Ten proces recyklingu modułów PV ma być opłacalny ekonomicznie

Ten proces recyklingu modułów PV ma być opłacalny ekonomicznie
fot. AE Solar

Zespół naukowców z Uniwersytetu Nowej Południowej Walii w efekcie swoich badań zaproponował opłacalny pod względem ekonomicznym sposób recyklingu modułów fotowoltaicznych. Szacuje się, że wartość surowców fotowoltaicznych nadających się do recyklingu do 2050 roku zbliży się do 80 mld dolarów.

Nie ulega wątpliwości, że popyt na panele fotowoltaiczne w najbliższych latach będzie wzrastał, a wraz z nim rosnąć będzie liczba modułów, które powinny być poddane utylizacji. Według analizy Rystad Energy na koniec 2030 roku wartość surowców wtórnych pochodzących z rozbiórki modułów PV po okresie ich eksploatacji wyniesie około 2,7 mld dolarów (dziś jest to około 170 mln dolarów). Wraz z rozwojem rynku i upływem czasu eksploatacji paneli PV wartość materiałów z modułów fotowoltaicznych będzie się systematycznie zwiększać – do 80 mld dolarów w 2050 roku.

Pomimo opracowanych metod recyklingu modułów fotowoltaicznych proces ten nie jest na razie wdrażany na szeroką skalę, głównie ze względu na jego niską opłacalność ekonomiczną. Rozwiązania tego problemu podjęła się grupa naukowców z Uniwersytetu Nowej Południowej Walii (UNSW), która opracowała nowy sposób na recykling modułów. Ma on być wydajny i opłacalny ekonomicznie nawet przy niewielkich ilościach paneli.

REKLAMA


Etapy recyklingu

Proces składa się z następując etapów: „deframing” modułu (czyli odłączanie aluminiowej ramy), rozdrabnianie laminatu oraz zagęszczanie materiału za pomocą separatora elektrostatycznego. W wyniku ostatniego procesu powstają dwie frakcje. Pierwsza z nich to mieszanina srebra, miedzi, aluminium i krzemu. Druga składa się ze szkła, krzemu oraz polimerów.

REKLAMA

Pierwsza mieszanina, którą badacze nazywają „cenną”, stanowi 2–3 proc. całej masy i można ją bezpośrednio skierować do kolejnych procesów wytwórczych.

Zdaniem naukowców opracowany proces może być opłacalny już w przypadku małych ilości paneli, np. 1000 ton rocznie. Wyniki swoich badań porównywali z inną metodą pełnego odzysku paneli fotowoltaicznych – tzw. metodą Full Recovery End-of-Life Photovoltaic (FRELP) – oraz z tradycyjnym składowaniem. Jak się okazało, sposób przetestowany na UNSW może być bardziej od nich opłacalny.

Swoje obserwacje i wnioski naukowcy opisali w artykule dostępnym pod tym linkiem.

Polscy naukowcy odzyskują czysty krzem

Także w Polsce prowadzone są prace nad sposobami odzyskiwania surowców z zużytych modułów PV. Naukowcy na Politechnice Gdańskiej potrafią odzyskać z nich czysty krzem, jednak dotychczas robili to tylko w warunkach laboratoryjnych.

Ostatnio poinformowali o planach przeprowadzenia prac przedwdrożeniowych, które mają na celu uruchomienie przemysłowego procesu recyklingu modułów fotowoltaicznych. Więcej na ten temat w artykule: Polscy naukowcy odzyskują krzem z modułów PV.

Radosław Błoński

redakcja@gramwzielone.pl


© Materiał chroniony prawem autorskim. Wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy Gramwzielone.pl Sp. z o.o.