Columbus pozyskał strategicznego inwestora i ponad 100 mln zł

Columbus pozyskał strategicznego inwestora i ponad 100 mln zł
Columbus Energy

Główny akcjonariusz Columbus Energy udzielił spółce pożyczki w wysokości 101,5 mln zł. To pozwoli spłacić znaczącą część zobowiązań bilansowych. Firma zamierza też zainwestować w kolejne farmy fotowoltaiczne.

Zarząd Columbus Energy pozyskał 101,5 mln zł finansowania od jednego z głównych akcjonariuszy – DC24 ASI sp. z o.o. – z czego 57 mln zł przeznaczy na spłatę zobowiązań kredytowych wobec instytucji finansujących: mBanku i Alior Banku.

Ponadto za 30 mln zł spółka wykupi przedterminowo obligacje serii F, co oznacza całkowite ich umorzenie. Zgodnie z informacjami Columbusa wykup i umorzenie obligacji nastąpi dzisiaj (30 września).

REKLAMA

W ten sposób największa firma na polskim rynku prosumenckiej fotowoltaiki w większości spłaci kredyty obrotowe i krótkoterminowe obligacje, redukując dług. Jak informuje Columbus, od początku bieżącego roku spółka oddała bankom i obligatariuszom 180 mln zł.

Zgodnie z wcześniejszymi deklaracjami dokonaliśmy redukcji kosztów stałych, poprawiliśmy marżowość spółki, a teraz przyszedł czas na kontynuację redukcji długu instytucjonalnego – mówi Dawid Zieliński, prezes Columbus Energy.

Inwestycje we własne farmy fotowoltaiczne

Pozostałą część pozyskanego od akcjonariusza finansowania Columbus przeznaczy na budowę farm fotowoltaicznych.

Columbus rozwija dwa główne biznesy. Nasz podstawowy biznes to sprzedaż fotowoltaiki, pomp ciepła oraz magazynów energii do klientów indywidualnych i biznesowych – wyjaśnia Dawid Zieliński.

 

Prezes Columbusa podkreśla, że mimo zawirowań w ostatnich kwartałach, spowodowanych wprowadzeniem net-billingu i związanymi z tym wątpliwościami co do opłacalności fotowoltaiki, a także wojną w Ukrainie i wysokimi stopami procentowymi w trzecim kwartale firma zauważyła odbicie.

REKLAMA

Widzimy, że przychody rosną, a rynek się poprawił, bo czeka nas kryzys energetyczny, przed którym Polacy chcą się uchronić – mówi Zieliński.

Drugim naszym biznesem, niesamowicie kapitałochłonnym, jest inwestowanie we własne farmy fotowoltaiczne i magazyny energii. Tutaj strategicznie jesteśmy wspierani przez naszego akcjonariusza, który doskonale rozumie potencjał Columbusa – zarówno biznesu podstawowego, jak i inwestycyjnego – zaznacza prezes Columbus Energy.

Dawid Zieliński przypomina, że spółka jest w trakcie sprzedaży 102,5 MW farm fotowoltaicznych. – Po dokonaniu tych transakcji nie tylko zamkniemy dużą część finansowania projektowego, farmowego, ale też zostanie nam sporo kapitału w grupie – zapowiada.

Droga do oddłużenia

Dawid Zieliński komentuje sytuację finansową spółki, podkreślając, że trudno przy tak zmiennym rynku utrzymać warunki finansowania, kiedy zobowiązania finansowe były zaciągane na czas pokoju i stabilizacji.

Dlatego po dzisiejszych redukcjach pozostajemy z dwoma bankami na pokładzie w biznesie podstawowym: pierwszy (który nam zaufał w 2015 r.) to Bank Ochrony Środowiska, a drugi to Santander, z łącznym zadłużeniem w kwocie 75 mln zł – mówi prezes Columbusa.

Pozostałe finansowanie zostanie przeznaczone na rozwój biznesu farm fotowoltaicznych i magazynów energii, wspieranego przez naszego inwestora i akcjonariusza, a banki mBank, BOŚ i PKO BP finansują długoterminowe inwestycje farmowe – mówi Dawid Zieliński.

Odejście Ciszewskiego

W ubiegłym miesiącu po siedmiu latach od inwestycji z Columbus Energy wyszedł kluczowy inwestor January Ciszewski ze swoją spółą JRH. Ciszewski początkowo zainwestował w Columbusa 1 mln zł, a ze sprzedaży udziałów uzyskał teraz 140 mln zł.

Ponad 12,6 mln akcji Columbusa od Ciszewskiego i JRH kupił Dawid Zieliński, który po tej transakcji dysponuje niemal połową akcji spółki.

Barbara Blaczkowska

barbara.blaczkowska@gramwzielone.pl


© Materiał chroniony prawem autorskim. Wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy Gramwzielone.pl Sp. z o.o.