Kilkanaście tysięcy nowych prosumentów w Polsce

Kilkanaście tysięcy nowych prosumentów w Polsce
Conergy

W maju operatorzy sieci odnotowali przyłączenie ponad 15 tys. nowych prosumentów. To jak dotąd drugi najlepszy wynik w 2023 roku. Jednak daleko mu do liczb z pierwszych miesięcy zeszłego roku, gdy wygaszany był system rozliczeń w formie opustów.

Polskie Towarzystwo Przesyłu i Rozdziału Energii Elektrycznej (PTPiREE) poinformowało, że w maju operatorzy sieci dystrybucyjnych odnotowali przyłączenie 15 375 prosumentów, którzy uruchomili mikroinstalacje o łącznej mocy 142,7 MW.

To o ponad 3 tys. prosumentów więcej, niż przyłączono do sieci we wcześniejszym miesiącu. W pierwszych 5 miesiącach 2023 roku najwięcej nowych prosumentów operatorzy sieci odnotowali w marcu. Przyłączono wówczas 19 452 prosumenckich mikroinstalacji o łącznej mocy 168,4 MW.

REKLAMA

Rekordowy 2022 rok

Te liczby nie robią większego wrażenia, gdy zestawimy je z rekordową dla polskiego rynku prosumenckiego dynamiką przyłączeń mikroinstastalacji odnotowaną przed rokiem, kiedy wygaszany był system opustów. Mogli do niego wejść prosumenci, którzy zgłosili przyłączenie mikroinstalacji w terminie do końca pierwszego kwartału 2023 roku. Późniejsze zgłoszenie uprawniało już tylko do wejścia do nowego systemu net-billingu, w którym podstawą rozliczeń nadwyżek energii wprowadzonych do sieci jest średnia miesięczna cena energii z rynku hurtowego z poprzedniego miesiąca.

 

Liczba mikroinstalacji przyłączonych do sieci w kolejnych miesiącach do maja 2023 r.
Liczba mikroinstalacji przyłączonych do sieci w latach 2021-2023. Źródło: PTPiREE

Wprowadzenie systemu net-billingu spowodowało sporo zamieszania na rynku prosumenckim, a inwestycje w nowe mikroinstalacje wyraźnie zwolniły i nie mogą na razie powrócić do rekordowej skali notowanej przed wyłączeniem systemu opustów. Pokazują to dane udostępniane przez PTPiREE.

Na koniec maja 2023 roku w naszym kraju liczba mikroinstalacji należących do prosumentów wzrosła do 1 275 736 i była wyższa od liczby z końca 2022 roku – według danych PTPiREE – o 65,4 tys.

REKLAMA

Moc mikroinstalacji w Polsce na koniec maja 2023 roku wynosiła 9619,8 MW i wzrosła w ciągu pierwszych 5 miesięcy tego roku o 618,2 MW.

Niemal 10 kW na mikroinstalację

Średnia moc mikroinstalacji, których przyłączenie odnotowali operatorzy sieci w maju, wyniosła 9,28 kW. Była wyższa od średniej mocy z kwietnia (9,05 kW) i marca br. (8,66 kW). Natomiast średnia moc mikroinstalacji z maja okazała się o niemal 2,5 kW niższa od średniej mocy z rekordowego pod tym względem grudnia ubiegłego roku. Wówczas przyłączano mikroinstalacje o przeciętnej mocy wynoszącej aż 13,83 kW (co wskazywało na większy udział w rynku mikroinstalacji firmowych, które z reguły mają większą moc niż mikroinstalacje domowe).

 

Średnia moc mikroinstalacji przyłączonych do sieci w kolejnych miesiącach do maja 2023 r.
Średnia moc mikroinstalacji przyłączonych do sieci w kolejnych miesiącach do maja 2023 roku. Źródło: PTPiREE

Dla całego 2022 roku średnia wyniosła 9,68 kW i była wyższa od średniej mocy z 2021 roku (7,62 kW). W pierwszym kwartale 2023 roku średnia moc przyłączonej mikroinstalacji wyniosła 9,64 kW.

Piotr Pająk

piotr.pajak@gramwzielone.pl

© Materiał chroniony prawem autorskim. Wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy Gramwzielone.pl Sp. z o.o.