Przybyło 10 tys. prosumentów. Nowe dane o inwestycjach w mikroinstalacje

Przybyło 10 tys. prosumentów. Nowe dane o inwestycjach w mikroinstalacje
Pixabay

Inwestycje prosumentów w ostatnim czasie ustabilizowały się na poziomie około 8–10 tys. nowych instalacji na miesiąc. Zwraca uwagę utrzymująca się stosunkowo wysoka średnia jednostkowa moc mikroinstalacji przyłączanych do sieci przez operatorów systemu dystrybucyjnego.

Polskie Towarzystwo Przesyłu i Rozdziału Energii Elektrycznej (PTPiREE) podało informacje o inwestycjach prosumentów zrealizowanych w lutym 2023 roku.

Z najnowszego raportu PTPiREE wynika, że w lutym br. do sieci przyłączonych zostało 10 221 mikroinstalacji prosumenckich, których łączna moc wyniosła 106,2 MW. To więcej niż w styczniu br. (8275 mikroinstalacji o mocy 91,1 MW) i w ostatnim miesiącu zeszłego roku (8506 mikroinstalacji o mocy 117,1 MW). Jednak w porównaniu do danych z analogicznego miesiąca zeszłego roku widać wyraźny spadek.

REKLAMA

Rekordy

W lutym zeszłego roku inwestycje w mikroinstalacje napędzał pośpiech nowych prosumentów, którzy chcieli zdążyć ze zgłoszeniem przyłączenia do sieci przed wygaszeniem rozliczeń w formie opustów. Przyłączono wówczas w skali miesiąca ponad 44,5 tys. mikroinstalacji, których łączna moc sięgnęła 363,7 MW.

Jeszcze lepszy był marzec zeszłego roku, gdy PTPiREE odnotowało przyłączenie niemal 75 tys. mikroinstalacji o mocy 621,5 MW. Był to ostatni miesiąc, w którym zgłoszenie przyłączenia uprawniało do dalszego rozliczania się w systemie opustów. Zgłoszenie po 31 marca 2022 roku oznaczało możliwość wejścia wyłącznie do nowego systemu rozliczeń – tzw. net-billingu, który był postrzegany jako mniej korzystny niż opusty.

Ponad 1,2 mln prosumentów w Polsce

Według danych PTPiREE na koniec lutego 2023 roku w Polsce było już 1 228 795 prosumentów, którzy posiadali mikroinstalacje o całkowitej mocy 9 451,4 MW.

W najnowszym raporcie PTPiREE zwraca uwagę relatywnie wysoka średnia moc mikroinstalacji, które zostały przyłączone do sieci w lutym. Wyniosła ona 10,39 kW.

Rekordowy pod tym względem był grudzień 2022 roku. Średnia moc nowych mikroinstalacji w tamtym miesiącu wyniosła aż 13,83 kW. Z kolei w styczniu br. było to 11,01 kW.

REKLAMA

Polskie Towarzystwo Przesyłu i Rozdziału Energii Elektrycznej odnotowuje, że dla całego 2022 roku średnia wyniosła 9,68 kW, podczas gdy w 2021 roku było to 7,62 kW – o niecałą 1 kW więcej niż średnia moc mikroinstalacji przyłączonych do sieci rok wcześniej.

Więcej mikroinstalacji dla biznesu

Zwiększenie średniej mocy przyłączanych mikroinstalacji mogło wynikać ze spadku inwestycji w domowe mikroinstalacje, charakteryzujące się mniejszą mocą niż mikroinstalacje biznesowe. W przypadku tych drugich wyższa moc wynika z większego zapotrzebowania przedsiębiorców na energię. Natomiast PTPiREE w ten sposób diagnozuje wzrost średniej mocy nowych mikroinstalacji, który jest widoczny w ostatnich miesiącach:

Może to świadczyć o tym, że po zmianie systemu rozliczeń energii produkowanej w mikroinstalacji od 1 kwietnia 2022 roku i zniesienia bariery 10 kW dla mikroinstalacji, po przekroczeniu której ulegał zmniejszeniu współczynnik rozliczenia energii „magazynowanej” w sieci z 0,8 na 0,7, wzrosło znacznie zainteresowanie budową instalacji o większej mocy. Coraz częstszą praktyką jest także zwiększanie mocy istniejących już mikroinstalacji rozliczanych na starych zasadach – czytamy w komentarzu PTPiREE.

Obecny trend widoczny od początku czwartego kwartału 2021 roku wskazuje na zainteresowanie prosumentów przyłączaniem instalacji o większej mocy niż w latach ubiegłych, co niestety nie jest zjawiskiem pozytywnym ze względu na brak w dużej większości przypadków możliwości autokonsumpcji wyprodukowanej energii elektrycznej i może świadczyć o przewymiarowaniu mikroinstalacji – ocenia PTPiREE.

Net-billing

Nowi prosumenci, którzy zgłaszają przyłączenie po 31 marca 2022 roku, są rozliczani za energię wprowadzoną do sieci w ramach tzw. net-billingu. Wynagrodzenie przysługujące w tym systemie za energię oddaną do sieci w danym miesiącu odpowiada średniej cenie energii z rynku hurtowego z wcześniejszego miesiąca.

Więcej na temat net-billingu i ceny, która obowiązywała dla energii wprowadzonej do sieci przez prosumentów w marcu, w artykule: Wzrosła cena energii dla prosumentów korzystających z net-billingu.

Piotr Pająk

piotr.pajak@gramwzielone.pl

© Materiał chroniony prawem autorskim. Wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy Gramwzielone.pl Sp. z o.o.