Unimot sprzedał projekty fotowoltaiczne. EBITDA wzrośnie o 6 mln zł

Unimot sprzedał projekty fotowoltaiczne. EBITDA wzrośnie o 6 mln zł
Adam Sikorski

Grupa Unimot sprzedała portfel projektów fotowoltaicznych realizowanych w ramach spółki Unimot Energia i Gaz. Nie podano, kto dalej będzie zajmować się ich rozwojem. Unimot nie rezygnuje całkowicie z biznesu polegającego na dewelopmencie farm PV.

Spółka Unimot Energia i Gaz zawarła umowę dotyczącą sprzedaży wszystkich posiadanych udziałów w spółce Naturalna Energia, które stanowiły 80 proc. udziałów tej spółki, zakupionych przez Unimot Energia i Gaz pod koniec 2020 roku, i spłaty całości pożyczek udzielonych do Naturalnej Energii wraz z odsetkami.

W grudniu 2020 roku należąca do grupy Unimot SA spółka Unimot Energia i Gaz zawarła z firmą Naturalna Energia umowę inwestycyjną dotyczącą realizacji projektów farm fotowoltaicznych o łącznej mocy 108 MW. Dla projektów objętych umową w momencie ogłoszenia transakcji wydano warunki przyłączenia, a część z nich miała również prawomocne decyzje udzielające pozwolenia na budowę. Pozostałe projekty miały uzyskać takie pozwolenia do końca trzeciego kwartału 2021 roku.

REKLAMA

Wszystkie projekty znajdowały się w jednej lokalizacji, co – jak podkreślał Unimot – miało pozwolić na optymalizację kosztów. Łączna wartość wszystkich projektów objętych umową po wybudowaniu szacowana była po zawarciu transakcji na około 350 mln zł.

Unimot Energia i Gaz, nabywając 80 proc. udziałów w spółce Naturalna Energia, jednocześnie zobowiązała się do przekazania jej kwoty 6,456 mln zł w formie pożyczki na dalszą realizację projektów.

Teraz w związku z finalizacją sygnalizowanej wcześniej przez Unimot transakcji doszło do rozwiązania umowy inwestycyjnej dotyczącej realizacji projektów farm fotowoltaicznych wraz z umowami wykonawczymi. Unimot nie ujawnił nazwy kupującego. 

Wzrost EBITDA

REKLAMA

W wyniku dokonania transakcji EBITDA spółki Unimot Energia i Gaz z tej inwestycji ma wynieść około 4 mln zł. Uzyskany przez spółkę zysk z transakcji ma wpłynąć dodatnio na skonsolidowaną EBITDA, skorygowaną o kwotę około 6 mln zł.

Przez półtora roku projekty z portfela Naturalnej Energii były sukcesywnie rozwijane, w związku z tym uznaliśmy, że już teraz można je sprzedać i uzyskać atrakcyjną stopę zwrotu z tej inwestycji – mówi Adam Sikorski, prezes Unimot SA.

Komentując tę transakcję, Adam Sikorski zapewnia, że rozwój w obszarze odnawialnych źródeł energii jest cały czas jednym z celów strategicznych Unimotu, a spółka Unimot Energia i Gaz cały czas ma bezpośrednio w swoim portfelu inne projekty farm fotowoltaicznych o łącznej mocy 30 MW.

– W tym zakresie nie wykluczamy budowy farm ze środków własnych lub na zlecenie podmiotów trzecich. Niezależnie od tego w ramach nowego otwarcia naszego segmentu fotowoltaiki i koncentracji na dużych instalacjach przyglądamy się także innym projektom dostępnym na rynku – mówi prezes Unimot SA.

Oprócz biznesu polegającego na dewelopmencie farm fotowoltaicznych Unimot działa także w segmencie mniejszych instalacji fotowoltaicznych, w którym skupia się na ofercie dla B2B. Realizacja elektrowni PV dla klientów biznesowych ma zapewnić marce Avia Solar powrót do rentowności. Więcej na ten temat w artykule: Fotowoltaika w grupie Unimot nadal nierentowna.

redakcja@gramwzielone.pl


© Materiał chroniony prawem autorskim. Wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy Gramwzielone.pl Sp. z o.o.