Wyraźny spadek sprzedaży fotowoltaiki w Grupie Unimot

Wyraźny spadek sprzedaży fotowoltaiki w Grupie Unimot
Avia Solar

W ubiegłym roku grupa Unimot dokonała istotnych zmian w modelu biznesowym w obszarze fotowoltaiki. Mimo ich wdrożenia spółce nie udało się wypracować w segmencie fotowoltaicznym zysku, ale wpłynęły one na wyraźne zmniejszenie straty wypracowanej w tym zakresie przez Unimot względem sięgającej 8 mln złotych straty za 2021 r.

Unimot rozpoczął działalność w obszarze fotowoltaiki w 2020 roku. Grupa skupia się na oferowaniu instalacji fotowoltaicznych pod marką Avia Solar, a także rozkręca własną produkcję paneli fotowoltaicznych w zakładzie w Sędziszowie Małopolskim na Podkarpaciu.

W ubiegłym roku Unimot dokonał istotnych zmian w funkcjonowaniu segmentu fotowoltaiki, wycofując się ze sprzedaży detalicznej dla klientów indywidualnych i skupiając się na segmencie instalacji przemysłowych.

REKLAMA

Ta zmiana przełożyła się na spadek wolumenu wykonanych instalacji i przychodów segmentu fotowoltaicznego Unimotu w 2022 roku. Modyfikacja modelu biznesowego nie sprawiła jednak, że fotowoltaiczny segment Unimotu w zeszłym roku wyszedł na plus, ale spółce udało się zmniejszyć stratę w tym obszarze w stosunku do straty wygenerowanej w 2021 roku.

Jak wynika z opublikowanego właśnie rocznego raportu finansowego Unimotu, w ubiegłym roku segment PV działający pod marką Avia Solar wypracował 7,77 mln zł przychodów, sprzedając systemy fotowoltaiczne o mocy 1,68 MWp. Rok wcześniej przychody były znacznie wyższe. Wyniosły 14,75 mln zł dzięki sprzedaży instalacji o mocy 4,25 MWp.

W 2022 r. Unimot w segmencie PV wypracował wynik EBITDA na poziomie 1,139 mln zł, notując stratę sięgającą 1,87 mln zł. Rok wcześniej EBITDA była ujemna i wyniosła -8,74 mln zł. Spółka odnotowała też znacznie wyższą stratę sięgającą 8 mln zł.

REKLAMA

Unimot tłumaczy brak rentowności w segmencie fotowoltaiki za 2022 rok zwiększonymi kosztami wynikającymi z budowy struktur dla segmentu instalacji powyżej 50 kW oraz redukcją wolumenu instalacji w segmencie do 50 kW.

Działania podjęte przez Unimot w obszarze instalacji o mocy ponad 50 kW zaowocowały pozyskaniem kontraktów, które na dzień ogłoszenia raportu finansowego za 2022 rok sięgały 4,2 MWp.

Panele fotowoltaiczne z Sędziszowa

Produkcja paneli fotowoltaicznych prowadzona w fabryce PZL Sędziszów w Sędziszowie Małopolskim została uruchomiona w 2020 r. W ubiegłym roku rozbudowano linie produkcyjne, dzięki czemu obecne zdolności produkcyjne zakładu sięgają 45 MW/rok.

Jednocześnie Unimot posiada w ofercie panele fotowoltaiczne z Azji i USA. W drugim przypadku chodzi o dystrybucję na naszym rynku cienkowarstwowych modułów PV amerykańskiego producenta First Solar. Pierwsza dostawa modułów od tego producenta została zrealizowana w lipcu zeszłego roku.

Unimot podkreśla w raporcie finansowym za 2022 rok, że chce zmniejszać zależność od importu modułów fotowoltaicznych z Azji poprzez zwiększanie własnych mocy produkcyjnych i dalszą współpracę z First Solar.

redakcja@gramwzielone.pl

© Materiał chroniony prawem autorskim. Wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy Gramwzielone.pl Sp. z o.o.