Pożar kościoła spowodowany przez fotowoltaikę?

Pożar kościoła spowodowany przez fotowoltaikę?
Fot. Diecezja Sosnowiecka

Na dachu jednego z kościołów w Sosnowcu doszło do poważnego pożaru. Ze wstępnych ustaleń prokuratury wynika, że przyczyną pożaru mogła być wadliwie działająca instalacja fotowoltaiczna. To jeden z pierwszych systemów PV wykonanych na dachach kościołów w Polsce.

Do pożaru na dachu kościoła św. Floriana w Sosnowcu doszło w środę 21 czerwca po południu. W akcji gaszenia pożaru uczestniczyło około 70 strażaków.

Opanowanie sytuacji przez straż pożarną nastąpiło po sześciu godzinach, jednak później całą noc trwało jeszcze dogaszanie konstrukcji kościoła. Ze wstępnych ustaleń wynika, że ogień pojawił się pod jednym z zamontowanych na dachu kościoła paneli fotowoltaicznych. Przyczyny pożaru będzie wyjaśniać prokuratura w Sosnowcu.

REKLAMA

 

 

REKLAMA

Kościół św. Floriana w Sosnowcu został wybudowany w latach 1982–1993. Instalację fotowoltaiczną złożoną ze 160 paneli PV zamontowano na dachu sosnowieckiej świątyni w 2015 roku.

Energia elektryczna wytwarzana przez panele fotowoltaiczne miała być w pierwszej kolejności zużywana do zasilenia obiektów sosnowieckiej parafii, a nadwyżki energii miały być odsprzedawane do sieci dystrybucyjnej.

redakcja@gramwzielone.pl

© Materiał chroniony prawem autorskim. Wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy Gramwzielone.pl Sp. z o.o.