Nowa seria modułów czołowego chińskiego producenta

Nowa seria modułów czołowego chińskiego producenta

Nie tak dawno firma LONGi zaprezentowała moduły fotowoltaiczne serii Hi-MO 6, która została przygotowana między innymi z uwzględnieniem kolorowych wariantów. Teraz czołowy chiński producent podał informację dotyczące kolejnej serii modułów oznaczonej jako Hi-MO 7.

Moduł fotowoltaiczny serii Hi-MO 7 został zaprezentowany przez LONGi na tegorocznych targach SNEC, które odbyły się 24–26 maja w Szanghaju. Nowe moduły chińskiego producenta są przeznaczone do zastosowań w dużych projektach fotowoltaicznych.

TOPCon i wysoka sprawność

Na ten moment wiemy, że wprowadzone przez LONGi moduły są zbudowane z monokrystalicznych ogniw krzemowych (wykonanych w technologii TOPCon) zgodnych ze standardowym rozmiarem M10, czyli 182 x 182 mm. Wymiary całego modułu mają wynosić 2278 × 1134 x 30 mm przy masie 31,8 kg.

REKLAMA

Moc modułu wynosi od 560 do 590 W, a jego sprawność ma mieścić się w przedziale od 21,7 do 22,8 proc., w zależności od mocy (nie znamy obecnie dokładnego typoszeregu mocy).

Współczynnik temperaturowy mocy ma wynosić -0,28 proc./st. C. Napięcie obwodu otwartego (Voc) dla najmocniejszego wariantu to 51,63 V, a prąd zwarciowy dla tego samego modułu będzie równy 14,1 A.

moduły fotowoltaiczne serii Hi-MO 6
źródło: LONGi

W nowym modelu LONGi ponownie zastosowało wysokowydajną technologię podwójnego złącza hybrydowego (HPDC), co ma przekładać się na wyższe uzyski w mniej sprzyjających warunkach atmosferycznych. Zaimplementowano również ulepszone folie przeciwodblaskowe na przedniej i tylnej warstwie modułu, co ma przejawiać się w większej ilości promieniowania słonecznego docierającego bezpośrednio do ogniwa.

Chiński producent ma zapewniać 12-letnią gwarancję na produkt oraz 30-letnią gwarancję wydajności, która po wspomnianym okresie ma wynosić 88,18 proc. wartości początkowej.

REKLAMA

Seria Hi-MO 6 wciąż mocna

Pojawienie się nowej serii modułów fotowoltaicznych Hi-MO 7 nie powinno w żaden sposób spowodować zmniejszonego zainteresowania wcześniejszą serią Hi-MO 6, która wciąż prezentuje bardzo wysokie parametry techniczne. Dowodem tego może być fakt, że w ostatnim rankingu TaiyangNews, obejmującym najwydajniejsze moduły PV dostępne komercyjnie w sprzedaży, LR5-72HTH-600M z serii Hi-MO 6 zajął drugie miejsce. Był jednym z dwóch najlepszych modułów fotowoltaicznych, których sprawność przekroczyła barierę 23 proc.

Moduł fotowoltaiczny LR5-72HTH-600M ma moc 600 W i sprawność 23,3 proc. Jego wymiary wynoszą 2278 x 1134 x 35 mm, a masa sięga 27,5 kg.

W 2023 roku LONGi planuje dostarczyć 85 GW modułów i ogniw fotowoltaicznych (w tym ogniw do użytku własnego, jak i przeznaczonych dla innych producentów modułów). Seria modułów Hi-MO 7 ma wejść do seryjnej produkcji w drugiej połowie tego roku. Zdolności produkcyjne tej serii na koniec roku według założeń wzrosną do 30 GW.

W ubiegłym roku chińska firma dostarczyła panele fotowoltaiczne o łącznej mocy 46,76 GW. W rankingu największych producentów paneli za ubiegły rok, który sporządzili analitycy InfoLing Consulting, LONGi zajęło pierwsze miejsce. Więcej o tym rankingu w artykule: Najwięksi producenci paneli fotowoltaicznych.

Radosław Błoński

redakcja@gramwzielone.pl

© Materiał chroniony prawem autorskim. Wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy Gramwzielone.pl Sp. z o.o.