REKLAMA
 
REKLAMA

Gmina w Wielkopolsce zmieni ogrzewanie obiektów na niskoemisyjne

Gmina w Wielkopolsce zmieni ogrzewanie obiektów na niskoemisyjne
fot. Pagra

Wykonawcą inwestycji dla wielkopolskiej gminy będzie spółka Pagra. Wartość umowy wynosi ponad 5 mln zł.

Pagra to spółka specjalizująca się w instalacjach fotowoltaicznych dla biznesu i jednostek samorządu terytorialnego oraz realizacji projektów w modelu ESCO. Teraz poinformowała o podpisaniu umowy z gminą Godziesze Wielkie w powiecie kaliskim, województwie wielkopolskim. Zrealizuje projekt kompleksowej zmiany sposobu ogrzewania obiektów użyteczności publicznej w gminie z wykorzystaniem źródeł energii nisko- i zeroemisyjnych.

Wartość podpisanej umowy to 5,08 mln zł netto. W tym roku Pagra zgromadziła już portfel projektów o wartości ponad 22 mln zł. To trzykrotnie więcej niż w całym 2022 roku.

REKLAMA

– Doskonały zespół i doświadczenie Pagra na rynku powodują, że kolejne samorządy i firmy wybierają nasze usługi, powierzając nam realizację coraz większych projektów. Bieżący rok, do którego doskonale się przygotowaliśmy operacyjnie i finansowo, jest kluczowy dla rozwoju naszej firmy. Zgodnie z przyjętą strategią  planujemy w tym roku podpisać umowy o wartości 47 mln zł, co będzie stanowiło prawie 7-krotny wzrost w stosunku do zeszłego roku – mówi Kornel Dybul, prezes spółki Pagra.

Model ESCO – szansa na energetyczną transformację samorządów

Utworzona przez Kornela Dybula i Krzysztofa Fabisza spółka Pagra buduje instalacje fotowoltaiczne dla przedsiębiorstw oraz firm użyteczności publicznej, a także oferuje finansowanie instalacji fotowoltaicznych dachowych lub naziemnych w formule ESCO.

REKLAMA

Niedawno Krajowa Agencja Poszanowania Energii poinformowała o przeprowadzeniu pilotażu, którego celem było przetestowanie inwestycji w fotowoltaikę w modelu ESCO właśnie we współpracy z samorządami terytorialnymi. Okazuje się, że coraz więcej samorządów jest zainteresowanych taką opcją.

Pagra w zeszłym roku podpisała z BeeIN kontrakt na m.in. wspólne prowadzenie projektów ESCO dla przedstawicieli samorządów i biznesu. Spółka planuje dalszy wzrost i przychody na poziomie około 75–80 mln zł w 2025 roku. W tym roku natomiast zamierza osiągnąć 47 mln zł przychodów i 13,6 mln zł zysku netto.

– Transformacja energetyczna w Polsce w coraz większym stopniu odbywa się z udziałem jednostek samorządu terytorialnego i przedsiębiorstw,  które  coraz  lepiej rozumieją korzyści płynące z inwestycji w tym zakresie. Chęć poprawienia efektywności energetycznej w celu ograniczania kosztów oraz uzyskania statusu podmiotu dbającego o środowisko i społeczność lokalną  przekłada się na stały wzrost popytu na nasze usługi, w tym także w modelu ESCO, który z powodzeniem wdrażamy. Polski rynek PV rośnie bardzo dynamicznie i w perspektywie 2025 roku będzie jednym z największych w UE – dodaje prezes Dybul.

Spółka chce do końca tego roku wykonać instalacje PV o łącznej mocy 19,7 MW. Jednocześnie rozwija też wielkoskalowe projekty fotowoltaiczne – do końca 2025 roku zamierza zbudować własny portfel kilkuset MW projektów farm PV.

redakcja@gramwzielone.pl

© Materiał chroniony prawem autorskim. Wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy Gramwzielone.pl Sp. z o.o.

REKLAMA
Komentarze

Brak komentarzy
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA