Prosumenci mają powód do zadowolenia. Cena energii znów lekko do góry

Prosumenci mają powód do zadowolenia. Cena energii znów lekko do góry
fot. Watt A Lot/Unsplash

Grudzień to kolejny miesiąc wzrostu rynkowej miesięcznej ceny energii elektrycznej, która jest stosowana do rozliczeń za energię wprowadzaną przez prosumentów do sieci. Cena podana przez PSE za grudzień jest jedną z najwyższych od początku rozliczeń w net-billingu, daleko jej jednak do rekordowego sierpnia.

W styczniu prosumenci dostaną nieco więcej za energię wprowadzaną z mikroinstalacji do sieci niż miesiąc wcześniej. Podana przez Polskie Sieci Elektroenergetyczne (PSE) rynkowa miesięczna cena energii elektrycznej (RCEm) za grudzień, która będzie obowiązywała do rozliczeń w styczniu, wynosi 716,80 zł/MWh. Jest ona wyższa o 11,6 zł względem ceny z poprzedniego miesiąca po korekcie (opublikowana w grudniu RCEm za listopad wynosiła 703,81 zł/MWh, teraz PSE podniosło ją do 705,20 zł/ MWh).

Daleko za rekordem

Choć wartość RCEm za grudzień jest trzecia pod względem wysokości od początku publikowania miesięcznej ceny przez PSE, to jest ona znacząco niższa od ceny za sierpień. Wówczas osiągnęła ona rekordową, czterocyfrową wartość 1019,06 zł/MWh po korekcie (1023,42 zł przed korektą).

REKLAMA

Druga pod względem wysokości była cena za lipiec – wówczas wyniosła ona 796,27 zł/MWh po korekcie (799,79 zł przed). Bieżąca cena – za grudzień, stosowana do rozliczeń za energię wprowadzoną do sieci w styczniu – jest trzecią z kolei pod względem wysokości.

 

REKLAMA

Od początku obowiązywania rozliczeń prosumentów w net-billingu wysokość RCEm za poszczególne miesiące 2022 roku była następująca:

  • czerwiec – 656,04 zł/MWh po dwukrotnej korekcie (pierwotnie PSE podało 659,29 zł, później nastąpiła korekta do 648,16 zł)
  • lipiec – 796,27 zł/MWh po korekcie (799,79 zł przed)
  • sierpień – 1019,06 zł/MWh po korekcie (1023,42 przed)
  • wrzesień – 710,03 zł/MWh po korekcie (711,92 przed)
  • październik – 576,35 zł/MWh po korekcie (577,24zł przed)
  • listopad – 705,20 zł/MWh po korekcie (703,81 zł przed)
  • grudzień – 716,80 zł/MWh – obecnie obowiązująca cena.

Rozliczenia nadwyżek energii

Stosowana zasada rozliczania nadwyżek energii wprowadzonej przez prosumentów do sieci na podstawie RCEm obowiązuje od momentu wejścia w życie systemu net-billing. Dotyczy to więc właścicieli mikroinstalacji, którzy zgłosili ich przyłączenie po 31 marca 2022 roku. W okresie przejściowym – od kwietnia do końca czerwca – byli rozliczani jeszcze na starych zasadach (w systemie net-metering), od początku lipca natomiast są rozliczani na bazie RCEm.

Cenę energii elektrycznej do rozliczeń z prosumentami co miesiąc publikuje PSE jako Operator Informacji Rynku Energii. Jest ona podstawą naliczania tzw. depozytu prosumenckiego, czyli wartości energii oddanej przez prosumenta do sieci. Na jej podstawie pomniejszana jest wartość energii pobranej z sieci przez właściciela mikroinstalacji. Od połowy 2024 roku podstawą rozliczeń nie będzie już RCEm, ale godzinowa cena energii.

Prosumenci wcześniej korzystający z net-meteringu w każdym momencie mogą przejść na net-billing, z uprawnieniem do otrzymania wyższej dotacji w ramach czwartej edycji programu Mój Prąd, w którym od połowy grudnia zostały zwiększone kwoty dofinansowania.

Barbara Blaczkowska

barbara.blaczkowska@gramwzielone.pl


© Materiał chroniony prawem autorskim. Wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy Gramwzielone.pl Sp. z o.o.