Liderzy rynku energii słonecznej

Liderzy rynku energii słonecznej
David THIBAULT, flickr cc-by-2.0

Na rynku fotowoltaicznym przeważają koncerny z Japonii i Chin, jednak pozycja lidera należy do firmy z USA. {więcej}

Jak szacuje IMS Research, w ubiegłym roku na całym świecie dostarczono ponad 8,5 GW paneli PV, co oznaczało ponad 30-procentowy wzrost w porównaniu z rokiem 2008. Z tej liczby w 2009 roku zainstalowano przynajmniej 7 GW elektrowni słonecznych.

Globalnym liderem rynku energii słonecznej był w zeszłym roku First Solar Inc. – amerykański producent paneli cienkowarstwowych, który wyprzedził największych producentów paneli krystalicznych – firmę Suntech, a także Sharp Electronic. Na czwartej pozycji uplasował się niezmiennie Yingli Green Energy, a na piątym – Trina Solar Limited (awans o dwie pozycje).

REKLAMA

W pierwszej dziesiątce zmieściły się jeszcze: Sunpower Corporation, Kyocera, Canadian Solar Inc., SolarWorld AG i Sanyo Electric.

Wśród państw, w ubiegłym roku czołowym producentem paneli okazały się Stany Zjednoczone (First Solar), które wyprzedziły w tym względzie firmy z Japonii (Sharp, Kyocera czy Sanyo).

W rankingu zwraca uwagę wysoka pozycja firm chińskich – Suntech (2.), Yingli (4.) oraz Trina Solar (5.). Jedyną europejską firmą jest natomiast niemiecki Solar World (9.)

Prawie połowę z globalnej liczby zamontowanych paneli stanowiły panele, które zainstalowano w Niemczech (według IMG Research było to ok. 3-3,5 GW). Autorzy Raportu podkreślają też dynamiczny rozwój innych europejskich rynków PV – we Francji, Włoszech i Czechach.

REKLAMA

Lista liderów rynku energii słonecznej w 2009 – firm, które sprzedały najwięcej paneli – przedstawiona przez IMG Research, różni się nieco od listy największych producentów paneli fotowoltaicznych, którą przygotował Photon International.

Według niemieckiego magazynu czołowym producentem paneli PV w 2009 roku był First Solar, który wyprodukował elektrownie słoneczne o łącznej mocy 1,1 GW, a następnie Suntech (0,7 GW), Sharp (0,59 GW), Q-Cells (0,58 GW) oraz Yingli (0,52 GW).

Zdecydowana większość producentów elektrowni słonecznych produkuje panele w technologii krystalicznej (ok. 83 proc. globalnego rynku). Wyjątkiem jest tutaj First Solar, którego produkcja obejmuje panele wytwarzane w technologii cienkowarstwowej.

First Solar, którego siedziba mieści się w Phoenix, działa na rynku energii słonecznej od roku 1999. Firma, która działała wówczas pod nazwą Solar Cells Inc., została przejęta przez True North Partners, a jej nazwę zmieniono na First Solar. Solarny potentat posiada 24 zakłady, których potencjał produkcyjny wnosi w sumie 1228 MW. W 2009 roku zanotował zysk netto na poziomie 640 mln dol. przy dochodach na poziomie 2 mld dol.

Fabryki amerykańskiego koncernu znajdują się m.in. w Niemczech i Malezji. W sumie wartość aktywów First Solar szacuje się na 2,11 mld dol. Firma zatrudnia na całym świecie 4,5 tys. pracowników.

Pod koniec ubiegłego roku First Solar udało się obniżyć koszt produkcji paneli PV do 0,80 dol./W. Amerykanie zapowiadają jednak, że do 2014 roku będzie to nawet 0,52 – 0,63 dol./W.


Red. Gramwzielone.pl