REKLAMA
 
REKLAMA

W Niemczech otwarto największą dachową instalację PV

W Niemczech otwarto największą dachową instalację PV
fot. Mercedes Benz

Niemieckie centrum logistyczne uruchomione zostało w wyniku współpracy BLG Logistics i Mercedes Benz. Na jego dachu działa największa dachowa elektrownia fotowoltaiczna w Niemczech.

W zeszłym tygodniu otwarte zostało centrum logistyczne C3 Bremen, które będzie zasilane energią z fotowoltaiki. Na dachu obiektu znalazła się ogromna instalacja solarna o mocy ponad 9 MW. Jest to obecnie największa dachowa elektrownia fotowoltaiczna w Niemczech na obiekcie przemysłowym.

Uruchomione centrum logistyczne znajduje się w Hamburgu. Należy do dostawcy usług portowych i logistycznych BLG Logistics oraz Mercedes-Benz.

REKLAMA

Pod wieloma względami centrum logistyczne C3 Bremen może być postrzegane jako wzór dla budowy i projektowania nieruchomości logistycznych przyszłości – skomentował Frank Dreeke, prezes zarządu BLG Logistics Group.

Samowystarczalny energetycznie

Jak podaje BLG Logistics, istotnym punktem planowania i budowy centrum C3 Bremen była jego koncepcja energetyczna. Objęła ona systemy ogrzewania, ciepłej wody i wentylacji, kompleksowej izolacji budynku oraz inteligentnego sterowania oświetleniem. Ponadto kluczowym założeniem była zdolność własnego wytwarzania energii z OZE.

REKLAMA

Dlatego też na powierzchni dachowej obiektu, która obejmuje ponad 80 tys. m2, zainstalowano elektrownię fotowoltaiczną. Dostarczyła ją firma RE.source. Instalacja składa się z około 23 tys. modułów PV i 52 inwerterów. Jej moc wynosi prawie 9,3 MWp, elektrownia ma wytwarzać 8,4 GWh energii rocznie.

Wielkoskalowe i kompleksowe  projekty, takie jak ten, są dokładnie tym, czego potrzebujemy, aby osiągnąć nasze cele klimatyczne i doprowadzić Niemcy do neutralności pod względem emisji gazów cieplarnianych. To mocny projekt, który pokazuje, jak można połączyć zorientowany na przyszłość biznes i ochronę klimatu – powiedział podczas otwarcia obiektu C3 Bremen federalny minister gospodarki i ochrony klimatu Robert Habeck.

Barbara Blaczkowska

barbara.blaczkowska@gramwzielone.pl


© Materiał chroniony prawem autorskim. Wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy Gramwzielone.pl Sp. z o.o.

REKLAMA
Komentarze

Nic dodac nic unac. Przekazcie ta wiadomosc Januszowi Kowalskiemu z solidarnej polski, wrzeszczacym o tym jak zly jest Fit for 55

Bo jest zły. A w nocy i zimie co będzie ich zasilało? Dlaczego prad tyle zdrożał?, bo jest OZE

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA