Kiedy można zamontować fotowoltaikę na balkonie?

Kiedy można zamontować fotowoltaikę na balkonie?
Suntec

Fotowoltaika balkonowa jest coraz bardziej popularna w Polsce. Czy jednak można ją zainstalować na każdym balkonie? Oto, co powinniśmy wiedzieć, zanim zdecydujemy się na montaż paneli na własnej balustradzie.

Mieszkańcy bloków do tej pory zazwyczaj inwestowali w fotowoltaikę w ramach wspólnoty mieszkaniowej, która kupowała instalację PV pokrywającą zapotrzebowanie tzw. części wspólnych, czyli oświetlenia na klatkach schodowych, wind itp. U naszych zachodnich sąsiadów w międzyczasie intensywnie rozwinęła się fotowoltaika balkonowa. Polega ona na montażu modułów na balustradach balkonowych i dostarczaniu energii elektrycznej na potrzeby konkretnego mieszkania.

Obecnie trend ten rozszerza się na Polskę, w związku z czym pojawia się coraz więcej pytań dotyczących technicznych aspektów montażu tego typu instalacji na balkonie. Portal Gramwzielone.pl rozmawiał z przedstawicielami firm zajmujących się między innymi fotowoltaiką balkonową. Zapytaliśmy, jak zabrać się do montażu i na jakie pytania należy sobie odpowiedzieć przed decyzją o takiej inwestycji.

REKLAMA

Nie każda balustrada się nadaje

Grzegorz Romaniuk, CCO i współzałożyciel firmy Suntec, podkreśla, że jednym z ważnych czynników, które określają możliwość i sposób montowania modułów fotowoltaicznych na balkonie, jest rodzaj balustrady. Niektóre rozwiązania architektoniczne uniemożliwiają dobór właściwej konstrukcji.

Obecnie na naszym rynku nie ma systemu – ani my nie widzimy możliwości – bezpiecznego montażu modułów PV do balkonów z tzw. balustradą całoszklaną. Rozwiązania systemowe nie powalają również na montaż instalacji fotowoltaicznej do balustrad pełnych murowanych/betonowych. Kłopotliwa jest również część nowych systemowych balustrad aluminiowych słupkowo-ryglowych z wypełnieniem szklanym – wskazuje Grzegorz Romaniuk.

Dla pozostałych typów balustrad Suntec ma rozwiązania, które w większości przypadków pozwalają bezpiecznie zamontować panele fotowoltaiczne.

Opracowany przez nas system montażowy dedykowany jest do balustrad z pochwytem oraz wypełnieniem ażurowym prętowym lub pełnym – w postaci szyb, płyt np. HPL itd. Dzięki zastosowaniu górnego okucia mocującego z blachy nierdzewnej możemy dopasować się do różnych kształtów pochwytów (rury okrągłe, kwadratowe, prostokątne). Natomiast dolne okucie w naszym systemie jest wymienne w zależności do tego, czy mocujemy instalację do poziomego elementu konstrukcyjnego balustrady czy do pionowego wypełnienia ażurowego – tłumaczy Grzegorz Romaniuk.

Ekspozycja balkonu ma kluczowe znaczenie

Kiedy wiemy już, że nasza balustrada pod kątem technicznym jest przystosowana do montażu fotowoltaiki balkonowej, warto zastanowić się, w jakim kierunku jest ona usytuowana, i oszacować, jakiego uzysku energii elektrycznej możemy się spodziewać.

Z najkorzystniejszą sytuacją mamy do czynienia wtedy, gdy balustrada balkonu skierowana jest na południe lub południowy zachód. W takim przypadku uzysk energetyczny dla instalacji zlokalizowanej na budynku w Warszawie, o maksymalnej mocy 800 W i z modułami PV ustawionymi pod kątem 60 st. (odchylonych pod kątem 30 st. od pionu) oscyluje w granicach 850 kWh w skali roku. W przypadku instalacji w tej samej lokalizacji i o takiej samej mocy, ale z modułami PV zawieszonymi na balustradzie balkonu pod kątem 90 st. (pionowo) uzysk energetyczny zmniejsza się o około 30 proc. – opisuje Grzegorz Romaniuk.

Moduły najczęściej montuje się równolegle do balustrady i taki rodzaj mocowania uznaje się za bezpieczniejszy i bardziej estetyczny. Menedżer Produktu Fotowoltaika w XENE P. Łukasz Stolarz podkreśla, że w przypadku konstrukcji, które pozwalają na odchylenie modułów od kąta 90 st. należy zwrócić uwagę, czy taki system został przebadany pod względem sił statycznych. Będą one bowiem w większym stopniu oddziaływać na moduł nierównolegle zamontowany do powierzchni balustrady.

REKLAMA

Pamiętajmy też, że nie każda balustrada jest na tyle wytrzymała, aby zamontować na niej konstrukcje i standardowe moduły fotowoltaiczne. Jest jednak na to rozwiązanie – moduły elastyczne. Nie potrzebują one konstrukcji montażowych, a ich montaż jest bardzo prosty – za pomocą metalowych i materiałowych opasek zaciskowych. Montaż modułów za pomocą opasek zaciskowych jest uniwersalny i pasuje do większości barierek balkonowych, niezależnie od kształtu. Dzięki niskiej wadze modułów (1,62 kg) nie musimy się martwić, czy konkretna poręcz będzie odpowiednia do montażu instalacji balkonowej – wyjaśnia Łukasz Stolarz.

On-grid/off-grid czy hybryda?

Podobnie jak w przypadku klasycznej fotowoltaiki dla domu jednorodzinnego w przypadku fotowoltaiki balkonowej należy podjąć również decyzję, w jaki sposób nasz system będzie podłączony do instalacji elektrycznej. Do wyboru mamy trzy opcje. Pierwsza to on-grid, czyli bezpośrednie podłączenie PV do instalacji elektrycznej mieszkania. Drugą jest off-grid oznaczający wdrożenie magazynu energii, który jest ładowany za pośrednictwem modułów zawieszonych na balustradzie – wówczas nie wysyłamy nadwyżek energii do zakładu energetycznego. Wreszcie trzecia możliwość to instalacja hybrydowa. Jest ona wyposażona w mały magazyn energii, ale jednocześnie umożliwia wysyłkę nadwyżek energii do zakładu energetycznego i ich rozliczenie.

Obecnie najbardziej popularnym i najtańszym rozwiązaniem są instalacje typu on-grid. Balkonowe instalacje fotowoltaiczne to urządzenia o stosunkowo niewielkiej mocy, więc w przypadku takich instalacji nie ma potrzeby prowadzenia tras kablowych do głównej rozdzielnicy w mieszkaniu. Taka instalacja podłączana jest bezpośrednio pod gniazdko elektryczne w sposób szybki i bezpieczny za pomocą wtyku typu E (z dwoma bolcami i otworem na bolec uziemiający) lub typu F (tzw. wtyczka Schuko, z uziemieniem realizowanym za pomocą dwóch blaszek znajdujących się na szczycie i na dole wtyczki) bądź typu CEE7/7, czyli wtyczki łączącej w sobie oba standardy E i F – wyjaśnia przedstawiciel Suntec.

Przegląd instalacji elektrycznej i bezpieczeństwo

Mimo że fotowoltaika balkonowa zazwyczaj oznacza moc zainstalowaną nie większą niż 800 Wp, każdorazowo zaleca się, aby przez podjęciem decyzji o montażu dokonać przeglądu istniejącej w budynku instalacji elektrycznej.

Ważny jest stan techniczny instalacji elektrycznej i przekrój kabli doprowadzonych do gniazda, do którego będzie podłączony system balkonowy. Dobrze, aby taką weryfikację przeprowadził uprawniony do tego elektryk – podkreśla Łukasz Stolarz z XENE P.

Montaż całego systemu powinien każdorazowo być wykonany przez osobę wykwalifikowaną i posiadającą odpowiednie uprawnienia elektryczne. To istotne dlatego, że w przypadku najpopularniejszego systemu typu on-grid, który będzie wysyłać nadwyżki energii do zakładu energetycznego, konieczna jest wymiana licznika na dwukierunkowy. Ta procedura wymaga zgłoszenia instalacji do zakładu energetycznego, a na dokumentach zgłoszeniowych powinien znaleźć się podpis uprawnionego elektryka (wraz z numerem uprawnień).

Choć formalnie nie ma wymagań, aby instalację fotowoltaiczną na balkonie wyposażać w dodatkowe zabezpieczenia, warto jednak przemyśleć zastosowanie dodatkowej ochrony.

Instalacja balkonowa nie obciąża znacznie instalacji elektrycznej mieszkania, przez co traktowana jest jak każde inne urządzenia elektryczne. Oczywiście jednak zawsze powtarzamy, że należy wcześniej zlecić weryfikację uprawnionym osobom. Producenci urządzeń nie informują, aby instalację balkonową lub rozdzielnicę elektryczną doposażać w dodatkowe zabezpieczenia. Warto jednak montować instalację elektryczną do rozdzielnicy, w której znajduje się wyłącznik różnicowoprądowy – podsumowuje Łukasz Stolarz.

Radosław Błoński

redakcja@gramwzielone.pl

© Materiał chroniony prawem autorskim. Wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy Gramwzielone.pl Sp. z o.o.div>