Najwięksi producenci paneli fotowoltaicznych

Najwięksi producenci paneli fotowoltaicznych
Longi Solar

W pierwszej dziesiątce największych producentów paneli fotowoltaicznych, którą zaprezentowała firma InfoLink Consulting specjalizująca się w analizach rynku fotowoltaicznego, jest tylko dwóch producentów spoza Chin.

InfoLink Consulting przedstawił ranking największych producentów paneli fotowoltaicznych pod względem wielkości dostaw zrealizowanych w 2022 roku.

Zestawienie potwierdza dominację, jaką w globalnym przemyśle fotowoltaicznym osiągnęły firmy z Chin. W pierwszej dziesiątce jest aż ośmiu procentów mających siedzibę w Państwie Środka. Pozostali są na końcu zestawienia. To specjalizujący się w produkcji cienkowarstwowych modułów fotowoltaicznych w technologii CdTe amerykański First Solar (miejsce ósme) oraz sklasyfikowany na miejscu dziewiątym Hanwha QCells – ta firma ma siedzibę w Korei Południowej, część produkcji prowadzi jednak w Chinach, a jej centrum R&D znajduje się w Niemczech.

REKLAMA

Lista liderów

Liderem zestawienia jest Longi Solar. Co, ciekawe ta firma w zestawieniu wykonanym przez InfoLink Consulting za pierwsze półrocze 2022 roku spadła na trzecią pozycję, jednak świetne wyniki sprzedaży w drugiej połowie zeszłego roku sprawiły, że Longi powrócił na pozycję lidera w rankingu za cały rok 2022. Tym samym chińska firma utrzymała pierwsze miejsce, które w zestawieniach prowadzonych przez InfoLink zajmuje od trzech lat. Było to możliwe dzięki zwiększeniu sprzedaży paneli fotowoltaicznych w skali kwartału do 12–15 GW.

TOP10 największych producentów paneli fotowoltaicznych za 2022 rok według InfoLink Consulting wygląda następująco:

  1. Longi
  2. Jinko
  3. Trina
  4. JA Solar
  5. Canadian Solar
  6. Risen
  7. Astronergy
  8. Fist Solar
  9. Tongwei i Hanwha QCells (ex aequo).

Jednocześnie analitycy InfoLink Consulting odnotowują, że roczny wzrost sprzedaży Longi Solar, który wyniósł 26 proc., był najniższy z czołowej czwórki największych producentów paneli PV. Drugi w rankingu JinkoSolar miał zwiększyć ubiegłoroczną sprzedaż aż o 109 proc. r/r., trzecia Trina Solar zwiększyła sprzedaż o 74 proc. r/r, a czwarty JA Solar – o 67 proc.

W sumie każdy z czterech największych producentów paneli fotowoltaicznych za 2022 rok odnotował roczną sprzedaż przekraczającą 40 GW. Czwarty JA Solar sprzedał przy tym o ponad 20 GW więcej modułów niż piąty Canadian Solar.

Ponad 250 GW sprzedaży

Według szacunków InfoLink Consulting pierwsza dziesiątka producentów paneli fotowoltaicznych w 2022 roku sprzedała w sumie moduły fotowoltaiczne o łącznej mocy 252 GW, co jest wynikiem lepszym od sprzedaży producentów z TOP10 rankingu za 2021 aż o 166 proc.

REKLAMA

W tym czterech największych producentów odpowiadało za 60–65 proc. globalnej sprzedaży paneli fotowoltaicznych w 2022 roku.

Producenci paneli z miejsc 5–10 mieli sprzedaż w skali roku około 8–10 GW modułów fotowoltaicznych. Pozostali czołowi producenci, którzy nie zmieścili się w TOP10 – tacy jak DAS Solar, Suntech czy Huansheng Solar – zanotowali w ubiegłym roku sprzedaż na poziomie 7–8 GW.

Analitycy InfoLink Consulting odnotowują malejący udział sprzedaży zagranicznej w strukturze sprzedaży chińskich producentów. W 2021 roku wyniósł on około 70 proc, a w ubiegłym roku było to 50–55 proc.

Jest to w dużej spowodowane spadkiem sprzedaży zagranicznej w drugiej połowie roku z powodu rosnących zapasów na rynkach zagranicznych, spowolnienia w inwestycjach i silniejszego popytu krajowego – pomimo wyższego wolumenu sprzedaży do Europy – odnotowuje InfoLink Consulting.

Ten rok będzie jeszcze lepszy

Na 2023 rok czołowi producenci paneli fotowoltaicznych przyjęli cele sprzedaży mieszczące się w przedziale 60–90 GW, co powinno przełożyć się na produkcję rzędu 265–290 GW paneli PV.

Analitycy InfoLink Consulting szacują, że w tym około 30–35 proc. przypadnie na produkcję modułów bazujących na nowych, wydajniejszych ogniwach w technologii TOPCon, HJT czy IBC. Największy udział w tym zestawieniu ma przypaść technologii TOPCon.

redakcja@gramwzielone.pl

© Materiał chroniony prawem autorskim. Wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy Gramwzielone.pl Sp. z o.o.