Fotowoltaika nadal najważniejsza dla Columbusa, ale rośnie inny segment

Fotowoltaika nadal najważniejsza dla Columbusa, ale rośnie inny segment
Columbus Energy

W ubiegłym miesiącu lider polskiego rynku energetyki prosumenckiej zainstalował mniej fotowoltaiki niż we wcześniejszych miesiącach, za to po raz kolejny poprawił wyniki, jeśli chodzi o montaże w segmencie pomp ciepła i magazynów energii. Na stabilnym poziomie w ostatnich miesiącach utrzymuje się pozyskiwanie zamówień na nowe instalacje.

Coraz ważniejszą rolę w biznesie Columbus Energy zaczyna odgrywać segment skupiający pompy ciepła i magazyny energii. We wrześniu Columbus zwiększył przychody w tym obszarze do poziomu 14,5 mln zł, instalując systemy o mocy 3,7 MW, podczas gdy w sierpniu wypracował 12,3 mln zł przychodów (3,2 MW), a w lipcu – 10 mln zł (2,4 MW).

W ostatnim okresie obserwujemy mocny wzrost sprzedaży tych urządzeń, co wynika w dużej mierze z trudnej sytuacji na rynku energii. Nie tylko klienci indywidualni, ale również przedsiębiorstwa szukają ekonomicznych rozwiązań na rozpoczęty już sezon grzewczy – komentuje Dawid Zieliński, prezes Columbus Energy SA.

REKLAMA

Fotowoltaika nadal dominuje

Najważniejszym biznesowym segmentem Columbusa pozostaje jednak nadal domowa fotowoltaika. We wrześniu spółka kierowana przez Dawida Zielińskiego osiągnęła w nim 21,6 mln zł przychodów, instalując panele o łącznej mocy 3 MW. Był to wynik gorszy od zanotowanego w sierpniu (23,1 mln zł, 3,3 MW) i lipcu (22,4 mln zł, 3,2 MW).

Trzeci segment, czyli fotowoltaika dla biznesu, nie generuje na razie wzrostu, mimo że wiele firm z rynku prosumenckiego liczyło, że w 2022 roku to właśnie fotowoltaika B2B pozwoli im na utrzymanie rozwoju w obliczu zmiany systemu rozliczeń dla prosumentów i spodziewanego spadku inwestycji w domowe instalacje PV.

W segmencie fotowoltaiki B2B Columbus miał w zeszłym miesiącu 4,9 mln zł przychodów, instalując systemy fotowoltaiczne o łącznej mocy 1,3 MW – wyraźnie mniej niż w sierpniu (8,2 mln zł, 2,1 MW), a także mniej niż w lipcu (5,7 mln zł, 1,5 MW).

 

Ogółem we wrześniu spółka wypracowała 41,4 mln zł przychodów, czyli o 2,5 mln zł mniej niż w sierpniu, ale jednocześnie o 3 mln zł więcej niż w lipcu.

Stabilna wartość zamówień

Wrzesień był kolejnym miesiącem, w którym Columbus Energy utrzymał wartość zamówień na poziomie około 70 mln zł. Zebrane we wrześniu zamówienia miały wartość 68,1 mln zł, z czego najwięcej dotyczyło domowej fotowoltaiki (39,9 mln zł, 5,5 MW), następnie pomp ciepła i magazynów (14,9 mln zł, 3,5 MW), a wartość zamówień w segmencie fotowoltaiki dla biznesu miała wartość 13,3 mln zł (3,2 MW).

REKLAMA

Miesiąc wcześniej Columbus zebrał zamówienia o wartości 72,7 mln zł, z czego fotowoltaika B2C wygenerowała 37,8 mln zł (5,3 MW), segment pomp ciepła i magazynów – 19,3 mln zł (4,5 MW), a fotowoltaika B2B dołożyła 15,6 mln zł (3,6 MW).

Wartość sprzedaży (góra) i zamówień (dół) w miesiącach lipiec–wrzesień 2022 roku 

źródło: Columbus Energy

Columbus spłaca zadłużenie

Kluczowym wydarzeniem dla finansów spółki w ubiegłym miesiącu było pozyskanie finansowania w kwocie 101,5 mln zł od jednego z dotychczasowych akcjonariuszy. Columbus mógł przeznaczyć te środki na częściową spłatę zadłużenia.

Dzięki temu firma spłaciła zobowiązania kredytowe warte 57 mln zł na rzecz mBanku i Alior Banku, a także wykupiła przed terminem wszystkie obligacje serii F o wartości 30 mln zł.

– Dzięki wsparciu naszego inwestora kontynuujemy refinansowanie kredytów bankowych oraz inwestujemy w infrastrukturę odnawialnych źródeł energii. Odbudowuje się też powoli nasz biznes podstawowy, gdzie wróciliśmy do dobrej marżowości, której skala z miesiąca na miesiąc będzie się poprawiać. Równocześnie koncentrujemy się na tym, aby wkrótce mile zaskoczyć inwestorów i cały rynek kapitałowy – mówi Dawid Zieliński.

Pora na magazyny

Ostatnie raporty Columbusa wskazują też na rosnącą aktywność w zakresie dewelopmentu przemysłowych magazynów energii.

W ostatnich tygodniach Columbus uzyskał warunki przyłączenia dla trzech magazynów energii, które po wybudowaniu będą dysponować mocą 400 MW i pojemnością 1600 MWh. Jeśli te inwestycje zostaną zrealizowane i pozostaną w portfelu spółki, wówczas będzie ona dysponować jednymi z największych bateryjnych magazynów energii w Europie.

redakcja@gramwzielone.pl


© Materiał chroniony prawem autorskim. Wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy Gramwzielone.pl Sp. z o.o.