Spadła cena energii dla prosumentów objętych net-billingiem

Spadła cena energii dla prosumentów objętych net-billingiem
Soltech Energy

Cena za energię wprowadzoną do sieci przez prosumentów korzystających z net-billingu spadła do najniższego poziomu od początku funkcjonowania tego systemu rozliczeń.

Wprowadzony w ubiegłym roku system net-billingu zakłada rozliczenie wartości energii elektrycznej wprowadzonej do sieci elektroenergetycznej przez prosumentów według średnich cen z Rynku Dnia Następnego (RDN) funkcjonującego w ramach Towarowej Giełdy Energii.

W net-billingu nadwyżki energii wprowadzonej do sieci przez prosumentów są rozliczane po średniej cenie z poprzedniego miesiąca kalendarzowego. Jest to tzw. rynkowa miesięczna cena energii RCEm, którą co miesiąc publikują Polskie Sieci Elektroenergetyczne (PSE).

REKLAMA

Wynagrodzenie ustalane zgodnie z ceną RCEm i ilością energii wprowadzonej do sieci stanowi tzw. depozyt prosumencki. Z niego mogą być pomniejszane rachunki za energię, którą prosument pobrał z sieci.

Depozyt można wykorzystać w pełni w okresie maks. 12 miesięcy. Wysokość ewentualnej nadwyżki w ramach depozytu, która nie zostanie wykorzystana w tym czasie, zostanie zwrócona przez sprzedawcę energii tylko częściowo – nie będzie mogła przekroczyć 20 proc. wartości energii wprowadzonej do sieci w miesiącu kalendarzowym, którego dotyczy zwrot.

Najniższa cena energii w net-billingu

Teraz Polskie Sieci Elektroenergetyczne podały średnią cenę rynkową energii RCEm za marzec. Wyniosła ona 509,72 zł/MWh. Jest to najniższa wartość od początku tego systemu rozliczeń – prawie dwa razy niższa od dotychczas rekordowej ceny RCEm za sierpień ub.r., która wyniosła 1019,06 zł/MWh.

Dotychczas opublikowane przez PSE rynkowe miesięczne ceny energii RCEm (z uwzględnieniem późniejszych korekt PSE) były następujące:

  • czerwiec – 656,04 zł/MWh
  • lipiec – 796,27 zł/MWh
  • sierpień – 1019,06 zł/MWh
  • wrzesień – 710,03 zł/MWh
  • październik – 575,48 zł/MWh
  • listopad – 701,67 zł/MWh
  • grudzień – 723,49 zł/MWh
  • styczeń – 596,56 zł/MWh
  • luty – 667,59 zł/MWh
  • marzec – 509,72 zł/MWh.

Ważna zmiana dla prosumentów w 2024 roku

Prosumenci objęci net-billingiem będą mogli korzystać z tego sposobu rozliczeń przez okres 15 lat. W przyszłym roku tę grupę prosumentów czeka jednak istotna zmiana, która wpłynie na wysokość wynagrodzenia otrzymywanego za energię oddawaną do sieci.

Od połowy 2024 roku prosumenci korzystając z net-billingu będą rozliczani nie po średniej miesięcznej cenie energii, ale po średniej cenie godzinowej.

Wartość energii wprowadzonej do sieci będzie ustalana według ceny godzinowej na RDN. Tę cenę również mają podawać PSE. Wartość energii pobieranej z sieci przez prosumenta będzie zgodna z taryfą sprzedawcy.

REKLAMA

Niezależnie od tej zmiany właściciele mikroinstalacji objęci net-billingiem pozostaną zwolnieni – w zakresie energii wprowadzanej do sieci – z obowiązku odprowadzania podatku PIT, akcyzy i VAT.

redakcja@gramwzielone.pl

© Materiał chroniony prawem autorskim. Wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy Gramwzielone.pl Sp. z o.o.

Reklama

Gdzie szukać paneli fotowoltaicznych?

Poniżej przedstawiamy ranking serwisu Oferteo.pl dotyczący 18 343
firm instalujących panele fotowoltaiczne, najlepszych w 2022 roku w
poszczególnych miastach: