Wyższa wydajność ogniw TOPCon niż PERC w warunkach rzeczywistych

Wyższa wydajność ogniw TOPCon niż PERC w warunkach rzeczywistych
JinkoSolar

Chiński producent ogniw i modułów fotowoltaicznych przeprowadził analizę, w której potwierdził, że moduły fotowoltaiczne zbudowane na bazie ogniw wykonanych w technologii TOPCon pozwalają uzyskać wyższą wydajność w porównaniu z modułami zbudowanymi z ogniw PERC.

Badanie zostało przeprowadzone na farmie fotowoltaicznej w chińskiej prowincji Tianjin. To 30-MW instalacja należąca do China Guodian Corporation (CGC), które jest jednym z państwowych przedsiębiorstw produkujących energię elektryczną na terenie Chin. Za zebranie danych, ich przetworzenie oraz sformułowanie wniosków odpowiedzialny był producent ogniw i paneli fotowoltaicznych JinkoSolar.

Testy zostały przeprowadzone w lutym 2023 roku. W ramach porównania sprawdzono wydajność modułów zbudowanych z wykorzystaniem ogniw typu P w technologii PERC oraz modułów z ogniwami typu N bazującymi na technologii TOPCon, która cieszy się coraz większą popularnością.

REKLAMA

Moduły PERC stanowią 20 MW szczytowej mocy badanej instalacji. JinkoSolar nie podał, kto dostarczył moduły dla farmy, wiadomo jedynie, że pojedynczy panel ma 545 W. Pozostała część instalacji jest zbudowana z wykorzystaniem modułów TOPCon o jednostkowej mocy 555 W, dostarczonych przez Jinko. Wszystkie moduły były ustawione pod tym samym kątem 30 stopni. Zapewniono również takie same warunki pracy modułów, m.in. poprzez testowanie takich samych konfiguracji łańcuchów.

Różnica 5 proc.

Wyniki pokazały, że w trakcie dwóch pierwszych tygodni lutego br. moduły z ogniwami TOPCon wygenerowały 169,53 kWh/kWp, a moduły z ogniwami PERC – 161,43 kWh/kWp. To daje przewagę technologii TOPCon odzwierciedloną w około 5-proc. wyższym uzysku.

Jak tłumaczy Jinko, lepszy uzysk energii jest powiązany z lepszą wydajnością technologii TOPCon oraz większym poziomem bifacjalności ogniw TOPCon – wynoszącym 80 proc. (70 proc. w przypadku PERC). Chiński producent podaje także, że na lepszy uzysk wpłynął niższy współczynnik temperaturowy, który w przypadku modułów TOPCon wynosi -0,29 proc./st. C (-0,35 proc./st. C dla PERC).

REKLAMA

Dodatkowo moduły fotowoltaiczne z ogniwami TOPCon mają charakteryzować się mniejszą podatnością na degradację w porównaniu z modułami złożonymi z ogniw PERC.

Tiger NEO – flagowiec Jinko

JinkoSolar od pewnego czasu coraz wyraźniej stawia na technologię TOPCon. Obecnie na stronie chińskiego producenta dostępna jest karta katalogowa modułu z serii Tiger NEO 78HL4-(V) o maksymalnej mocy 630 W. Moduł ma wymiary 2465 x 1134 x 35 mm i waży 30,6 kg. Wybudowany jest na bazie ogniw typu N TOPCon, jego sprawność to 22,54 proc. Napięcie obwodu otwartego (Voc) wynosi 55,85 V, prąd zwarciowy (Isc) jest równy 14,39 A, a współczynnik temperaturowy mocy to -0,29 proc./st. C.

Tiger NEO 78HL4-(V) jest objęty 12-letnią gwarancją produktową oraz 30-letnią gwarancją na wydajność, która po wspomnianym okresie wciąż ma wynosić co najmniej 87,4 proc.

Radosław Błoński

redakcja@gramwzielone.pl

© Materiał chroniony prawem autorskim. Wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy Gramwzielone.pl Sp. z o.o.