mBank przyznał kredyt na budowę farm PV

mBank przyznał kredyt na budowę farm PV
Nomad Electric

Nomad Electric, krajowy dostawca kompleksowych usług z zakresu projektowania, budowy i serwisowania wielkopowierzchniowych farm fotowoltaicznych, podpisał z mBankiem umowę finansowania o wartości 10 mln zł. Spółka ma możliwość zwiększenia kredytu do 20 mln zł.  

Jak informuje Nomad Electric, kredyt od mBanku zostanie przeznaczony na realizację obecnego portfela zamówień na budowę farm w modelu EPC (Engineering, Procurement, Construction).

Spółka realizuje portfel farm fotowoltaicznych zlokalizowanych na terenie całej Polski o łącznej mocy ponad 168 MWp, w tym farmy o największych mocach 27 MWp i 35 MWp.

REKLAMA

W części projektów zostaną wykorzystane systemy nadążne (trackery), które umożliwiają poruszanie modułów fotowoltaicznych i ustawianie ich w optymalnym kierunku i pod najlepszym kątem względem słońca. To rozwiązanie pozwala na zwiększenie efektywności instalacji, a w efekcie zmaksymalizowanie zysków z produkcji energii.

 

REKLAMA

Paweł Czaus, CEO Nomad Electric, podkreśla, że w planach firmy jest realizacja farm fotowoltaicznych także poza granicami Polski. – Nasza spółka w ciągu trzech lat osiągnęła pozycję jednego z wiodących generalnych wykonawców dużych parków fotowoltaicznych. Mamy więc silną pozycję na rynku i chcemy sprostać zwiększonemu popytowi na nasze usługi, a finansowanie, które otrzymaliśmy od zaufanego partnera, jakim jest mBank, z pewnością nam w tym pomoże – komentuje Paweł Czaus.

Obsługa wielkoskalowych instalacji PV

Oprócz realizacji farm fotowoltaicznych w modelu EPC Nomad Electric specjalizuje się w usługach Operation & Maintenance dla wielkoskalowych instalacji fotowoltaicznych. Spółka zawarła dotąd kontrakty na obsługę techniczną, uwzględniającą utrzymanie ruchu i serwis, instalacji o mocy ponad 800 MWp, co czyni ją jednym z liderów tego segmentu w Polsce.

Dla mBanku jest to kolejne zaangażowanie w inwestycje w sektorze odnawialnych źródeł energii. W pierwszej połowie 2022 roku bank przeznaczył na finansowanie nowych farm fotowoltaicznych i wiatrowych ponad 700 mln zł.

Projekty wiatrowe i fotowoltaiczne współfinansowane w pierwszym półroczu przez mBank mają osiągnąć moc 250 MW, a całkowita moc inwestycji OZE, w których finansowanie do tej pory zaangażował się bank, przekroczyła poziom 2000 MW.

redakcja@gramwzielone.pl


© Materiał chroniony prawem autorskim. Wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy Gramwzielone.pl Sp. z o.o.