USA: dalszy spadek kosztów PV, ale już nie przez taniejące panele

USA: dalszy spadek kosztów PV, ale już nie przez taniejące panele
Fot. Team Massachusetts, flickr cc

Jak pokazują najnowsze analizy Lawrence Berkeley National Laboratory, ceny instalacji fotowoltaicznych w USA spadają w dalszym ciągu. Spadek ten jest jednak ostatnio podyktowany już nie spadającymi cenami modułów fotowoltaicznych, które w USA od kilku lat utrzymują się niemal na tym samym poziomie, ale malejącymi tzw. kosztami miękkimi.

W kolejnej edycji raportu „Tracking the Sun”, którą wydał amerykański instytut Lawrence Berkeley National Laboratory, znajdziemy dane na temat kosztów domowych instalacji fotowoltaicznych w USA w ubiegłym roku i w pierwszej połowie br.

Jak wynika z raportu, ceny instalacji fotowoltaicznych w USA spadają nieprzerwanie od kilku lat, a ostatnio do spadku cen PV przyczyniają się głównie koszty miękkie instalacji, podczas gdy wcześniej na spadek kosztów wpływały głównie malejące ceny modułów fotowoltaicznych, które – jak informuje LBNL – od roku 2012 utrzymują się w Stanach Zjednoczonych niemal na tym samym poziomie (co pokrywa się z datą wprowadzenia przez amerykańskie władze karnych ceł na import chińskich ogniw i modułów fotowoltaicznych).

REKLAMA

Lawrence Berkeley National Laboratory bazuje na danych zebranych z ponad 400 tys. instalacji zamontowanych od 1998 r. Jak z nich wynika, w przypadku sektora domowych instalacji fotowoltaicznych, ich koszt w 1998 r. wynosił średnio 12 USD/W, około roku 2008 spadł do 8 USD/W, a w ubiegłym roku wyniósł około 4,3 USD/W.

Koszty instalacji fotowoltaicznych w USA w latach 1998-2014. Źródło. Lawrence Berkeley National Laboratory

W ubiegłym roku koszty systemów fotowoltaicznych spadły w USA w ujęciu rok do roku średnio o 9% w przypadku najmniejszych domowych instalacji PV oraz o 10% w przypadku systemów PV o mocy do 500 kW.

Największy spadek cenowy w porównaniu do roku 2013 zanotowano w ubiegłym roku w grupie największych elektrowni fotowoltaicznych o mocy powyżej 500 kW. W tym wypadku spadek kosztów CAPEX wyniósł średnio 0,7 USD/W, czyli o 21% r/r.

REKLAMA

W raporcie znajdziemy też informację, że w I połowie tego roku ceny PV w USA spadły w ujęciu rok do roku o 0,2 do 0,5 USD/W (od 6 do 13%) – w zależności od wielkości instalacji.

Ceny PV w USA mogą się jednak znacząco różnić. Raport pokazuje, że w grupie badanych domowych systemów fotowoltaicznych, 20% najtańszych systemów wykonano po średniej cenie 3,5 USD/W, podczas gdy 20% najdroższych instalacji wykonano w cenie około 5,3 USD/W.

Na tą zmienność wpływa szereg czynników: różnice w projektowaniu i doborze komponentów, warunki regulacyjne i rynkowe czy charakterystyka firm instalacyjnych, aby wymienić tylko kilka – komentuje Naïm Darghouth z Berkeley.

Mimo tak dynamicznego spadku cen instalacji, fotowoltaika w USA jest nadal znacznie droższa niż choćby w Niemczech, gdzie rynek fotowoltaiczny rozwijał się w ostatnich latach najintensywniej (a nawet droższa niż w Polsce, gdzie rynek fotowoltaiczny jest dopiero w początkowym stadium rozwoju). 

Wyższe koszty fotowoltaiki w USA to głównie zasługa miękkich kosztów i to od ich dalszej redukcji będzie zależeć dalszy wzrost konkurencyjności PV za Oceanem.

Link do nowej edycji raportu „Tracking the Sun” [PDF]

gramwzielone.pl