REKLAMA
 
REKLAMA

Najwydajniejsze panele fotowoltaiczne na rynku. Wkrótce zmiany

Najwydajniejsze panele fotowoltaiczne na rynku. Wkrótce zmiany
Aiko Solar

Trzeci miesiąc z rzędu chińska firma Aiko utrzymuje się na pozycji lidera wśród dostawców najwydajniejszych dostępnych komercyjnie paneli fotowoltaicznych. Jednakże już niebawem może dojść do zmian na podium.

Portal TaiyangNews, który od 2022 roku publikuje comiesięczne raporty dotyczące najwydajniejszych modułów fotowoltaicznych dostępnych w komercyjnej sprzedaży, przedstawił raport za czerwiec 2023 roku.

Przy tworzeniu listy autorzy biorą pod uwagę m.in. sprawność modułu fotowoltaicznego (musi wynosić przynajmniej 21,5 proc.). Ponadto moduł znajdujący się w rankingu musi być dostępny na rynku, przez co rozumie się obecność kompletnej karty katalogowej produktu (wersji przeznaczonej do sprzedaży) na oficjalnej stronie internetowej producenta. Oznacza to, że w rankingu nie znajdziemy modułów, które producenci na razie tylko zapowiadają lub ich karta katalogowa jest wersją przedprodukcyjną.

REKLAMA

Aiko – trzykrotny lider

Trzeci miesiąc z rzędu chiński producent Aiko jest liderem w rankingu TaiyangNews. W czerwcu producent pobił swój własny rekord z maja, wprowadzając nowy moduł AIKO-A-MAH72Mw z serii N-Type ABC White Hole. Ta sama seria pojawiła się w poprzednim zestawieniu, nowy produkt jednak ma wyższą moc i sprawność. Konkretnie jest to moc na poziomie 620 W (w maju moduł z tej serii miał 610 W) oraz sprawność 24 proc. (w maju moduł o mocy 610 W miał sprawność 23,6 proc.).

Aiko 620 W ma wymiary 2278 x 1134 x 35 mm i waży 28,2 kg. Wartość napięcia obwodu otwartego (Voc) wynosi 53,69 V, prądu zwarciowego (Isc) – 14,16 proc., a współczynnik temperaturowy mocy osiąga wartość -0,29 proc./st. C.

Tak jak poprzedni lider, moduł o mocy 620 W został wykonany na bazie 144 półciętych ogniw typu N o wymiarach 182 x 182 mm. Zastosowano ponadto technologię ABC (All Back Contact), która polega na ukryciu wszelkich połączeń z tyłu ogniwa, co zwiększa powierzchnię absorpcji promieniowania słonecznego. To z kolei bezpośrednio przekłada się na wyższą sprawność i uzysk energii elektrycznej.

Longi i Maxeon wciąż wysoko

W czerwcu nie odnotowano żadnych zmian na drugiej i trzeciej pozycji rankingu. Tuż za chińskim Aiko uplasował się ponownie chiński producent Longi ze swoim modułem LR5-72HTH-600M z serii Hi-MO 6. Moduł ma 600 W mocy i sprawność 23,2 proc.

Podium znowu zamyka amerykański SunPower ze swoim modułem SunPower Maxeon 6 o mocy 440 W i sprawności 22,8 proc. Panel ma wymiary 1032 x 1872 x 40 mm i waży 21,8 kg. Produkt objęty jest rekordową 40-letnią gwarancją produktową oraz 40-letnim okresem gwarancji na wydajność, która to po czterech dekadach ma wciąż wynosić 88,25 proc. wartości początkowej.

Nowi producenci w zestawieniu

W odniesieniu do rankingu z maja na czerwcowej liście TaiyangNews poza podium nie doszło do znaczących zmian wśród poszczególnych producentów i serii. Warto jednak zaznaczyć, że w rankingu pojawiły się nowe moduły Risen Energy, Canadian Solar oraz DMEGC.

REKLAMA

Chiński Risen Energy zakwalifikował się do rankingu ze swoim bifacjalnym modelem RSM132-8-700BHDG z serii Hyper-ion o mocy 700 W i sprawności 22,5 proc. Moduł został wykonany z wykorzystaniem półciętych ogniw wykonanych w technologii heterozłącza (HJT). Na czerwcowej liście uplasował się na siódmym miejscu, dzieląc je z producentami: Astro Energy, Canadian Solar, JASolar, TW Solar oraz Trina Solar.

W zestawieniu pojawił się również nowy moduł wspomnianego producenta Canadian Solar (aż trzy jego moduły są w czerwcowym zestawieniu). Jest to model CS6W-560-580T z serii TOPHiKu6 o mocy 580 W i sprawności 22,5 proc. Panel wykonano na bazie ogniw TOPCon typu N. Dzieli on siódmą pozycję wraz z produktami pozostałych ww. producentów.

Trzecią premierą na czerwcowej liście jest moduł chińskiego DMEGC Solar – DM680M10T-B72HSW/HBW. Jego moc wynosi 580 W, a sprawność 22,45 proc. Podobnie jak opisany wyżej moduł Candian Solar, produkt DMEGC został wykonany na bazie ogniw TOPCon typu N (182 x 182 mm). Z uwagi jednak na niższą sprawność i duże zagęszczenie na siódmej pozycji moduł DMEGC zajął dopiero 14. miejsce na czerwcowej liście TaiyangNews.

SunPower wyprzedzi konkurencję?

Warto zwrócić uwagę, że na liście TaiyangNews mogą znaleźć się tylko takie moduły, których karta katalogowa jest oficjalnie dostępna na stronie producenta. W związku z trwającymi procesami wdrożeniowymi firmy, które ogłaszają rekordowe uzyski swoich produktów, ale nie publikują karty na swojej stronie, nie mogą liczyć na obecność w rankingu.

Tak może być w przypadku modułu fotowoltaicznego SunPower Maxeon 7, który w najbliższych miesiącach może pretendować do zajęcia pozycji lidera. Z niewielu opublikowanych do tej pory informacji wiemy, że najnowszy moduł ma mieć rekordową sprawność 24,7 proc., co oznaczałoby aż o 0,7 proc. lepszy wynik od obecnego lidera Aiko. Moduł ma być wykonany w dobrze znanej z poprzednich odsłon serii Maxeon technologii IBC (ang. interdigitated back contact).

Rekordowa sprawność 24,7 proc. dla Maxeon 7 została potwierdzona przez amerykańskie Narodowe Laboratorium Energii Odnawialnej (NREL). Nie znamy jeszcze szczegółów technicznych dotyczących nowego produktu. Wiadomo jednak, że firma z siedzibą w Singapurze planuje osiągnąć zdolność produkcyjną serii Maxeon 7 do wartości 500 MW.

Radosław Błoński

redakcja@gramwzielone.pl

© Materiał chroniony prawem autorskim. Wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy Gramwzielone.pl Sp. z o.o.

REKLAMA
Komentarze

,,(Isc) – 14,16 proc,” nie proc tylko A oraz ,,co oznaczałoby aż o 0,7 proc. lepszy” nie proc. tylko p.p. Pozdrawiam

Dlaczego w Polsce jak sprzedaję do sieci energię z paneli to bez vatu, a jak kupuję to muszę płacić VAT 23% ? Moja sprawność zostaje obniżona o 23%.

Duża moc i sprawność wiąże się z dużymi wymiarami i ciężarem paneli. Nie przeskoczy się tego przy stosowaniu wciąż tej samej technologii… Nawet na https://www.symulatorogrzewania.pl/symulacje/fotowoltaika nie biorą do obliczeń takich „dużych” paneli

Inzynier- bo nie jesteś vatowcem.
Jakbyś był to byś odliczał.

Witam i pozdrawiam

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA