Elektrownie PV na dachach fabryk luksusowej marki aut

Elektrownie PV na dachach fabryk luksusowej marki aut
fot. Mercedes Benz AG

Sześć nowych instalacji fotowoltaicznych powstało na zakładach produkcyjnych Mercedes-Benz. Składają się łącznie z ponad 20 tys. paneli solarnych.

Inwestycję dla Mercedes-Benz AG realizowała firma BayWa r.e. Instalacje fotowoltaiczne powstały na dachach zakładów produkcyjnych w Niemczech, a konkretnie w: Sindelfingen (na dwóch budynkach), Rastatt, Bremie, Hamburgu i Kölleda.

Do BayWa r.e. należało zaplanowanie, zaprojektowanie i wdrożenie instalacji fotowoltaicznych. Łącznie zamontowano 23 tys. modułów PV, ułożono 389 km kabli i rozprowadzono około 650 ton balastu. Jak wylicza firma, nowe farmy fotowoltaiczne na dachach fabryk Mercedes-Benz wyprodukują razem energię w ilości odpowiadającej zużyciu ponad 3,3 tys. niemieckich gospodarstw domowych.

REKLAMA

Nie tylko dostarczyliśmy wysokiej jakości instalacje fotowoltaiczne na dachy, ale też zapewniliśmy maksymalnie płynne wdrożenie, dostosowane do trudnych konstrukcji dachowych budynków – podkreśliła Andrea Grotzke, dyrektor ds. rozwiązań energetycznych w BayWa r.e.

Autorski system montażowy

W najnowszej inwestycji realizowanej dla Mercedes Benz niemiecka spółka wykorzystała własny system montażu paneli solarnych – Novotegra – a także specjalnie zaprojektowany system montażowy falownika. Energia elektryczna generowana przez instalacje dachowe jest dostarczana bezpośrednio do budynków fabrycznych.

REKLAMA

BayWa r.e. wskazuje, że już wcześniej współpracowała z producentem luksusowych samochodów. W zakładzie w Capena we Włoszech realizowała projekt instalacji fotowoltaicznej o mocy 500 kWp. W ubiegłym roku natomiast spółka zdobyła nagrodę Mercedes-Benz Supplier Award za zbudowanie dachowej instalacji PV dla fabryki Werk 56, gdzie Mercedes produkuje swoje pojazdy klasy S. Ten zlokalizowany w Sindelfingen zakład produkcyjny jest jednym z najnowocześniejszych tego typu obiektów na świecie. BayWa r.e. zamontowała tam instalację solarną składającą się z 12 tys. modułów PV – o mocy ponad 5 MWp.

Mercedes-Benz zamierza znacznie zwiększyć udział energii odnawialnej, nie tylko poprzez zwiększenie mocy wytwórczych na miejscu. Maksymalizacja rozwoju systemów fotowoltaicznych na dachach naszych fabryk i budynków jest zatem kluczowym filarem naszej strategii energetycznej – skomentowała Elke Pußkeiler, dyrektor ds. łańcucha dostaw w Mercedes-Benz AG.

Barbara Blaczkowska

barbara.blaczkowska@gramwzielone.pl


© Materiał chroniony prawem autorskim. Wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy Gramwzielone.pl Sp. z o.o.