Fotowoltaika w budynkach – nowy poradnik PORT PC

Fotowoltaika w budynkach – nowy poradnik PORT PC
Unsplash

„Fotowoltaika – sposób na niezależność energetyczną i tanią energię w budynkach” to kolejna publikacja z cyklu „Rozpakowujemy REPowerEU”, która została przygotowana przez Polską Organizację Rozwoju Technologii Pomp Ciepła (PORT PC) oraz Fundację Instytut Reform.

W poradniku zostały omówione wybrane zagadnienia z planu Komisji Europejskiej o nazwie REPowerEU ‒ szczególnie te, które będą mieć istotny wpływ na standard energetyczny naszych domów i mieszkań, na koszty ich utrzymania, jakość życia oraz bezpieczeństwo energetyczne.

Jak podkreśla PORT PC, w tym kontekście niezwykle ważne jest wykorzystanie potencjału energetyki słonecznej. To optymalny sposób nie tylko na istotne zredukowanie zależności Unii Europejskiej od importu rosyjskich paliw, stabilizację i modernizację rynku energii, ale również na poprawę warunków życia wielu osób.

REKLAMA

Priorytet dla PV

Organizacja twierdzi, że rozwój rynku fotowoltaiki musi mieć obecnie absolutny priorytet, zarówno na poziomie legislacji unijnych, jak i w krajowych strategiach. Dlatego w maju 2022 roku Komisja Europejska przyjęła „Strategię na rzecz energii słonecznej”, będącą częścią planu REPowerEU, zaznaczając, że jej celem jest osiągnięcie 320 GW mocy zainstalowanej energetyki słonecznej w 2025 roku oraz 600 GW w 2030 roku.

Strategia ta składa się z trzech komponentów, określających trzy główne obszary, w których będzie realizowana. Są to: „Inicjatywa na rzecz dachowych paneli”, „Słoneczne instalacje wielkoskalowe” oraz „Unijny sojusz przemysłowy na rzecz energii słonecznej”. Można się spodziewać, że już niebawem znajdą one odzwierciedlenie w polskich regulacjach i polityce.

Więcej OZE w miksie

Istotnie wzrosły również ambicje w odniesieniu do udziału energii z OZE w zużyciu energii końcowej brutto w Unii Europejskiej. Instytucje unijne osiągnęły tu już wstępne porozumienie, zapowiadając, że w nowej dyrektywie RED III wiążący cel w tym zakresie na 2030 rok wyniesie 42,5 proc. (zamiast dotychczasowych 32 proc.). Wprowadzono też indykatywny cel OZE w budynkach wynoszący 49 proc.

REKLAMA

Jak podkreśla PORT PC, to wyzwanie ma solidne podstawy technologiczne i rynkowe. Odnawialne źródła energii od wielu lat stanowią bowiem silny światowy megatrend, a ich wpływ na politykę energetyczną rośnie coraz bardziej. Energia słoneczna, wiatrowa, geotermalna oraz wodna systematycznie zwiększają swoją rolę w miksie energetycznym na świecie, skutecznie rywalizując z energetyką opartą na spalaniu paliw kopalnych. Jest to szczególnie widoczne w przypadku fotowoltaiki, która staje się coraz tańszym i bardziej opłacalnym sposobem wytwarzania energii elektrycznej, również w budynkach.

Samowystarczalność energetyczna budynków

Kompleksowe wyposażenie budynku w instalację OZE zapewnia uzyskanie wysokiego poziomu samowystarczalności energetycznej. Potwierdza to analiza poziomu samowystarczalności energetycznej budynku jednorodzinnego z zestawem OZE, czyli fotowoltaiką, pompą ciepła i magazynem energii elektrycznej, przeprowadzona przez PORT PC m.in. na potrzeby poradnika „Fotowoltaika – sposób na niezależność energetyczną i tanią energię w budynkach”. Uzupełniają ją dodatkowe zalecenia i wnioski na przyszłość.

W trakcie XI Kongresu PORT PC, który odbędzie się 21 czerwca 2023 roku w Krakowie, zostanie zaprezentowana kompleksowa analiza samowystarczalności energetycznej w odniesieniu do różnych standardów energetycznych domów jednorodzinnych wykorzystujących technologie OZE.

Poradnik można pobrać pod tym linkiem: Rozpakowujemy REPowerUE_Fotowoltaika_sposob_na_niezaleznosc_energetyczna_i_tania_energie_w_budynkach.pdf (portpc.pl).

redakcja@gramwzielone.pl

© Materiał chroniony prawem autorskim. Wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy Gramwzielone.pl Sp. z o.o.