Ceny w aukcjach dla fotowoltaiki w Niemczech znowu w górę

Ceny w aukcjach dla fotowoltaiki w Niemczech znowu w górę
Markus Spiske, Unsplash

Dzisiaj inwestorzy działający na polskim rynku fotowoltaicznym mają okazję złożyć oferty w aukcji dla projektów o mocy do 1 MW, a jutro mogą zaoferować sprzedaż energii w aukcji dla projektów o mocy ponad 1 MW. Tymczasem rozstrzygnięta właśnie aukcja dla fotowoltaiki w Niemczech po raz kolejny skutkowała wzrostem zaoferowanych cen energii.

W pierwszych latach systemu aukcyjnego w Niemczech w ramach aukcji dla fotowoltaiki regularnie składano oferty na sprzedaż energii z elektrowni PV o mocy przewyższającej całkowitą moc, dla której można było uzyskać wsparcie. To generowało konkurencję i wpływało na obniżenie cen energii z zakwalifikowanych ofert. Inaczej było w przypadku energetyki wiatrowej, gdzie ofert w większości aukcji było zbyt mało, co skutkowało cenami bliskimi maksymalnych cen, które można było oferować w aukcjach wiatrowych. Teraz jednak ten sam problem zaczyna dotyczyć fotowoltaiki, co potwierdzają wyniki najnowszej aukcji, które ogłosił federalny regulator Bundesnetzagentur.

W ostatniej aukcji wsparciem zostały objęte wszystkie poprawnie złożone oferty (13 wykluczono na starcie z powodu błędów formalnych). To efekt złożenia ofert na mniejszą moc, niż dopuszczały zasady aukcji. Wsparciem objęto 104 projekty o łącznej mocy 609 MW, podczas gdy Bundesnetzagentur mógł przyznać kontrakty dla projektów o łącznej mocy 890 MW (ten wolumen ograniczono z wcześniej planowanych 1200 MW).

REKLAMA

Co ciekawe, część wsparcia przypadło inwestorom planującym postawienie paneli fotowoltaicznych wzdłuż autostrad i linii kolejowych. Skutecznie złożono oferty sprzedaży energii z 32 tego rodzaju projektów o łącznej mocy 152 MW.

Tradycyjnie najwięcej skutecznie złożonych ofert dotyczyło projektów szykowanych w Bawarii, gdzie lokalne prawo jest mniej restrykcyjne, jeśli chodzi o budowę farm PV na gruntach rolnych. Zrealizowanych zostanie tam 60 projektów o łącznej mocy 307 MW.


Cena energii rośnie

REKLAMA

Mniejsza ilość ofert skutkowała zwiększeniem, po raz kolejny, średniej ceny energii, którą uwzględniono w skutecznie złożonych ofertach. Wyniosła ona 58 euro/MWh. Najniższe i najwyższe ceny w ofertach zakwalifikowanych do wsparcia wyniosły odpowiednio 52 euro/MWh oraz 59 euro/MWh.

W poprzedniej tegorocznej aukcji średnia cena ukształtowała się na poziomie 55,1 euro/MWh. W tamtej aukcji wsparciem objęto projekty o mocy 714 MW z możliwych 1126 MW.

Natomiast podczas wcześniejszej tegorocznej aukcji średnia cena wyniosła 51,9 euro/MWh. Złożono wówczas oferty na 1116 MW, podczas gdy możliwe było objęcie kontraktami projektów o mocy 1108 MW.

Średnia cena uzyskana w najnowszej aukcji dla naziemnej fotowoltaiki jest o 8 euro/MWh wyższa od średniej ceny z aukcji przeprowadzonej przed rokiem.

Problemy deweloperów

Komentując wyniki najnowszej aukcji dla fotowoltaiki, federalne stowarzyszenie branży energetyki odnawialnej BNE podkreśla, że rynek naziemnej fotowoltaiki w Niemczech wszedł w okres dużej niepewności, związanej z malejącą podażą gruntów pod inwestycje, kwestiami podatkowymi, problemami w uzyskiwaniem pozwoleń i kosztami przyłączenia oraz planowanym odgórnym ograniczeniem przychodów ze sprzedaży energii odnawialnej. To, zdaniem BNE, będzie skutkować spadkiem inwestycji.

Stowarzyszenie wskazuje na wzrost kosztów, z którym muszą się liczyć inwestorzy działający na rynku fotowoltaicznym, który sprawia, że przychody ze sprzedaży energii możliwe do uzyskania w systemie aukcyjnym mogą nawet nie pokrywać kosztów związanych z budową i obsługą elektrowni PV.

Również polski rynek fotowoltaiczny wskazuje na relatywnie niskie ceny energii, które można uzyskać w aukcjach prowadzonych przez Urząd Regulacji Energetyki. Więcej na temat aukcji dla fotowoltaiki w koszyku wiatrowo-fotowoltaicznym, które odbędą się dzisiaj i jutro, w artykule: Ruszają aukcje dla OZE. Najpierw wiatr i fotowoltaika.

redakcja@gramwzielone.pl


© Materiał chroniony prawem autorskim. Wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy Gramwzielone.pl Sp. z o.o.