Grant OZE skróci zwrot z inwestycji w fotowoltaikę o połowę

Grant OZE skróci zwrot z inwestycji w fotowoltaikę o połowę
Columbus Energy

Wkrótce zacznie obowiązywać ustawa o zmianie niektórych ustaw wspierających poprawę warunków mieszkaniowych, która zakłada wprowadzenie szeregu zachęt finansowych do inwestowania w OZE i zwiększenia efektywności energetycznej w budynkach wielorodzinnych. Sebastian Lorenz, ekspert firmy Columbus Energy, ocenia, że zaproponowane mechanizmy zapewnią skrócenie okresu zwrotu inwestycji w instalację fotowoltaiczną na takich budynkach do kilku lat. Korzyści z takich inwestycji mogą jednak nie zostać w pełni wykorzystane z powodu braku popularności koncepcji prosumenta zbiorowego.

Jedną z zachęt, które mają wspierać inwestycje we własne odnawialne źródła energii zasilające budynki wielorodzinne, jest zawarty w najnowszej ustawie tzw. grant OZE. Na jego realizację rząd chce wydać do 2026 roku kwotę 100 mln zł.

Grant OZE ma pokrywać nawet 50 proc. kosztów montażu nowej instalacji odnawialnego źródła energii lub modernizacji instalacji OZE, w wyniku której zainstalowana moc instalacji wzrośnie o co najmniej 25 proc., a wytworzona energia będzie wykorzystywana na potrzeby budynku.

REKLAMA

To, na ile ten mechanizm okaże się korzystny finansowo dla wspólnot i spółdzielni mieszkaniowych inwestujących w OZE, ocenił Sebastian Lorenz, dyrektor Współpracy z Sektorem Publicznym w Columbus Energy SA.

Ilu beneficjentów skorzysta?

Lorenz ocenia, że jeśli wziąć pod uwagę budżet 100 mln zł oraz średnie rynkowe ceny instalacji fotowoltaicznych, grant OZE umożliwi powstanie około 40 MWp nowych mocy w fotowoltaice. – Na pierwszy rzut oka wydaje się to całkiem sporo, ale gdy weźmiemy pod uwagę ponad 0,5 mln wszystkich domów wielorodzinnych w kraju, okazuje się, że budżet wystarczy na wsparcie dla około 3–4 tysięcy budynków, czyli zaledwie 6–8 proc. całego zasobu – ocenia ekspert Columbus Energy.

REKLAMA

Jednocześnie przedstawiciel Columbusa pozytywnie ocenia zasady, na jakich ma być przyznawany grant OZE. – Wysokość grantu na poziomie 50 proc. wartości inwestycji to atrakcyjna zachęta. Przy stale rosnących cenach energii obecny średni okres zwrotu z inwestycji w instalację PV dla budynków wielorodzinnych oscyluje w okolicy 5–6 lat, a dzięki dotacji spółdzielnie będą mogły skrócić go o połowę.

Sebastian Lorenz zauważa jednak, że korzyści z inwestycji w fotowoltaikę w budynkach wielorodzinnych, jakie mogą odnosić mieszkańcy, zostaną ograniczone z uwagi na brak popularności koncepcji określanej jako prosument zbiorowy, która zapewniłaby mieszkańcom bloków większe oszczędności na rachunkach za energię.

– Niestety widoczne problemy związane z wdrożeniem prosumenta zbiorowego w naszym prawodawstwie powodują, że program ograniczony zostanie tylko do optymalizacji kosztów energii dla części wspólnych nieruchomości – oświetlenia, wind itp., ale też do zasilania ogrzewania części wspólnych w budynkach, które wykorzystują pompy ciepła – dodaje Lorenz.

Istotny wybór dostawcy

Ekspert Columbusa dodaje ponadto, że skorzystanie ze środków pochodzących z grantu będzie wymagało pewnego wysiłku zarówno ze strony dostawcy, jak i inwestora. Istotny jest fakt, że grant będzie przyznawany dopiero po zakończeniu realizacji przedsięwzięcia, co oznacza konieczność posiadania całości środków lub źródła finansowania.

 Ograniczona pula w budżecie grantowym wymusza od zarządcy budynku odpowiedniej aktywności i zaradności. Także wybór dostawcy związany będzie z wypełnieniem określonych wymagań, m.in. dotyczących zapewnienia odpowiedniej gwarancji na urządzenia oraz całą instalację OZE. Wnioski grantowe należy składać za pośrednictwem Banku BGK, tym samym można oczekiwać, że gdy tylko się pojawią na stronach operatora, to rozwieją wątpliwości, które wynikają z ogólnych zapisów samej ustawy – komentuje Dyrektor współpracy z Sektorem Publicznym w Columbus Energy SA.

Więcej na temat najnowszych zachęt finansowych dla spółdzielni i wspólnot mieszkaniowych zamierzających inwestować we własne źródła energii odnawialnej i poprawę efektywności energetycznej w artykule: Będą granty na OZE dla budynków wielorodzinnych.

redakcja@gramwzielone.pl


© Materiał chroniony prawem autorskim. Wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy Gramwzielone.pl Sp. z o.o.