Polska fotowoltaika jeszcze nigdy nie wyprodukowała tyle energii

Polska fotowoltaika jeszcze nigdy nie wyprodukowała tyle energii
Energy-charts.info

W ubiegłym miesiącu elektrownie fotowoltaiczne w Polsce wprowadziły do sieci rekordową ilość energii elektrycznej. Rekord z maja może zostać pobity w tym miesiącu. Czerwiec był w ostatnich latach najlepszym miesiącem w roku pod względem wolumenu energii produkowanej przez instalacje PV w Polsce.

Skalę ostatniego wzrostu produkcji z elektrowni fotowoltaicznych w naszym kraju pokazują dane z serwisu Energy Charts, prowadzonego przez niemiecki instytut Fraunhofer ISE.

W ubiegłym miesiącu elektrownie fotowoltaiczne w Polsce wytworzyły rekordowe 1881,5 GWh energii elektrycznej. To wynik znacznie lepszy od osiągniętego miesiąc wcześniej (1225,1 GWh). Dla porównania – w analogicznym miesiącu 2022 roku elektrownie fotowoltaiczne wprowadziły do sieci 1212,9 GWh, w maju 2021 roku – 605,3 GWh, a 2020 roku – jedynie 223,8 GWh.

REKLAMA

Wcześniej rekordowy pod względem produkcji energii słonecznej w Polsce był czerwiec zeszłego roku, kiedy krajowa fotowoltaika dostarczyła do sieci 1332,1 GWh.

Rzeczywista produkcja energii z fotowoltaiki w Polsce jest jednak istotnie wyższa, niż wskazują powyższe liczby. Przytoczone dane bazują bowiem na informacjach od operatora systemu przesyłowego, który odnotowuje tylko energię wprowadzoną do sieci i nie uwzględnia energii wyprodukowanej z fotowoltaiki i skonsumowanej na miejscu przez prosumentów. Tymczasem udział instalacji prosumenckich w całkowitej mocy PV w Polsce wynosi około 3/4.

Ile fotowoltaiki w polskim miksie energetycznym?

Wysoka produkcja energii z fotowoltaiki sprawia, że w miesiącach wiosennych i letnich staje się ona istotnym składnikiem krajowego miksu energetycznego.

Wolumen energii, która w maju została wprowadzona do sieci z elektrowni fotowoltaicznych – w ilości 1881,5 GWh – przełożył się na udział fotowoltaiki w krajowym miksie wytwarzania na poziomie 14,5 procent (w maju zeszłego roku udział fotowoltaiki wyniósł znacznie mniej – 8,8 proc.).

REKLAMA

W maju produkcja energii elektrycznej w całej polskiej elektroenergetyce wyniosła 12 918,6 GWh, a fotowoltaika okazał się trzecim najważniejszym źródłem wytwórczym w krajowym miksie wytwarzania energii elektrycznej. Najwięcej wyprodukowały elektrownie na węgiel kamienny (4820,4 GWh), a na drugim miejscu były elektrownie na węgiel brunatny (2401,1 GWh). Mniej energii od fotowoltaiki w zeszłym miesiącu wytworzyły natomiast elektrownie wiatrowe (1418,5 GWh).
.

.
W 2022 roku elektrownie fotowoltaiczne w Polsce wprowadziły do sieci łącznie 9,3 TWh energii elektrycznej, a ich udział w krajowym wytwarzaniu osiągnął poziom 5,4 proc., podczas gdy rok wcześniej produkcja wyniosła 4,6 TWh, co dało udział w ogólnej generacji energii elektrycznej wynoszący 2,6 proc.

Rośnie moc polskiej fotowoltaiki

Wzrost produkcji energii elektrycznej z fotowoltaiki w Polsce to zasługa szybko rosnącej mocy PV. Pokazują to ostatnie informacje Agencji Rynku Energii, która przedstawiła dane dotyczące mocy fotowoltaiki na koniec marca 2023 roku. Wyniosła ona 13 021,2 MW i była o ponad 3,8 GW wyższa od mocy zainstalowanej na koniec marca zeszłego roku.

Piotr Pająk

piotr.pajak@gramwzielone.pl

© Materiał chroniony prawem autorskim. Wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy Gramwzielone.pl Sp. z o.o.