Zwiększy się produkcja polskich modułów fotowoltaicznych

Zwiększy się produkcja polskich modułów fotowoltaicznych
fot. Unimot

Grupa Unimot rozbudowała park maszynowy linii produkcyjnej modułów fotowoltaicznych w fabryce PZL Sędziszów. Obecnie jej moc wytwórcza wynosi 45 MW rocznie.

Linia produkcyjna polskich paneli fotowoltaicznych Grupy Unimot została uruchomiona w lipcu 2021 roku w hali należącej do PZL Sędziszów w Sędziszowie Małopolskim. Początkowo jej moc wynosiła 15 MW rocznie, jednak grupa zdecydowała się rozbudować park maszynowy i trzykrotnie zwiększyć wydajność produkcji.

Instalacje fotowoltaiczne stały się niezwykle popularną alternatywą dla wciąż rosnących cen energii. Moc zainstalowanych w Polsce instalacji fotowoltaicznych wynosi już około 12 GW, podczas gdy plany rządowe zakładały moc 10 GW energii ze słońca dopiero w roku 2040. To trend, który obserwujemy w całej Europie, dlatego naszym celem jest oferowanie naszych produkowanych w Polsce paneli na całym rynku europejskim – mówi Adam Sikorski, prezes zarządu spółki Unimot.

REKLAMA

 

– Czas pandemii i wojna w Ukrainie pokazały, jak ważna jest jakość i solidność lokalnego dostawcy. Wybierając polskie panele od Unimot, klient może liczyć na zdecydowanie większą elastyczność zamówień w porównaniu do produktów azjatyckich, których zakup wiąże się z długim czasem dostawy i koniecznością pokrycia kosztów logistyki – dodaje Sikorski.

Moc paneli Avia Solar

Park maszynowy Grupy Unimot przewiduje możliwość produkcji paneli fotowoltaicznych z użyciem ogniw nawet do wielkości M12. Panele fotowoltaiczne będą oferowane w mocach najbardziej popularnych w swoich segmentach, tj. od 350 Wp do ponad 450 Wp.

REKLAMA

Unimot sprzedaje panele PV pod marką Avia Solar, jednak ofertę kieruje też do firm, które chcą w jego zakładzie wyprodukować panele fotowoltaiczne pod własnymi markami.

Postawiliśmy na sprawdzoną technologię i moc modułów cieszącą się największą popularnością wśród klientów, ponadto wykorzystujemy komponenty światowych liderów –  między innymi 3M, Interfloat i DOW. Możemy zaoferować klientom moduły fotowoltaiczne produkowane pod ich własnymi markami, dopasowane do indywidualnych oczekiwań, wraz z profesjonalnym doradztwem i wsparciem technicznym. Współpracujemy tylko z wyspecjalizowanymi dostawcami z branży fotowoltaicznej, którzy od dziesiątek lat budowali swoje obecne doświadczenie i stabilną pozycjęwyjaśnia Stanisław Bajorski, dyrektor ds. produktów OZE w Unimot.

Sprawdzona technologia

Panele fotowoltaiczne produkowane w fabryce PZL Sędziszów bazują na technologii krzemowej monokrystalicznej. Jak informuje producent, do ich wytwarzania wykorzystywane są surowce pochodzące od znanych globalnych marek, co ma kluczowe znaczenie dla osiągnięcia wysokiej sprawności i żywotności paneli PV. Na linii produkcyjnej przeprowadzane są testy i badania laboratoryjne, których wyniki są następnie weryfikowane i przypisywane indywidualnie do każdego panelu fotowoltaicznego. Pozwala to na pełną kontrolę jakości na każdym etapie produkcji i w obsłudze posprzedażowej.

Każdy panel fotowoltaiczny ma indywidualny kod QR, który daje możliwość śledzenia produktu w całym cyklu funkcjonowania na rynku – aż do recyklingu. Moduły przesyłane są do klientów w ekologicznych opakowaniach.

Grupa nie wyklucza dalszej rozbudowy linii produkcyjnej.

Poza modułami fotowoltaicznymi Unimot oferuje swoim klientom również falowniki, rozdzielnice elektryczne, magazyny energii i akcesoria uzupełniające.

Barbara Blaczkowska

barbara.blaczkowska@gramwzielone.pl


© Materiał chroniony prawem autorskim. Wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy Gramwzielone.pl Sp. z o.o.