OX2 kupuje pakiet farm fotowoltaicznych w Hiszpanii o mocy 152 MW

OX2 kupuje pakiet farm fotowoltaicznych w Hiszpanii o mocy 152 MW
fot. LinkedIn/OX2

Szwedzki deweloper OX2 porozumiał się z litewskim Green Genius w sprawie zakupu projektów solarnych w Hiszpanii. Łączna moc sześciu inwestycji to 152 MW.

Projekty będące przedmiotem transakcji zlokalizowane są w Andaluzji, na południu Hiszpanii, gdzie notowany jest najwyższy poziom promieniowania słonecznego w tym kraju. Wszystkie inwestycje są na etapie późnego rozwoju – uzyskały pozwolenia środowiskowe.

Jestem bardzo zadowolony, że mogę ogłosić nasze drugie przejęcie projektów solarnych w Hiszpanii, która jest rynkiem o znacznym potencjale dla OX2. Hiszpania jest jednym z największych rynków energii odnawialnej w Europie, z ambitnymi celami dotyczącymi zrównoważonej energii i dużym zainteresowaniem inwestorów – skomentował transakcję Paul Stormoen, CEO OX2.

REKLAMA

Projekty w Andaluzji zostały opracowane z dużą starannością i są wysoko oceniane na rynku. Cieszymy się, że możemy je przekazać godnemu zaufania nowemu właścicielowi. Tymczasem Green Genius będzie nadal koncentrować się na poszukiwaniu i rozwoju nowych projektów – powiedział Ruslanas Sklepovičius, CEO Green Genius.

Cena przejęcia projektów PV przez OX2 nie została podana.

Inwestycje spółek w Hiszpanii

REKLAMA

Zakup sześciu projektów PV jest dla OX2 drugą taką transakcją na hiszpańskim rynku. Spółka zaczęła na nim działać w kwietniu ubiegłego roku. We wrześniu pozyskała dwa projekty fotowoltaiczne o łącznej mocy 55 MW w Estremadurze i Castilla la Mancha. Projekty nabyte teraz od Green Genius, zlokalizowane w Andaluzji, mają łączną moc 152 MW.

OX2 zajmuje się rozwojem, budową i sprzedażą lądowych i morskich farm wiatrowych oraz farm PV. Oferuje też zarządzanie inwestycjami po zakończeniu budowy. Spółka angażuje się również w rozwój projektów wodorowych i magazynowanie energii. Działa na 10 rynkach w Europie, w tym także w Polsce. Pod koniec ubiegłego roku spółka uyskała w ramach aukcji wsparcie dla projektu farmy PV o łącznej mocy zainstalowanej do 100 MW.

Green Genius to spółka działająca na ośmiu rynkach europejskich. W Hiszpanii rozwija projekty fotowoltaiczne od 2018 roku. Aktywnie działa także na polskim rynku PV. W ostatnich dniach informowała o pozyskaniu od mBanku największego jak dotąd finansowania swoich inwestycji solarnych w Polsce – w wysokości 46,45 mln euro (prawie 220 mln zł).

Barbara Blaczkowska

barbara.blaczkowska@gramwzielone.pl


© Materiał chroniony prawem autorskim. Wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy Gramwzielone.pl Sp. z o.o.