Amazon kupi energię z wielkiej farmy fotowoltaicznej na Dolnym Śląsku

Amazon kupi energię z wielkiej farmy fotowoltaicznej na Dolnym Śląsku
Unsplash, Andreas Gucklhorn

Amazon podpisał umowę na zakup energii z ogromnej farmy fotowoltaicznej, powstającej w gminie Miłkowice w powiecie legnickim. To jedna z największych dotychczasowych umów zakupu energii słonecznej w Polsce.

Amazon ogłosił zawarcie umowy na zakup energii odnawialnej pochodzącej z farmy fotowoltaicznej w gminie Miłkowice. Moc zainstalowana farmy, której budowa ruszyła w lipcu, wyniesie około 113 MWp (87 MWac). Według przewidywań elektrownia ma generować ponad 120 GWh czystej energii rocznie, co oznacza równowartość zapotrzebowania na energię około 57 tys. polskich gospodarstw domowych rocznie. Inwestorem jest hiszpański fundusz Q Energy.

To jedna z największych w Polsce umów zakupu energii słonecznej. Inwestycja stanowi część globalnych działań Amazona w celu rozszerzenia portfolio energii odnawialnej o dodatkowe 2,7 GW czystej energii w 71 nowych projektach.

REKLAMA

Powstanie elektrowni słonecznej w gminie Miłkowice przyniesie również korzyści mieszkańcom powiatu legnickiego.

– Bardzo się cieszę, że gmina Miłkowice dołączyła swoim projektem fotowoltaicznym do globalnych działań Amazon. Benefity z działalności elektrowni fotowoltaicznej będą płynąć do mieszkańców gminy przez co najmniej kolejne 30 lat. Obecnie szykujemy kolejne projekty z jeszcze większymi mocami wytworzenia energii odnawialnej – mówi Dawid Stachura, wójt Gminy Miłkowice.

Przedsiębiorcy przechodzą na zieloną energię

Jak informuje Amazon, dzięki podpisanej umowie koncern wnosi bezpośredni wkład w realizację celu przyjętego przez polski rząd, jakim jest zwiększenie udziału energii ze źródeł odnawialnych w polskiej energetyce do co najmniej 23 proc. do 2030 roku.

Umowa powiększy udział energii odnawialnej w polskiej sieci energetycznej, pomagając przyspieszyć dekarbonizację w Polsce, gdzie paliwa kopalne nadal generują 85 proc. energii. Wspieranie nowych projektów dotyczących energii odnawialnej przez przedsiębiorców takich jak Amazon pomaga otworzyć rynek na kolejne farmy wiatrowe i słoneczne, a także przyspiesza redukcję emisji dwutlenku węgla.

REKLAMA

 

Komentując tę inwestycję, Szymon Kowalski, wiceprezes Fundacji RE-Source Poland Hub, podkreśla, że przejście przedsiębiorców na zieloną energię jest obecnie jednym z głównych trendów w biznesie, a w nowoczesnej energetyce odnawialne źródła energii są kluczowym elementem działań wspierających transformację energetyczną.

– To szczególnie ważne w przypadku Polski: z jednej strony jej system energetyczny opiera się na wysokoemisyjnych źródłach; z drugiej strony posiada ona ogromny potencjał w zakresie energii odnawialnej, zwłaszcza słonecznej, ale także wiatrowej na lądzie i morzu. Wykorzystanie tego potencjału może spowodować, że segment OZE w Polsce stanie się jednym z największych w Europie – mówi Szymon Kowalski.

– Umowy na zakup energii podpisywane z firmami wspierają również rząd w realizacji założonych celów, przyspieszając zwiększenie udziału odnawialnych źródeł energii bez wsparcia ze strony państwa. Podpisanie przez Amazon umowy na zakup energii odnawialnej z Miłkowic to ważny krok na drodze Polski w kierunku odnawialnych źródeł energii – dodaje wiceprezes Fundacji RE-Source Poland Hub.

Coraz bliżej celu 100 proc. OZE

Amazon to największy nabywca energii odnawialnej na świecie, dysponujący obecnie ponad 100 projektami OZE w Europie i łącznie 379 projektami w 21 krajach, w tym 154 farmami wiatrowymi i słonecznymi oraz 225 instalacjami fotowoltaicznymi na dachach budynków, których łączna moc wynosi 18,5 GW. Projekty zasilą energią biura, centra logistyczne, centra danych i sklepy Amazon, które łącznie obsługują miliony klientów na całym świecie.

Do 2025 roku Amazon zamierza zasilać działalność operacyjną w 100 proc. energią ze źródeł odnawialnych. Na koniec 2021 roku jej udział w skali całej firmy wyniósł 85 proc.

Amazon jest współtwórcą Deklaracji Klimatycznej (The Climate Pledge) z 2019 roku, w ramach której zobowiązał się do osiągnięcia zerowych emisji netto dwutlenku węgla do 2040 roku, czyli 10 lat przed terminem określonym w Porozumieniu Paryskim.

Obecnie deklarację podpisało już 365 sygnatariuszy, w tym Best Buy, IBM, Microsoft, PepsiCo, Siemens, Unilever, Verizon i Visa. Amazon kupił również elektryczne samochody dostawcze w ramach największego w historii zamówienia tego rodzaju pojazdów i zaczął je wprowadzać w Stanach Zjednoczonych. Za pośrednictwem funduszu Deklaracji Klimatycznej firma inwestuje również 2 mld dolarów w rozwój usług i rozwiązań przyczyniających się do dekarbonizacji.

redakcja@gramwzielone.pl


© Materiał chroniony prawem autorskim. Wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy Gramwzielone.pl Sp. z o.o.