Tauron tłumaczy, jak rozliczać się w nowym systemie dla prosumentów

Tauron tłumaczy, jak rozliczać się w nowym systemie dla prosumentów
Tauron

Do sieci elektroenergetycznej Tauronu podłączonych jest już ponad 300 tys. prosumentów. Blisko 80 proc. właścicieli mikroinstalacji zainstalowało ją z chęci wygenerowania oszczędnościwynika z danych Tauronu. Eksperci Tauronu przygotowali poradnik wyjaśniający, jak korzystać z nowego systemu rozliczeń, który obejmie prosumentów zgłaszających przyłączenie mikroinstalacji po 31 marca 2022 roku.

Tauron podkreśla, że nowe przepisy dla prosumentów to nie tylko zmiana zasad rozliczeń nadwyżek energii wprowadzanej do sieci. Przepisy, które wchodząc w życie 1 kwietnia 2022 roku, zmieniły realia funkcjonowania rynku prosumenckiego w Polsce, dotyczą systemu rozliczeń, ale i wprowadzają nowe rozwiązania.

Nowe kategorie prosumentów

REKLAMA

W przepisach pojawiają się na przykład kategorie prosumenta zbiorowego, który produkuje i wykorzystuje energię z instalacji fotowoltaicznej należącej do danego budynku wielolokalowego, oraz prosumenta wirtualnego, który wykorzystuje energię wyprodukowaną przez instalację fotowoltaiczną wyłącznie na własne potrzeby, z tą różnicą, że instalacja ta zamontowana jest w innym miejscu niż miejsce poboru energii.

Zmiany wprowadzane będą etapami. W praktyce rozwiązania uwzględnione w przepisach wprowadzonych od kwietnia br. w pełni wejdą w życie dopiero od lipca 2024 roku, kiedy zaczną obowiązywać regulacje dotyczące prosumenta wirtualnego.

Net-billing po okresie przejściowym

Kluczowa z punktu widzenia prosumentów jest zmiana sposobu rozliczeń. Zgodnie z przepisami dotychczasowy system opustów został zastąpiony net-billingiem. Oznacza to, że prosumenci, którzy obecnie składają wniosek do operatora sieci dystrybucyjnej o przyłączenie instalacji do sieci, będą rozliczani w systemie net-billingu.

Zmiana ta nie nastąpi jednak natychmiast. Od 1 kwietnia do 30 czerwca br. obowiązuje tzw. przejściowy system opustów. Oznacza to, że osoby, które złożyły po 1 kwietnia br. wnioski o przyłączenie mikroinstalacji do sieci, do końca czerwca br. rozliczane będą jeszcze na starych zasadach. Dopiero po zakończeniu okresu przejściowego automatycznie przejdą na nowy system rozliczeń.

Paweł Szczeszek, prezes grupy Tauron, zapewnia w komentarzu do nowej publikacji, że w nowym systemie rozliczeń – obowiązującym prosumentów zgłaszających przyłączenie od 1 kwietnia 2022 roku – fotowoltaika pozostaje atrakcyjnym i opłacalnym źródłem energii dla gospodarstw domowych, szczególnie tych, które zmaksymalizują autokonsumpcję.

– Działający od kwietnia nowy system rozliczeń prosumentów umożliwi zrównoważony rozwój fotowoltaiki w perspektywie średnio- i długoterminowej – zapewnia Paweł Szczeszek.

Ulga termomodernizacyjna

Tauron podkreśla, że nowi prosumenci mogą korzystać nie tylko z mechanizmu rozliczeń nadwyżek energii wprowadzanej do sieci. Dodatkową zachętą do inwestycji jest możliwość odliczenia jej kosztów od podatku dochodowego.

Zakup i montaż paneli fotowoltaicznych można odliczyć w ramach ulgi termomodernizacyjnej, która przysługuje podatnikowi będącemu właścicielem lub współwłaścicielem budynku mieszkalnego jednorodzinnego.

REKLAMA

Odliczeń w ramach ulgi termomodernizacyjnej dokonuje się od podstawy obliczenia podatku i mogą z nich skorzystać podatnicy opodatkowujący swoje dochody według skali podatkowej lub według jednolitej 19-proc. stawki podatku oraz opłacający ryczałt od przychodów ewidencjonowanych. Kwota odliczeń nie może przekroczyć 53 tys. zł w odniesieniu do wszystkich realizowanych przedsięwzięć termomodernizacyjnych w budynkach należących do podatnika. W przypadku małżonków będących współwłaścicielami nieruchomości na każdego z nich oddzielnie przypada po 53 tys. zł odpisu.

Reklama

Gdzie szukać paneli fotowoltaicznych?

Poniżej przedstawiamy ranking serwisu Oferteo.pl dotyczący 18 343
firm instalujących panele fotowoltaiczne, najlepszych w 2022 roku w
poszczególnych miastach:

Inna możliwość to zmniejszenie CAPEX-u inwestycji dzięki pozyskaniu dotacji z programu Mój Prąd, w którym obecnie prowadzony jest kolejny nabór. Więcej na ten temat w artykule: Ruszają dotacje dla prosumentów z Mojego Prądu 4.0. Znamy szczegóły.

Nowy poradnik Tauronu dla prosumentów dostępny jest na stronie tauron.pl/ebook (poradnik jest wysyłany tylko po zaakceptowaniu klauzul handlowych).

redakcja@gramwzielone.pl


© Materiał chroniony prawem autorskim. Wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy Gramwzielone.pl Sp. z o.o.