REKLAMA
 
REKLAMA

Ten patent pozwala utrzymać moduły fotowoltaiczne w czystości

Ten patent pozwala utrzymać moduły fotowoltaiczne w czystości
fot. DAH Solar

Chiński producent DAH Solar ma w ofercie moduły fotowoltaiczne, których opatentowana konstrukcja ma gwarantować mniejszą podatność na zanieczyszczenia środowiska. Moduł posiadający to rozwiązanie został doceniony na ostatnich targach Intersolar.

W materiałach prasowych i specyfikacji technicznej DAH Solar nazywa swoją technologię full-screen. Należy przez to rozumieć specjalną konstrukcję modułu, która zapobiega przywieraniu brudu i kurzu do powierzchni modułu, zwiększając tym samym uzysk energii elektrycznej.

Fotowoltaiczny Full-screen

Pomysł chińskiego producenta opiera się na zminimalizowaniu szerokości ramy aluminiowej, co czyni ją praktycznie niewidoczną, kiedy patrzymy na przednią stronę modułu. Niemal całą jego powierzchnię wypełnia szkło. Rama natomiast jest połączona z taflą szkła w taki sposób, aby nie tworzyć widocznego uskoku w miejscu łączenia się dwóch różnych materiałów (szkła i aluminium). W takim zagłębieniu mogą się bowiem osadzać zanieczyszczenia.

REKLAMA

Taki sposób połączenia sprawia, że woda padająca na moduł nie zatrzymuje się, ale spływa po całej powierzchni, czyszcząc ewentualny kurz, który nie zatrzyma się na spodniej krawędzi, lecz zostanie usunięty z powierzchni. To powinno pozwolić na zwiększenie uzysków energii.

Finalista Intersolar Award 2023

Rozwiązanie o nazwie Full-screen, zaprezentowane przez DAH Solar, zostało docenione przez jury na międzynarodowych targach Intersolar, które odbyły się w czerwcu br. w Monachium. Chiński producent znalazł się w gronie finalistów konkursu Intersolar Award 2023 w kategorii fotowoltaika. Z opisu dostępnego na stronie konkursu możemy wywnioskować, że jury doceniło moduł o mocy 460 W i 21,3 proc. sprawności w wersji full black.

REKLAMA

Analizując kartę katalogową tego modułu, dowiadujemy się, że mierzy on 1903 x 1134 x 32 mm i waży 23,5 kg. Został zbudowany z półciętych ogniw o wymiarach 182 x 60,7 mm i może pracować w zakresie temperatur od -40 do + 85 st. C. Napięcie obwodu otwartego (Voc) modułu o mocy 460 W wynosi 62,4 proc., prąd zwarciowy (Isc) jest równy 9,31A, a wartość współczynnika temperaturowego mocy wynosi -0,35 proc./st. C.

DAH Solar udziela na swój moduł 12-letniej gwarancji produktowej oraz 25-letniej gwarancji na wydajność. Moduły fotowoltaiczne z technologią Full-screen są dostępne również w wersji z białym back-sheetem.

Radosław Błoński

redakcja@gramwzielone.pl

© Materiał chroniony prawem autorskim. Wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy Gramwzielone.pl Sp. z o.o.

REKLAMA
Komentarze

Bardzo dobre panele !

zapraszamy po DAH Solar,
rozszerz swoją ofertę handlową
wyróżnij się na rynku uzyskując przewagę
panele szczególnie dedykowane w miejscach narażonych na zanieczyszczenia
-> https://beein.pl/dah-solar/

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA