Elon Musk zbuduje gigantyczną fabrykę paneli fotowoltaicznych. 1 GW rocznie

Elon Musk zbuduje gigantyczną fabrykę paneli fotowoltaicznych. 1 GW rocznie
Elon Musk / foto: Steve Jurvetson, flickr cc

Elon Musk, miliarder, twórca systemu PayPal, właściciel Tesli i Space-X – firm budujacych samochody elektryczne i statki kosmiczne, ale też SolarCity- firmy zajmującej się montażem i leasingiem instalacji fotowoltaicznych, zapowiedział budowę w Buffalo w stanie Nowy Jork fabryki paneli fotowoltaicznych produkującej aż 1 GW paneli fotowoltaicznych rocznie. 

Największa inwestycja w amerykańskiej branży solarnej ma zostać zrealizowana w ciągu dwóch lat. Wówczas SolarCity – największy dostawca dachowych instalacji fotowoltaicznych w USA będzie korzystać z modułów produkowanych w należącej do niego fabryce. Obecnie SolarCity wykorzystuje moduły m.in. kanadyjskiego producenta Canadian Solar czy chińskich firm Trina Solar czy Yingli Green. 

Informację o planach budowy ogromnej fabryki paneli fotowoltaicznych SolarCity podał przy okazji poinformowania o przejęciu firmy Silevo będącej właścicielem autorskiej technologii produkcji monokrystalicznych modułów PV. 

REKLAMA

– SolarCity porozumiał się z Silevo, firmą, której panele fotowoltaiczne tworzą unikalną kombinację wysokiej produktywności i niskiego kosztu. Naszym celem jest połączenie naszym zdaniem najlepszej technologii fotowoltaicznej z ogromnymi korzyściami skali, dzięki czemu chcemy osiągnąć przełom w kosztach produkcji energii solarnej – poinformował SolarCity. 

Wartość przejęcia Silevo to 350 mln dolarów, jednak początkowo SolarCity zapłaci tylko część tej kwoty. Wstępnie lider amerykańskiego rynku PV zapłaci 200 mln dolarów, a pozostałe 150 mln dolarów, jeśli Silevo uda się osiągnąć do 2016 r. określone cele produkcji i redukcji kosztów paneli PV. 

REKLAMA

Mająca siedzibę w Dolnie Krzemowej firma Silevo powstała w 2007 r. z inicjatywy dwóch byłych dyrektorów w Applied Materials -dr Zheng Xu i dr Jianming Fu. W 2009 r. Silevo otrzymało grant rządu USA na rozwój nowej technologii paneli fotowoltaicznych. Firma zapewnia, że niedługo będzie w stanie produkować panele posiadające sprawność na poziomie 24%. 

Informacja o planach SolarCity sprawiła, że znacząco wzrosły giełdowe notowania nie tylko firmy Elona Muska, ale także chińskich producentów paneli PV notowanych na nowojorskiej giełdzie. Akcje Yingli Green czy ReneSola w krótkim czasie podrożały prawie o 10%. Wartość akcji SolarCity wzrosła o 1/4. 

Informując o przejęciu Silevo SolarCity zasygnalizował możliwość dalszych przejęć w celu zwiększenia wertykalnej integracji swojego modelu biznesowego.

– Chociaż obecnie nie rozważamy żadnych możliwych przejęć, SolarCity może nabyć kolejne firmy z branży fotowoltaicznej, jeśli będą potrzebne do osiągnięcia pozycji lidera w produkcji czystej energii. W tym celu zamierzamy znacząco rozwijać własne zasoby – informuje SolarCity. 

– Nawet jeśli branża fotowoltaiczna będzie generować tylko 40% energii elektrycznej do roku 2040, będzie to oznaczać zainstalowanie w ciągu najbliższych 25 lat 400 GW paneli fotowoltaicznych. Jesteśmy absolutnie przekonani, że w ciągu naszego życia słońce stanie się dominującym źródłem energii, ale aby to się stało, trzeba wyprodukować wiele paneli fotowoltaicznych. Nasze plany – o ile są znaczące w porównaniu do aktualnego stanu branży – w tym kontekście wydają się bardzo małe – konkluduje w swoim oświadczeniu firma Elona Muska. 

gramwzielone.pl