Szwajcarska firma oferuje dachówki solarne na każdy dach

Szwajcarska firma oferuje dachówki solarne na każdy dach
fot. Freesuns

Wywodząca się ze Szwajcarii firma Freesuns produkuje i sprzedaje dachówki solarne, które według producenta pasują do każdego dachu. Zrealizowane projekty pokazują, że Szwajcarzy rzeczywiście zawiesili poprzeczkę wysoko.

Freesuns ma w ofercie cztery serie dachówek: Solaris VDiamond Terracotta, Solaris Heritage, Solaris Premium Black oraz Solaris Classic. Każda seria daje inne efekty wizualne, a także jest w stanie generować różną ilość energii w przeliczeniu na metr kwadratowy.

Od 97 do 150 W/m2

Jak podaje producent na swojej stronie, wszystkie ww. serie dachówek solarnych charakteryzują się różnym maksymalnym uzyskiem z metra kwadratowego. Seria Classic może zaoferować w szczycie do 150 W/m2, seria Premium Black – 144 W/m2, Heritage – 138 W/m2, a najsłabsza seria VDiamond Terracotta oferuje do 97 W/m2.

REKLAMA

Przy porównaniu wskazanych liczb z wydajnością – w przeliczeniu na metr kwadratowy – klasycznych modułów PV (zazwyczaj około 200 W/m2) wyniki uzyskane przez Freesuns nie wydają się konkurencyjne. Jednakże solarne dachówki firmy oferują wartość dodaną w postaci szerokiej palety kolorów oraz elastyczności umożliwiającej dopasowanie ich do nieregularnych powierzchni dachów.

Szeroka paleta kolorów i kształtów

Osoby ceniące estetykę mogą docenić to, że szwajcarski producent oferuje różne kształty i kolorystykę w poszczególnych liniach swoich modułów PV. W serii VDiamond Terracotta dostępne są trzy kolory: Terracotta, brąz i czerwień. Niezależnie od koloru dachówka układana jest w na wzór obróconego o 45 stopni kwadratu, a poszczególne elektrody są widoczne gołym okiem na wierzchniej części dachówki solarnej.

dachówka solarna Solaris VDiamond Terracotta
Solaris VDiamond Terracotta. Źródło: Freesuns

Solaris Heritage z kolei jest dostępny w kolorze matowej szarości i nie zawiera widocznych elektrod przewodzących. Kształt pojedynczej dachówki to prostokąt, a dach wyłożony taką dachówką solarną ma na pierwszy rzut oka nie sprawiać wrażenia dachu solarnego.

dachówka solarna Solaris Heritage
Solaris Heritage. Źródło: Freesuns

Solaris Premium Black natomiast to lśniąco czarna prostokątna dachówka solarna, również pozbawiona widocznych elektrod na przedniej powierzchni. Sprawdzi się tam, gdzie domownicy cenią sobie estetykę, lubią czarne dachy i są w stanie pogodzić się z nieco niższymi uzyskami energii.

REKLAMA

dachówka solarna Solaris Premium Black
Solaris Premium Black. Źródło: Freesuns

Ostatnia seria – Solaris Classic – oferuje najwyższą gęstość mocy spośród wszystkich dostępnych wariantów, jednocześnie zachowując prostokątny kształt i widoczne srebrne ścieżki przewodzące na powierzchni dachówki. Występuje ona jedynie w kolorze lśniącej czerni.

dachówka solarna Solaris Classic
Solaris Classic. Źródło: Freesuns

Freesuns twierdzi, że opracowane przez firmę rozwiązania spełnią wymagania najbardziej wymagających projektów z nieregularnymi dachami. Na potwierdzenie szwajcarski producent pokazuje na swojej stronie internetowej m.in. dach wykonany dla szkoły Central 2 w Meggen w Szwajcarii. Powstała tam instalacja fotowoltaiczna na bazie dachówek solarnych z serii Solaris Classic pokrywająca całą powierzchnię zakrzywionej połaci dachowej.

Przydatny kalkulator

Freesuns na swojej stronie internetowej zamieścił prosty kalkulator, który pomaga wstępnie określić koszty budowy dachu solarnego z wykorzystaniem wybranej przez klienta serii dachówek. Wymaga on jedynie wprowadzenia danych o powierzchni dachu i wskazania produktu, którym klient jest zainteresowany.

Osoby, które chcą otrzymać dokładniejszą ofertę, muszą oprócz ww. informacji podać m.in. układ dachu, informację o tym, czy dach będzie montowany na budynku nowym czy poddawanym renowacji, a także swoje dane teleadresowe.

Radosław Błoński

redakcja@gramwzielone.pl

© Materiał chroniony prawem autorskim. Wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy Gramwzielone.pl Sp. z o.o.