Green Genius pozyskał ponad 200 mln zł na budowę farm PV

Green Genius pozyskał ponad 200 mln zł na budowę farm PV
Rokas Bancevičius. Fot. Green Genius

To jest najwyższe jak dotąd finansowanie zabezpieczone przez Green Genius na polskim rynku. Budowę nowych farm fotowoltaicznych spółki dofinansuje mBank. Firmy podpisały umowę opiewającą na 46,45 mln euro (prawie 220 mln zł). 

Farmy słoneczne Green Genius, które mają być finansowane ze środków mBanku, osiągną łączną moc zainstalowaną 69 MW.

Współpraca między krajami jest nieunikniona na europejskiej drodze do niezależności energetycznej. To ważny kamień milowy dla naszej działalności w Polsce – komentuje Rokas Bancevičius, CFO w Green Genius.

REKLAMA

Niedawno Green Genius ogłosił rozpoczęcie realizacji swojego czwartego portfela projektów słonecznych. Jego pierwsza część o mocy 66 MW jest już w budowie. Kolejne instalacje, o mocy 69 MW, zostaną sfinansowane dzięki umowie z mBankiem, przewidującej kredytowanie w wysokości 46,45 mln euro (blisko 220 mln zł).

Green Genius działa na ośmiu europejskich rynkach. W Polsce od 2019 roku spółka rozwinęła trzy portfolio projektowe o łącznej mocy zainstalowanej 128,1 MW. Dotychczas zrealizowała w naszym kraju – łącznie z projektami, które buduje obecnie – farmy słoneczne o mocy 263 MW.

mBank inwestuje w PV

Jak dotąd mBank przeznaczył ponad 1 mld złotych na rozwój projektów farm fotowoltaicznych.

REKLAMA

Kredytowanie zielonych branż i ekologicznej transformacji energetyki jest filarem strategii mBanku. Na finansowanie OZE, elektromobilność i recykling chcemy przeznaczyć do 2025 roku aż 10 mld zł – mówi  Bartłomiej Czuba, wicedyrektor Departamentu Finansowania Strukturalnego i Mezzanine w mBanku.

220 mln zł kredytu na budowę farm fotowoltaicznych to jedna z największych transakcji tego typu na polskim rynku, która pokazuje naszą determinację w realizacji zielonych celów – dodaje Czuba.

W październiku ubiegłego roku spółka Nomad Electric informowała o podpisaniu z mBankiem umowy finansowania o wartości 10 mln zł, z możliwością jego zwiększenia do 20 mln zł. Kredyt ma być przeznaczony na realizację bieżącego portfela zamówień Nomad Electric na budowę farm w modelu EPC (Engineering, Procurement, Construction).

W czerwcu mBank podpisał z duńskim deweloperem Nordic Solar umowę na kredytowanie 39 farm fotowoltaicznych o łącznej mocy około 37 MW.

Barbara Blaczkowska

barbara.blaczkowska@gramwzielone.pl


© Materiał chroniony prawem autorskim. Wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy Gramwzielone.pl Sp. z o.o.