Panele fotowoltaiczne w Europie coraz tańsze

Panele fotowoltaiczne w Europie coraz tańsze
Mike Baker, flickr cc

Dane z kolejnych miesięcy 2023 roku pokazują, że do Europy trafia coraz więcej paneli fotowoltaicznych z Chin. Co istotne, ich ceny w tym roku wyraźnie maleją.  

Firma doradcza InfoLink Consulting, która specjalizuje się w analizach globalnego rynku fotowoltaicznego, zebrała najnowsze informacje o eksporcie paneli fotowoltaicznych z Chin. Wynika z nich, że w maju (ostatnimi miesiącu, którego dotyczy najnowsza analiza) Chińczycy wyeksportowali panele fotowoltaiczne o łącznej mocy 19 GW.

Nie jest to najlepszy wynik w tym roku. W marcu br. chiński eksport paneli PV był jeszcze wyższy – wyniósł 21,2 GW. Jednak maj okazuje się kolejnym miesiącem w 2023 roku, w którym eksport chińskich paneli fotowoltaicznych jest znacznie wyższy niż w analogicznym miesiącu zeszłego roku. Eksport modułów fotowoltaicznych z Chin w maju był o 5 proc. wyższy od eksportu odnotowanego miesiąc wcześniej i aż o 32 proc. wyższy od eksportu z maja zeszłego roku.

REKLAMA

Podobny wzrost eksportu analitycy InfoLink odnotowali w marcu i kwietniu br., podczas gdy jeszcze w styczniu i lutym wartość tegorocznego i zeszłorocznego eksportu była zbliżona. W sumie w pierwszych pięciu miesiącach 2023 roku chińscy producenci paneli fotowoltaicznych wysłali za granicę produkty o łącznej mocy wynoszącej 88 GW. Jest to wynik aż o 39 proc. lepszy od zanotowanego w tym samym okresie zeszłego roku.

Co warte odnotowania, Chińczycy wyraźnie zwiększają eksport, a jednocześnie są w stanie zaspokoić rekordowe inwestycje w elektrownie fotowoltaiczne na rodzimym rynku. W pierwszych pięciu miesiącach 2023 roku w Chinach miały powstać elektrownie PV o łącznej mocy ponad 60 GW.

 

Eksport chińskich paneli fotowoltaicznych w 2023 roku
Eksport chińskich paneli fotowoltaicznych za okres styczeń-maj 2023 roku [w GW]. Dane: InfoLink Consulting

Europa kupuje więcej paneli

W maju ponownie największy wpływ na wzrost chińskiego eksportu paneli fotowoltaicznych miała Europa. Na nasz kontynent Chińczycy wysłali panele fotowoltaiczne o łącznej mocy 11,9 GW, co stanowiło 62 proc. ich całkowitego eksportu. Wynik z maja br. okazał się wyższy o 12 proc. od wyniku z wcześniejszego miesiąca i o 34 proc. względem maja 2022 roku.

W pierwszych miesiącach 2023 roku do europejskich portów miały zostać wysłane chińskie panele fotowoltaiczne o łącznej mocy 51,9 GW. To wzrost rok do roku aż o 56 proc.

 

REKLAMA

eksport chińskich paneli fotowoltaicznych do Europy w 2023 r.
Eksport chińskich paneli fotowoltaicznych do Europy w 2023 roku [w GW]. Dane: InfoLink Consulting
Europa po raz kolejny okazała się najważniejszym rynkiem eksportu dla chińskich paneli fotowoltaicznych. W porównaniu do eksportu na poziomie 11,9 GW, który w maju odnotowali Chińczycy jeśli chodzi o Europę, eksport paneli do pozostałych regionów okazał się znacznie niższy.

Do krajów z regionu Azji i Pacyfiku wyeksportowano w maju panele fotowoltaiczne o łącznej mocy 2,5 GW, a w pierwszych pięciu miesiącach tego roku sprzedano tam panele o łącznej mocy 15,2 GW.

Podobny wynik Chińczycy zanotowali w regionie Ameryki Północnej i Południowej. Eksport na te kontynenty wyniósł w maju 2,4 GW oraz 12,4 GW w pierwszych pięciu miesiącach 2023 roku.

Panele fotowoltaiczne w Europie coraz tańsze

InfoLink jest kolejną firmą badającą trendy na rynku fotowoltaicznym, która potwierdza spadek cen paneli fotowoltaicznych. Jej analitycy pokazują, jak kształtował się spadek cen paneli w Europie we wcześniejszych miesiącach br., i prognozują, że jeszcze w tym roku możemy spodziewać się dalszych spadków.

Według autorów analizy w 2023 roku ceny paneli fotowoltaicznych w Europie zaczęły spadać w drugim kwartale i obecnie są na poziomie 0,20–0,22 dolarów/W, a według analityków InfoLink w drugiej połowie tego roku możliwy jest dalszy spadek do około 0,17–0,18 dolarów/W.

Eksperci firmy zaznaczają przy tym, że o ile z reguły trzeci kwartał jest najlepszy pod względem realizowanych inwestycji, o tyle w tym roku na europejskim rynku spodziewane jest w najbliższych miesiącach zmniejszenie popytu na panele w stosunku do rekordowego zapotrzebowania z ostatnich miesięcy.

O malejących cenach paneli fotowoltaicznych informują również inne firmy analizujące rozwój globalnego rynku fotowoltaicznego. Z ostatnich analiz nowojorskiej firmy Oil Price Information Service (OPIS) wynika nawet, że ceny modułów PV są obecnie na najniższym poziomie w historii. Więcej o powodach tej sytuacji w artykule: Panele fotowoltaiczne najtańsze w historii.

Piotr Pająk

piotr.pajak@gramwzielone.pl

© Materiał chroniony prawem autorskim. Wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy Gramwzielone.pl Sp. z o.o.