Mój Prąd 5.0 – stare zasady, nowe możliwości 

Mój Prąd 5.0 – stare zasady, nowe możliwości 
Memodo

Branża OZE rozwija się w Polsce i Europie w tempie, którego jeszcze kilka lat temu nie mogliśmy przewidzieć. Dofinansowania z programów rządowych i lokalnych wypływają na nieustannie rosnące zainteresowanie Polaków fotowoltaiką. Jednocześnie rodzą się nowe wyzwania związane chociażby z przestarzałą infrastrukturą energetyczną. Rozwiązaniem może być zwiększenie autokonsumpcji prosumentów poprzez dodanie magazynu energii elektrycznej lub pompy ciepła – teraz dofinansowanych z programu Mój Prąd 5.0. 

Zapowiadana od dawna rewolucja energetyczna stała się faktem i jesteśmy jej uczestnikami.  Szybki przyrost nowych instalacji fotowoltaicznych w domach jednorodzinnych spowodował, że coraz częściej mamy problem ze zbyt wysokim napięciem w sieci. Konsekwencją jest nieprawidłowe działanie instalacji fotowoltaicznej oraz brak produkcji energii w szczytowych okresach. Prosumenci nie chcą i nie mogą pozwolić sobie na tak znaczące straty.

Rozwiązaniem tej sytuacji, które uniezależni użytkowników od przestarzałej sieci energetycznej oraz znacząco poprawi bezpieczeństwo, jest zwiększenie autokonsumpcji. Najnowsza edycja długo oczekiwanego programu Mój Prąd przewiduje pięć możliwości, które pozwalają na produkcję i magazynowanie energii elektrycznej.

Mój Prąd 5.0 – jeszcze większy nacisk na autokonsumpcję

Nabór do programu Mój Prąd 5.0 wystartował 22 kwietnia i różni się od poprzedniej edycji nie tylko budżetem, ale także produktami objętymi dofinansowaniem. Mój Prąd 5.0, oprócz mikrointalacji PV, magazynów energii oraz systemów do zarządzania energią HEMS/EMS, dotyczy również pomp ciepła i kolektorów słonecznych. Maksymalnie można otrzymać do 58 tys. zł dotacji. Dofinansowanie jest możliwe tylko dla prosumentów działających w systemie net-billing.

Nie zmieniła się więc idea promująca zwiększenie autokonsumpcji. Zakłada ona wykorzystywanie przez właściciela instalacji fotowoltaicznej wytwarzanej energii do pokrycia własnego zapotrzebowania na prąd, bez konieczności „magazynowania” jej w sieci. Zwiększenie autokonsumpcji zapewniają m.in. inteligentne systemy zarządzania energią, na które można uzyskać do 3 tys. zł dotacji z programu Mój Prąd. Pozwalają one na optymalizację zużycia energii i kontrolowanie kosztów.

Kolejnym sposobem na zwiększenie autokonsumpcji jest zainstalowanie baterii do magazynowania wytwarzanej energii, która pozwoli na jej wykorzystanie w późniejszym czasie, gdy produkcja z fotowoltaiki jest mniejsza. To także większe bezpieczeństwo oraz gwarancja, że nie marnujemy tego, co wyprodukowała nasza instalacja, nawet przy przeciążonej sieci energetycznej. Mój Prąd 5.0 daje teraz możliwość zwrotu aż do 16 tys. zł z inwestycji w magazyn energii.

Otrzymaj wyższą dotację z magazynem energii

Ważnym aspektem poprawiającym autokonsumpcję jest również zapewnienie odpowiedniej jakości wybranych komponentów, które zapewnią szybszy zwrot inwestycji we własną produkcję prądu. Najlepszym przykładem powinien być dla nas dojrzały i doświadczony w branży fotowoltaicznej rynek niemiecki, gdzie magazyny energii są popularne od lat. Według informacji przekazanych przez Niemieckie Stowarzyszenie Branży Solarnej, na terenie Niemiec liczba zainstalowanych magazynów energii wyniosła ponad 600 tys. na koniec 2022 roku.

Memodo jest jedną z największych hurtowni fotowoltaicznych w Niemczech, która istnieje na rynku już od 10 lat. Od samego początku specjalizujemy się w doradztwie i sprzedaży magazynów energii do przydomowych instalacji, ale również komercyjnych projektów. Stawiamy na sprawdzonych producentów, takich jak BYD, Sungrow, GoodWe czy SolarEdge. Nowością w naszej ofercie są systemy magazynowania energii JinkoSolar, firmy, która do tej pory kojarzyła się z produkcją modułów fotowoltaicznych – mówi Sales Manager firmy Memodo w Polsce, Łukasz Machała.

 

magazyny energii Jinko Solar w hurtowni Memodo
Memodo

Ciekawym rozwiązaniem, który wpisuje się w założenia programu Mój prąd 5.0 są produkty GoodWe. Znany producent postawił na innowacyjne, autorskie rozwiązanie, w którym łączy 3-fazowy falownik hybrydowy GoodWe ET Plus z magazynem energii GoodWe Lynx Home F Plus. Zestaw posiada możliwość zasilania awaryjnego, wysoki standard bezpieczeństwa baterii i integrację z portalem SEMS. Wspólnie mogą zasilać wybrane odbiorniki w energię elektryczną w przypadku awarii sieci. Co istotne, falowniki hybrydowe GoodWe wyposażone są w system zarządzania energią EMS. Dzięki temu nie tylko możemy zwiększyć autokonsumpcję energii, ale też uzyskać dodatkowe dofinansowanie w ramach programu Mój Prąd. Teraz w ofercie Memodo rozwiązania GoodWe są w specjalnej promocyjnej cenie.

„Produkty GoodWe są niezwykle popularne w Europie, między innymi u naszych południowych sąsiadów. Dużym zainteresowaniem cieszy się również nowa seria trójfazowych falowników hybrydowych GoodWe ET, które w Memodo można dostać od ręki od najmniejszych po falowniki 29,9 kW – zaznacza Łukasz Machała.

 

magazyny energii Goodwe w hurtowni Memodo
Memodo

Projektując instalacje warto uwzględnić aktualne i przyszłe zapotrzebowanie inwestorów zarówno na energię elektryczną jak i ciepło, a także wprowadzanie w 2024 roku taryf dynamicznych dla prosumentów korzystających z wprowadzonego rok temu net-billingu.

Bezpłatny webinar Mój Prąd 5.0 – dowiedz się więcej o autokonsumpcji

Inwestorzy, którzy decydują się na założenie fotowoltaiki, powinni zwracać uwagę na to, czy komponenty pochodzą z oficjalnej dystrybucji oraz od sprawdzonych producentów z pewnym wsparciem serwisowym i gwarancyjnym. Ważna jest również wiedza i doświadczenie instalatorów, który nie tylko powinni potrafić dobrać odpowiednie komponenty, ale też zaprojektować instalację tak, by zapewniła jak największą autokonsumcję.

Memodo to nie tylko hurtownia fotowoltaiczna i wsparcie techniczne dla instalatorów. Jednym z kluczowych działań firmy jest przekazywanie wiedzy i dobrych praktyk związanych z fotowoltaiką. Akademia Memodo przygotowuje bezpłatne webinary, również w języku polskim, dotyczące ważnych informacji z branży PV oraz nowości produktowych.

Już teraz zapraszamy na szkolenie online dotyczące najnowszej edycji programu Mój Prąd, w trakcie którego między innymi opowiemy, jak poprawić wyniki produkcyjne mikroinstalacji, jak radzić sobie z podwyższonym napięciem w sieci przesyłowej czy też czy warto przejść z systemu opustów na net-billing. Webinar odbędzie się już w środę, 10 maja o godzinie 10.00 i przeznaczony jest dla instalatorów – dodaje Sales Manager firmy Memodo w Polsce, Łukasz Machała.

 

akademia Memodo
Memodo

LINK DO REJESTRACJI: TUTAJ

 

artykuł sponsorowany