Ile pieniędzy zostało na dotacje na fotowoltaikę i magazyny energii?

Ile pieniędzy zostało na dotacje na fotowoltaikę i magazyny energii?
Gramwzielone.pl (C)

Czwarta edycja programu Mój Prąd, w której nabór wniosków jest prowadzony od ponad ośmiu miesięcy, nie cieszyła się dotąd taką popularnością jak poprzednie edycje. To sprawia, że w programie, w którym ostatnio zostały podniesione dotacje na domową fotowoltaikę i magazyny energii, jest jeszcze sporo środków do wykorzystania.

Koniec 2022 roku przyniósł dobre informacje dla właścicieli domów jednorodzinnych, którzy chcą pozyskać dofinansowanie na instalacje fotowoltaiczne, ale także magazyny energii elektrycznej lub/i ciepła oraz domowe systemy zarządzania energią.

Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej zdecydował o podniesieniu dotacji na domowe instalacje fotowoltaiczne oraz domowe magazyny energii elektrycznej. 

REKLAMA

Wysokość dotacji wzrośnie zwłaszcza w przypadku magazynów, a z podwyższonego dofinansowania będą mogły skorzystać nie tylko osoby, które złożyły wnioski po zmianie zasad, czyli po 15 grudnia 2022 roku, ale także wcześniejsi wnioskodawcy – dla tej grupy beneficjentów Mojego Prądu 4.0 możliwe będzie wyrównanie dotacji do obecnie obowiązujących poziomów.

Kolejna dobra wiadomość to wydłużenie naboru wniosków, który pierwotnie miał się zakończyć 22 grudnia 2022 roku, ale termin przyjmowania aplikacji został przeniesiony na 31 marca 2023 roku.

 Miliony czekają na wnioskodawców

Budżet Mojego Prądu 4.0 wynosi 350 mln zł. To mniej pieniędzy niż w poprzednich edycjach, jednak w czwartym naborze tempo składania wniosków jest wyraźnie wolniejsze, co sprawia, że po ponad 8 miesiącach od rozpoczęcia naboru do wykorzystania jest nadal sporo środków.

REKLAMA

 

Z informacji przekazanych przez NFOŚiGW wynika, że na 21 grudnia 2022 roku złożonych było 29 481 wniosków na łączną kwotę dofinansowania 139,68 mln zł, co stanowi niecałe 40 proc. całej alokacji – ta kwota nie uwzględnia jednak dodatkowych wypłat dla osób, które wcześniej wnioskowały o dotacje na instalacje fotowoltaiczne i magazyny energii elektrycznej w związku z podniesieniem dofinansowania na te urządzenia. Wykorzystanie budżetu może wzrosnąć zwłaszcza w przypadku dodatkowych wypłat środków na magazyny energii elektrycznej, ponieważ dotacja na te urządzenia wzrosła z 7,5 tys. zł do aż 16 tys. zł.

W przypadku osób składających wcześniej wniosek o dofinansowanie na domową mikroinstalację fotowoltaiczną o mocy 2–10 kW możliwe będzie wypłacenie dotacji o 2 tys. zł wyższej niż przy wcześniejszych poziomach dofinansowania – w wysokości 6 tys. zł lub 7 tys. zł, jeśli inwestycji w fotowoltaikę będzie towarzyszyć zakup dodatkowego urządzenia zwiększającego autokonsumpcję energii.   

Dla wypłaconych już wniosków, złożonych w czwartym naborze, koszty kwalifikowane zostaną ponownie przeliczone względem nowego poziomu dofinansowania i jeżeli przysługiwać będzie zwiększony poziom dofinansowania (zgodnie z formułą do 50 proc. kosztów kwalifikowanych), wypłacona zostanie różnica pomiędzy otrzymaną dotacją a dotacją, jaką otrzymałby wnioskodawca po zmianie poziomu dofinansowania – potwierdza Ewelina Steczkowska, rzecznik NFOŚiGW.

Niewielkie zainteresowanie magazynami energii

Wniosków o dotacje na magazyny energii elektrycznej było jednak do tej pory stosunkowo niewiele, stąd wypłata dodatkowych dotacji nie uszczupli znacząco dostępnego jeszcze budżetu Mojego Prądu 4.0.

Do 21 grudnia tylko 781 złożonych wniosków o dotacje dotyczyło bateryjnych magazynów, co stanowiło zaledwie 2,6 proc. ogólnej liczby aplikacji. W tym 167 wniosków złożono od 15 grudnia br. Ponadto 1159 wniosków złożonych do 21 grudnia uwzględniało magazyny ciepła, a 655 – systemy zarządzania energią.

Więcej o nowych zasadach dofinansowania w czwartej edycji Mojego Prądu, które obowiązują od 15 grudnia, w artykule: Od dzisiaj wyższe dotacje na fotowoltaikę i magazyny energii.

redakcja@gramwzielone.pl


© Materiał chroniony prawem autorskim. Wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy Gramwzielone.pl Sp. z o.o.