Jaki falownik wybrać do instalacji fotowoltaicznej w domu?

Jaki falownik wybrać do instalacji fotowoltaicznej w domu?
SMA

Falowniki słoneczne są jednymi z najważniejszych elementów systemu PV. Odpowiadają za konwersję prądu stałego (DC) na prąd zmienny (AC). Jeśli chodzi o projektowanie systemu PV, wielkość falownika będzie odgrywać ważną rolę w ogólnej produkcji energii elektrycznej. W tym artykule omówimy, co wpływa na wybór odpowiedniego urządzenia.

Falownik – co to takiego? Jak działa?

Większość falowników słonecznych wygląda jak małe pudełka. Mogą być one instalowane bezpośrednio pod panelami, na strychu, a także w dowolnym innym pomieszczeniu. Jak działają falowniki? Prąd stały wytwarzany przez instalację paneli słonecznych trafia do falownika, gdzie jest przekształcany w prąd przemienny. Nowo przekonwertowany prąd zmienny zasila urządzenia elektryczne podpięte do domowej sieci elektroenergetycznej.

REKLAMA

Oczywiście istnieją różne typy falowników, a dobór właściwego jest kluczowy dla wydajnego i bezpiecznego działania systemu fotowoltaiki.

Na co zwrócić uwagę przy wyborze falownika?

Typ falownika

Pierwszym krokiem jest podjęcie decyzji, który typ falownika będzie odpowiedni do Twoich paneli słonecznych.

Falowniki stringowe, inaczej szeregowe, łączą ze sobą wszystkie panele i dostarczają energię do centralnego systemu. Są najbardziej przystępne cenowo i nadają się doskonale do niewielkich instalacji (o mocy nieprzekraczającej 50 kW). Można je stosunkowo łatwo wymienić, jeśli ulegną awarii.

Istnieją również mikroinwertery, które można podłączyć do każdego pojedynczego modułu z osobna, co pozwala rozwiązać problemy z zacienieniem paneli. Zazwyczaj maksymalna moc mikroinwertera to około 350–400 W (na jeden moduł).

Na rynku dostępne są także falowniki 3-fazowe – to hybrydowe urządzenia 2w1, które przetwarzają produkowaną i magazynowaną energię elektryczną. Nadają się do dużych i wydajnych instalacji przekraczających 3,5kW.

Producent

REKLAMA

Myśląc o wyborze odpowiedniego falownika, warto wziąć także pod uwagę renomę producenta. Najpopularniejsze, a tym samym najbardziej godne zaufania marki falowników, to między innymi:

Wymienieni producenci zapewniają najdłuższą gwarancję na swoje urządzenia oraz służą profesjonalnym wsparciem serwisowym.

Wytrzymałość oraz klasa ochronności IP

Falowniki pracują często w niesprzyjającym środowisku. W przypadku klimatu umiarkowanego, w którym leży Polska, należy wziąć pod uwagę zmienne warunki atmosferyczne, znaczne różnice temperatur, oddziaływanie wiatru i kontakt z wodą. Falowniki montowane z fotowoltaiką powinny być wytrzymałe i odporne na powyższe czynniki. Absolutne minimum stanowią urządzenia o klasie odporności na poziomie IP65.

Współczynnik mocy

Zgodnie z ogólną zasadą, moc falownika powinna być dobrana do wartości prądu stałego systemu paneli słonecznych. Przykładowo, jeśli zainstalujesz system o mocy 6 kilowatów (kW), falownik powinien mieć moc około 6000 W (w takim przypadku współczynnik mocy falownika do mocy modułów wynosi 1).

Producenci falowników i projektanci systemów fotowoltaicznych zazwyczaj nie zalecają montowania falowników o współczynniku wyższym niż 1,55 – takie informacje znajdziesz w karcie specyfikacji produktu. Jeśli moc panelu słonecznego sparowanego z falownikiem wykracza poza określone wytyczne, producenci mogą unieważnić gwarancję.

Gdzie kupić falownik?

Falowniki warto zamawiać u autoryzowanych sprzedawców. Dzięki temu będziesz mieć pewność, że te urządzenie zapewnią ci odpowiednią wydajność przez długie lata. Jednym z cenionych dostawców jest hurtownia fotowoltaiczna BayWa r.e., która w swojej ofercie ma m.in. falowniki 3-fazowe marki SMA. Na wszystkie produkty udzielana jest stosowna gwarancja, a doświadczony zespół ekspertów zapewnia profesjonalne doradztwo techniczne.

 

artykuł sponsorowany