln euro – od niemieckiego dewelopera Enerparc. Wytwarzana w nich energia będzie wykorzystywana na potrzeby sieci Ikea.

Barbara Blaczkowska

barbara.blaczkowska@gramwzielone.pl


© Materiał chroniony prawem autorskim. Wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy Gramwzielone.pl Sp. z o.o.