Pionowa fotowoltaika z wyższą wydajnością niż systemy tradycyjne?

Pionowa fotowoltaika z wyższą wydajnością niż systemy tradycyjne?
fot. Over Easy

Norweska firma Over Easy twierdzi, że pionowy system fotowoltaiczny zapewnia wyższą wydajność niż bardziej tradycyjne ustawienia paneli fotowoltaicznych. Kluczowa ma być wyższa generacja w zimie.

Norwedzy z Over Easy opracowali autorski system montażowy LM-1 QUATTRO-200S, który umożliwia umieszczenie paneli słonecznych w układzie pionowym. Zdaniem producenta powoduje to znaczące zwiększenie wydajności pracy instalacji fotowoltaicznej w cyklu rocznym w porównaniu z konwencjonalnym systemem PV zainstalowanym na dachu skośnym.

Wysoka produkcja zimą

Over Easy podaje, że pionowa instalacja fotowoltaiczna zamontowana w Oslo w 2022 roku osiągnęła wydajność 1070 kWh/kWp, podczas gdy system o takiej samej mocy zamontowany tradycyjnie na dachu skośnym wyprodukowałby około 800 kWh/kWp. To oznacza, że montaż pionowy daje około 30-proc. większą wydajność.

REKLAMA

Pionowy układ modułów powoduje, że w miesiącach zimowych nie są one przykryte śniegiem tak często jak panele ułożone tradycyjnie, dzięki czemu mogą wytwarzać więcej energii. Co więcej, system LM-1 QUATTRO-200S wymusza montaż modułów kilkadziesiąt centymetrów nad powierzchnią dachu, co dodatkowo chroni je przed ewentualnie zalegającym zimą śniegiem.

Na stronie internetowej producenta nie opublikowano informacji technicznych na temat systemu montażowego i wykorzystanych paneli słonecznych. Portal „PV Magazine” podaje, że obecnie Over Easy wykorzystuje w swoich instalacjach demonstracyjnych ogniwa PERC o bifacjalności na poziomie 77– 81 proc. oraz ogniwa na bazie heterozłączy (HJT) o bifacjalności sięgającej 90 proc. Ogniwa są zamknięte pomiędzy dwoma warstwami podwójnie hartowanego szkła o grubości 3,2 mm.

System opracowany przez Norwegów ma być dostarczany we wstępnie zmontowanym pakiecie w podziale na jednostki, z których każda ma ważyć około 24,5 kg.

REKLAMA

Pionowa fotowoltaika również w wydaniu agro

Norweski Over Easy to niejedyna firma na europejskim rynku PV, która wdraża rozwiązania zakładające ustawianie paneli fotowoltaicznych pionowo. Taki montaż modułów fotowoltaicznych budzi zainteresowanie także sektora agrofotowoltaiki. Francuski TotalEnergies przeprowadził badania mającego na celu sprawdzenie wpływu zamontowanej pionowo agrofotowoltaiki na jakość upraw. Wstępne wyniki badań wykazały, że uprawy były większe i charakteryzowały się m.in. wyższą zawartością białka.

Podczas zbiorów latem 2022 roku zaobserwowano wzrost plonów o jeden kwintal (około 100 kg) z hektara w przypadku pszenicy i aż o dwa kwintale (200 kg) z hektara w przypadku soczewicy. Ponadto TotalEnergies zanotował zwiększenie poziomu białka w pszenicy o 2 proc., co uznaje się za wynik pożądany.

Autorzy badań wskazują, że pionowy montaż modułów fotowoltaicznych przyczynił się do redukcji prędkości wiatru do średniej wartości 14 km/h, co mogło mieć wpływ na zwiększenie plonów.

Tego rodzaju rozwiązanie oferuje niemiecka firma Next2Sun. Ma ona już na koncie budowę większych farm PV, w których panele ustawione zostały w pionie. Więcej na ten temat w artykule: To nowatorski sposób stawiania paneli fotowoltaicznych. Jakie daje korzyści?.

Radosław Błoński

redakcja@gramwzielone.pl


© Materiał chroniony prawem autorskim. Wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy Gramwzielone.pl Sp. z o.o.