REKLAMA
 
REKLAMA

Nowy moduł TOPCon dla farm fotowoltaicznych na morzu

Nowy moduł TOPCon dla farm fotowoltaicznych na morzu
Yingli Solar

Chiński producent modułów fotowoltaicznych Yingli Solar na tegorocznych targach SNEC zaprezentował moduły PV przeznaczone do projektów morskich farm solarnych.

Yingli Solar producentem ogniw i paneli fotowoltaicznych, dysponuje również własnym działem R&D. Siedziba firmy mieści się w Baoding w prowincji Hebei. Na ostatnich targach SNEC w Szanghaju firma zaprezentowała moduły fotowoltaiczne z serii Panda 3.0 Pro, które mogą znaleźć zastosowanie w projektach instalowanych na morzu elektrowni fotowoltaicznych.

TOPCon dla offshore

Na targach w Szanghaju chińska firma pokazała moduł fotowoltaiczny składający się ze 144 ogniw (half-cut) wykonanych w technologii TOPCon. Zgodnie z kartą katalogową umieszczoną na stronie producenta moduł występuje w sześciu odmianach mocowych w przedziale 550–575 Wp z gradacją co 5 Wp. Sprawność zaprezentowanej serii waha się – w zależności od mocy – od 21,29 proc. dla najsłabszego modułu do 22,26 proc. dla modułu o mocy 575 Wp.

REKLAMA

Napięcie obwodu otwartego (Voc) dla urządzenia o mocy 550 W wynosi 50,2 V, wartość prądu zwarciowego (Isc) jest równa 14 A. Dla najmocniejszego modułu – o mocy 575 W – wspomniane parametry wynoszą odpowiednio 50,87 V i 14,4 A.

Niezależnie od mocy 144-ogniwowy moduł ma wymiary 2278 x 1134 x 35 mm i waży 28 kg. Współczynnik temperaturowy mocy, określający spadek wydajności modułu powyżej 25 st. C jego pracy, wynosi -0,3 proc./st. C.

Odporny na wodę morską

Jak czytamy w wypowiedzi przedstawiciela Yingli Solar dla portalu PV Magazine, seria Panda jest zbudowana z materiałów odpornych na słoną wodę i korozję i jest w pełni gotowa do zastosowań w projektach budowy przybrzeżnych i morskich farm fotowoltaicznych.

144-ogniwowa seria Panda 3.0 Pro jest objęta 12-letnią gwarancją produktową oraz 25-letnią gwarancją na wydajność, która po wspomnianym okresie ma wynosić 89,4 proc.

REKLAMA

Nawet do 625 W

Na stronie Yingli dostępna jest jeszcze jedna karta katalogowa, także prezentująca moduł z serii Panda Pro 3.0. Jego moc jest większa niż wcześniej opisanych produktów dzięki wykorzystaniu 156 ogniw (half-cut), również wykonanych w technologii TOPCon.

Najmocniejszy przedstawiciel w tym typoszeregu ma 625 W mocy. Charakteryzuje się sprawnością 22,36 proc., zatem nieznacznie wyższą od najmocniejszego wariantu w linii 144-ogniwowej. Jego wymiary wynoszą 2465 x 1134 x 30 mm, a masa to 35 kg. Wartość napięcia obwodu otwartego (Voc) jest równa 55,72 V, a prąd zwarciowy (Isc) wynosi 14,28 A. Wartość współczynnika temperaturowego jest taka sama jak dla serii 144-ogniwowej i wynosi -0,3 proc./st. C.

Panel fotowoltaiczny dla offshore od Huasun

Warto dodać, że na tych samych targach SNEC inny chiński producent również zaprezentował serię modułów fotowoltaicznych do wykorzystania na morskich farmach fotowoltaicznych.

Huasun Energy wprowadzi do sprzedaży serię modułów fotowoltaicznych V-ocean o mocy wyjściowej 720 W. Huasun, w odróżnieniu od Yingli, postawił na ogniwa wykonane w technologii heterozłączowej (HJT).

Radosław Błoński

redakcja@gramwzielone.pl


© Materiał chroniony prawem autorskim. Wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy Gramwzielone.pl Sp. z o.o.

REKLAMA
Komentarze

Brak komentarzy
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA