Dotacje z Mojego Prądu: Więcej wniosków, możliwa zmiana zasad

Dotacje z Mojego Prądu: Więcej wniosków, możliwa zmiana zasad
Pixabay

O ile w pierwszych tygodniach naboru wniosków o dotacje w czwartej edycji programu Mój Prąd liczba składanych aplikacji była stosunkowo niska, o tyle ostatnio widać systematyczny wzrost zainteresowania pozyskaniem dotacji na domowe instalacje fotowoltaiczne i magazyny energii. Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodej nie wyklucza zmian dotyczących m.in. wysokości dotacji.

Wnioski o dotacje na domowe instalacje fotowoltaiczne, magazyny energii elektrycznej i ciepła oraz systemy zarządzania energią w czwartej edycji programu Mój Prąd można składać w Narodowym Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej (NFOŚiGW) od połowy kwietnia br.

Z dotacji udostępnionych w Moim Prądzie 4.0 mogą skorzystać właściciele domów jednorodzinnych, którzy będą rozliczać wytwarzaną energię z fotowoltaiki w ramach wprowadzonego na początku tego miesiąca systemu net-billing. Prosumenci, którzy zgłosili przyłączenie mikroinstalacji wcześniej i zaczęli rozliczanie w formie opustów, aby uzyskać dotację, muszą przejść na net-billing.

REKLAMA

Okres kwalifikowalności wydatków został ustalony na 1 lutego 2020–31 grudnia 2023 roku, przy czym rozpoczęcie inwestycji jest rozumiane jako poniesienie pierwszego kosztu kwalifikowanego.

Jeśli wnioskodawca oprócz zainstalowania fotowoltaiki zdecyduje się również na inwestycję w domowy magazyn energii elektrycznej, magazyn ciepła oraz system zarządzania energią, łącznie może pozyskać z Mojego Prądu nawet 20,5 tys. zł dotacji.

Program się rozpędza

O ile we wcześniejszych edycjach programu Mój Prąd składanych było znacznie więcej wniosków, co powodowało szybsze wyczerpywanie się udostępnionych budżetów, o tyle pierwsze tygodnie naboru w czwartej edycji pokazały, że tym razem zapewniona alokacja może nie wyczerpać się tak szybko – i to mimo faktu, że budżet czwartego naboru jest niższy od budżetów z wcześniejszych edycji. W Moim Prądzie 4.0 do podziału jest 350 mln zł.

 

W pierwszych tygodniach naboru wniosków w czwartej edycji Mojego Prądu składanych było zaledwie około 10–20 wniosków dziennie (w tym samym czasie nastąpił wyraźny spadek inwestycji prosumenckich spowodowny zmianą zasad rozliczania nadwyżek energii wytwarzanej przez nowych prosumentów z mechanizmu opustów na net-billing).

Liczba aplikacji w Moim Prądzie 4.0 zaczęła powoli rosnąć w połowie czerwca, kiedy dzienny wolumen wniosków zaczął przekraczać 50, a w lipcu i sierpniu w wybranych dniach składanych było ponad 100 aplikacji. We wrześniu w dni robocze NFOŚiGW przyjmował około 150 wniosków dziennie, a w październiku w dni robocze składanych było już około 200 wniosków na dzień.

Do 20 października złożono w programie w sumie 14 813 wniosków. W tym 14 120 dotyczyło dotacji na fotowoltaikę, a ponadto złożone do tamtego dnia wnioski uwzględniały wsparcie na:

  • magazyny ciepła bez systemu zarządzania – 374 wnioski,
  • magazyny ciepła z systemem zarządzania – 48 wniosków,
  • magazyny energii bez systemu zarządzania – 130 wniosków,
  • magazyny energii z systemem zarządzania – 113 wniosków,
  • magazyny energii i ciepła bez systemu zarządzania – 17 wniosków,
  • magazyny energii i ciepła z systemem zarządzania – 11 wniosków.

Możliwe zmiany

REKLAMA

Na pytanie portalu Gramwzielone.pl o to, czy NFOŚiGW pracuje nad pozyskaniem dodatkowych środków i wdrożeniem kolejnej edycji Mojego Prądu, wydział prasowy Funduszu informuje, że w przypadku niewykorzystania budżetu będzie rozważał przedłużenie lub wznowienie naboru wniosków o dofinansowanie w programie.

– NFOŚiGW cały czas pracuje nad pozyskaniem nowych źródeł finansowania inwestycji w tym zakresie. Niewykorzystane środki POIiŚ 2014–2020 w obszarze energetyki mogłyby zasilić budżet programu – komentuje Ewelina Steczkowska, rzecznik prasowy NFOŚiGW.

Ponadto Fundusz dopuszcza możliwość zmiany dotychczasowych wartości dotacji. – Nie wyklucza się, iż obecnie zastosowane poziomy dofinansowania w programie Mój Prąd będą musiały ulec zmianie przy równoczesnym wsparciu dla beneficjentów objętych już programem a rozliczających się w systemie tzw. net-billing – informuje Ewelina Steczkowska.

Reklama

Gdzie szukać paneli fotowoltaicznych?

Poniżej przedstawiamy ranking serwisu Oferteo.pl dotyczący 18 343
firm instalujących panele fotowoltaiczne, najlepszych w 2022 roku w
poszczególnych miastach:

Nabór wniosków w czwartej edycji programu Mój Prąd zgodnie z aktualnym regulaminem powinien być prowadzony do 22 grudnia 2022 roku lub do wyczerpania środków. Umowy o dofinansowanie mają być podpisywane do końca przyszłego roku. Do tego czasu przewidziano również wydatkowanie środków.

Więcej o wysokości dotacji na poszczególne urządzenia objęte czwartą edycją Mojego Prądu w artykule: Ruszają dotacje dla prosumentów z Mojego Prądu 4.0. Znamy szczegóły.

redakcja@gramwzielone.pl


© Materiał chroniony prawem autorskim. Wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy Gramwzielone.pl Sp. z o.o.