300-MW farma solarna na terenie kopalni niedaleko Polski

300-MW farma solarna na terenie kopalni niedaleko Polski
fot. Andreas Gücklhorn/Unsplash

Odkrywkowa kopalnia węgla brunatnego Welzow-Süd w Brandenburgii wciąż wydobywa węgiel, jednak w coraz większym stopniu rekultywuje zajmowany obszar i przeznacza go pod inwestycje w OZE. Nowy plan zagospodarowania terenu przewiduje postawienie na nim ogromnej farmy fotowoltaicznej o mocy nawet 300 MW.

Za budowę parku słonecznego o nazwie Hühnerwasser und Wolkenberg, który ma stanąć na terenie kopalni Welzow-Süd, odpowiadać będzie firma EP New Energies (EPNE). Zrealizuje ona projekt we współpracy z koncernem energetycznym Leag – operatorem kopalni.

– Chcemy całkowicie zastąpić obecne 7 GW mocy konwencjonalnej Leag przez moce ze źródeł odnawialnych, a nawet rozszerzyć zakres działania – mówi dyrektor generalny Leag Thorsten Kramer.

REKLAMA

Rada Miasta Spremberg podjęła już uchwałę w sprawie nowego zagospodarowania terenu. To oznacza rozpoczęcie procesu planowania przestrzennego, który obejmie też szczegółowe planowanie inwestycji EPNE wraz z oceną oddziaływania na środowisko.

Projekt EP New Energies przewiduje budowę farmy fotowoltaicznej na powierzchni 350 hektarów. Jeśli zostanie zrealizowany, wówczas powstanie jedna z największych elektrowni fotowoltaicznych w Europie.


Ekologiczna modernizacja terenu

REKLAMA

Jak podaje Leag, oprócz postawienia parku solarnego plan obejmuje też koncepcję zazielenienia terenu i odbudowy regionalnej bioróżnorodności. Na obszarze kopalni mają powstać m.in. pasy kwiatowe wzdłuż ścieżek oraz korytarz dla dzikich zwierząt.

Pracujemy w ścisłej współpracy z gminą nad parkiem fotowoltaicznym Hühnerwasser und Wolkenberg, wdrażając unikalną koncepcję zielonego parku słonecznego – mówi dyrektor zarządzający EPNE Dominique Guillou. – W ten sposób promujemy różnorodność ekologiczną i dostosowujemy system do krajobrazu za pomocą środków architektonicznych.

Przy uwzględnieniu planowanej farmy fotowoltaicznej o mocy do 300 MWp firma EP New Energies będzie miała w swoim portfelu projekty wiatrowe i fotowoltaiczne realizowane tylko dla Leag o łącznej mocy prawie 2 GW. 

– Nasz obecny plan, który opracowaliśmy we współpracy z EPNE, obejmuje już projekty o mocy 2 GW, które są na etapie planowania bądź w trakcie procesu zatwierdzania – mówi dyrektor generalny Leag. 

Celem wszystkich tych inwestycji jest przekształcenia łużyckich kopalń odkrywkowych w obszary, które przyczynią się do dekarbonizacji niemieckiej gospodarki.

Barbara Blaczkowska

barbara.blaczkowska@gramwzielone.pl


© Materiał chroniony prawem autorskim. Wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy Gramwzielone.pl Sp. z o.o.