Wykluczenie prosumentów z dodatku elektrycznego „sprawiedliwe i niedyskryminacyjne”

Wykluczenie prosumentów z dodatku elektrycznego „sprawiedliwe i niedyskryminacyjne”
Anna Łukaszewska-Trzeciakowska. Fot. MKiŚ

Ministerstwo Klimatu i Środowiska odpowiedziało na interpelację poselską w sprawie wyłączenia prosumentów z tzw. dodatku elektrycznego. Przysługuje on gospodarstwom domowych wykorzystującym do ogrzewania energię elektryczną.

W październiku zeszłego roku Sejm uchwalił ustawę o szczególnych rozwiązaniach służących ochronie odbiorców energii elektrycznej w 2023 roku w związku z sytuacją na rynku energii elektrycznej. Ta ustawa wprowadziła jednorazowy dodatek elektryczny dla gospodarstw domowych, których główne źródło ogrzewania zasilane jest energią elektryczną. Celem tych przepisów było złagodzenie podwyżek rachunków za energię dla odbiorców końcowych w sytuacji rekordowych cen energii na giełdzie.

Sejm zdecydował, że z jednorazowego dodatku elektrycznego w wysokości 1 tys. zł – lub 1,5 tys. zł w przypadku zużycia ponad 5 MWh energii elektrycznej w 2021 roku – będą mogły skorzystać gospodarstwa domowe, z wyjątkiem właścicieli mikroinstalacji rozliczających się z nadwyżek produkowanej energii zgodnie z zasadami zapisanymi w ustawie o OZE (posłowie odrzucili poprawkę Senatu, która zakładała objęcie dodatkiem prosumentów).

REKLAMA

Dodatek elektryczny nie dla prosumentów

Teraz powody wykluczenia prosumentów z dodatku elektrycznego wytłumaczyła wiceminister klimatu i środowiska Anna Łukaszewska-Trzeciakowska w odpowiedzi na interpelację posłów Nowej Lewicy.

W udzielonej odpowiedzi przedstawicielka Ministerstwa Klimatu i Środowiska oceniła, że brak możliwości skorzystania z dodatku elektrycznego przez prosumentów to rozwiązanie „sprawiedliwe i niedyskryminacyjne”.

Wiceminister klimatu zapewniła w odpowiedzi, że gospodarstwa domowe posiadające mikroinstalacje prosumenckie podlegają szerokiemu wsparciu, a ustawa o środkach nadzwyczajnych mających na celu ograniczenie wysokości cen energii elektrycznej – która wprowadziła dodatek elektryczny – przewiduje mechanizmy ochronne także dla prosumentów.

Gospodarstwa te zostały objęte w 2023 roku mechanizmem „zamrożenia” cen i stawek opłat energii elektrycznej na poziomie cen z 2022 roku w przypadku rocznego zużycia energii w wysokości 2 MWh (2,6 MWh dla gospodarstw domowych z osobami niepełnosprawnymi i 3 MWh dla gospodarstw domowych rolników oraz rodzin z Kartą Dużej Rodziny), a powyżej tego progu będą korzystać z gwarantowanej ceny maksymalnej na poziomie 693 zł/MWh – napisała Anna Łukaszewska-Trzeciakowska.

Wiceminister klimatu uzasadniła wyłącznie prosumentów z dodatku elektrycznego także tym, że mogli oni skorzystać m.in. z ulgi termomodernizacyjnej oraz dofinansowania oferowanego w programie Mój Prąd. W pierwszych czterech edycjach Mojego Prądu dotacje otrzymało ponad 446 tys. prosumentów na łączną kwotę ponad 1,912 mld zł.

Gospodarstwa domowe, które stały się prosumentami, zwiększyły swoją odporność na wzrosty cen energii elektrycznej i w rezultacie w zdecydowanie mniejszym stopniu odczuwają wszelkiego rodzaju wzrostu cen i zawirowania na rynku energii – odpowiedziała Anna Łukaszewska-Trzeciakowska.

Dodatek elektryczny – ile osób skorzystało?

W odpowiedzi na interpelację poselską wiceminister klimatu Anna Łukaszewska-Trzeciakowska podała dane dotyczące liczby gospodarstw domowych, które wystąpiły o wypłatę dodatku elektrycznego.

Według resortu klimatu do tej pory łącznie złożonych zostało około 155 tys. wniosków o wypłatę dodatku elektrycznego o łącznej wartości około 197 mln zł.

REKLAMA

Szczegółowe informacje dotyczące wypłaconych dodatków elektrycznych mają zostać przekazane przez wojewodów do Ministerstwa Klimatu i Środowiska w terminie do 15 maja br.

Piotr Pająk

piotr.pajak@gramwzielone.pl

© Materiał chroniony prawem autorskim. Wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy Gramwzielone.pl Sp. z o.o.

Reklama

Gdzie szukać paneli fotowoltaicznych?

Poniżej przedstawiamy ranking serwisu Oferteo.pl dotyczący 18 343
firm instalujących panele fotowoltaiczne, najlepszych w 2022 roku w
poszczególnych miastach: