Ogromne zamówienie na panele fotowoltaiczne w niszowej technologii

Ogromne zamówienie na panele fotowoltaiczne w niszowej technologii
Lightsource BP

Czołowy europejski deweloper elektrowni fotowoltaicznych wykorzysta w realizowanych projektach panele fotowoltaiczne w niszowej technologii. Jest ona wykorzystywana tylko przez kilku producentów modułów PV. Mowa o technologii cienkowarstwowej CdTe.

Należący do grupy paliwowej BP deweloper elektrowni fotowoltaicznych Lightsource BP podpisał kolejny, ogromny kontrakt na dostawę paneli fotowoltaicznych. Będą to elementy wyprodukowane w technologii cienkowarstwowej CdTe (z wykorzystaniem tellurku kadmu).

Pierwszy ogromny kontrakt na dostawę cienkowarstwowych paneli fotowoltaicznych od amerykańskiego producenta First Solar brytyjski deweloper podpisał w 2021 roku. Zakontraktował wówczas zakup na lata 2023–2025 modułów o łącznej mocy 4,4 GW(DC) z opcją domówienia modułów o mocy 1 GW.

REKLAMA

Moduły o mocy 4,3 GW Lightsource miał zastosować w swoich projektach realizowanych na terenie Stanów Zjednoczonych: w Arkansas, Kentucky, Ohio, Pensylwanii i Teksasie. Ponadto moduły o mocy 1,1 GW miały zostać wykorzystane w inwestycjach realizowanych bezpośrednio przez BP, w których Lightsource pełnić funkcję generalnego wykonawcy.

Teraz Lightsource i First Solar podpisały kolejną umowę na dostawę cienkowarstwowych modułów fotowoltaicznych o łącznej mocy 4 GW. Ma ona zostać zrealizowana w latach 2026–2028.

Jakie moduły wykorzysta Lightsource?

Ogromna umowa zawarta między Lightsource i First Solar zakłada dostawy modułów serii 6 oraz 6 Plus, a także będących dopiero w opracowaniu modułów serii 7.

Panele fotowoltaiczne serii 6 mają moc rzędu 430–460 Wp, ich sprawność sięga maksymalnie 18,6 proc., natomiast parametry modułów serii 6 Plus to 455–480 Wp mocy i maksymalnie 19 proc. sprawności. Współczynnik temperaturowy wynosi -0,32%/C. Wymiary tych modułów to 2016 x 1216 mm, a ich masa sięga 34 kg.

Amerykański producent daje na swoje moduły 30-letnią gwarancję produkcji energii oraz gwarantuje maksymalną degradację sprawności na poziomie 0,3 proc.

REKLAMA

First Solar podkreśla, że jego technologia zapewnia brak utraty początkowych parametrów modułów z powodu działania efektów LID (Light Induced Degradation) i LeTID (Light and elevated Temperature Induced Degradation).

Aby zrealizować kontrakty dla Lightsource, amerykański producent rozbudowuje swoje fabryki. Jeszcze w tym półroczu ma ruszyć produkcja paneli w trzecim zakładzie First Solar, który powstaje w stanie Ohio. W trakcie budowy jest czwarta fabryka w Alabamie. Łączna wartość inwestycji w bazę produkcyjną First Solar na terenie USA ma przekraczać 4 mld dolarów.

Działalność produkcyjna First Solar nie ogranicza się tylko do USA. Amerykański producent ma zakłady także w Malezji i Wietnamie. Ogłosił też plan uruchomienia w Indiach fabryki modułów o rocznych zdolnościach produkcyjnych 3,3 GW.

Łączny portfel zamówień First Solar na koniec grudnia 2022 r. sięgał 48,3 GW, z czego wyłącznie w ostatnich miesiącach zeszłego roku pozyskano zamówienia na panele o mocy 12 GW. Wyłącznie w 2023 r. amerykański producent prognozuje osiągnięcie sprzedaży na poziomie 11,8-12,3 GW.

Co planuje Lightsource?

Od momentu nawiązania współpracy z BP, co nastąpiło w 2017 roku, globalny portfel projektów Lightsource urósł do ponad 20 GW. Brytyjski deweloper ogłosił także wejście na polski rynek fotowoltaiczny. Więcej na ten temat w artykule: Potentat wchodzi na polski rynek farm fotowoltaicznych.

Deweloper wywodzący się z Wielkiej Brytanii kilka lat temu wyznaczył cel budowy portfela farm fotowoltaicznych o mocy 25 GW do roku 2025. Teraz Lightssource informuje o planach budowy elektrowni PV o łącznej mocy 20 GW wyłącznie na terenie Stanów Zjednoczonych.

redakcja@gramwzielone.pl

© Materiał chroniony prawem autorskim. Wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy Gramwzielone.pl Sp. z o.o.