REKLAMA
 
REKLAMA

Ten moduł wyprodukuje energię elektryczną i ciepłą wodę

Ten moduł wyprodukuje energię elektryczną i ciepłą wodę
fot. Sunmaxx PVT

Niemiecka firma Sunmaxx PVT GmbH opracowała moduł PVT, który produkuje energię elektryczną i cieplną. Warto zauważyć, że zastosowanie cienkiego kolektora pozwoliło uzyskać moduł dwufunkcyjny o wymiarach i wadze zbliżonych do klasycznego modułu fotowoltaicznego, który wytwarza wyłącznie energię elektryczną.

Moduł PVT (Photovoltaic Thermal module) to nic innego jak urządzenie składające się (najczęściej) z krzemowych ogniw fotowoltaicznych, za pośrednictwem których produkowany jest prąd elektryczny oraz wymiennika ciepła, w którym krążący i ogrzewający się czynnik (np. glikol) dostarcza ciepło do wody użytkowej, którą można później wykorzystać na cele sanitarne.

2 w 1 w kompaktowej obudowie

Niemiecka firma Sunmaxx PVT GmbH opracowała moduł PVT Sunmaxx PX-1, który produkuje jednocześnie energię elektryczną oraz cieplną, przy czym samo urządzenie wymiarami i wagą niewiele różni się od klasycznego modułu fotowoltaicznego.

REKLAMA

Moduł Sunmaxx PX-1 ma wymiary 1752 x 1144 x 38 mm i waży 29 kg. Niewielki rozmiar i wagę osiągnięto szczególnie dzięki zastosowaniu bardzo cienkiego wymiennika ciepła umieszczonego od spodniej części modułu.

W zakresie parametrów prądowych moduł dostępny jest w trzech wariantach mocowych: 390, 395 i 400 W. Każdy z nich jest wybudowany w oparciu o ogniwa krzemowe w rozmiarze M10 wykonane w technologii PERC (z ang. Passivated Emitter and Rear Cell). Moduł o mocy 400 W ma napięcie obwodu otwartego wynoszące 37,41 V oraz prąd zwarciowy (Isc) równy 13,8 A. Sprawność najmocniejszego modułu wynosi 20 proc.

Sunmaxx twierdzi, że dodatkowy kolektor, który odbiera pewną porcję energii cieplnej, jest w stanie znacząco obniżyć temperaturę pracy modułu. Ma to zwiększać jego wydajność nawet o 10 proc.

REKLAMA

Niemiecki producent ocenia, że moc cieplna wymiennika ciepła wynosi około 1,2 kW. W roli czynnika chłodniczego zastosowano mieszaninę wody i glikolu w ilości 0,7 litra. Wartość standardowego ciśnienia panującego w układzie hydraulicznym ma wynosić od 1 do 2 barów (wartość maksymalna = 6 barów). Prędkość przepływu czynnika chłodniczego jest oceniana na gradient 50-150 l/h, a wydajność wymiennika przy założeniu mocy grzewczej na poziomie 1200 W wynosi około 60 proc.

Cały moduł jest w ramie wykonanej ze stopu aluminium. Warstwa szkła pokrywająca wierzchnią warstwę modułu ma grubość 3,2 mm.

Finalista Intersolar

Sunmaxx PX-1 został doceniony przez tegoroczne jury konkursu Intersolar Award 2023 na targach Intersolar, które odbyły się w czerwcu  w Monachium, kwalifikując się do grona finalistów konkursu w kategorii Fotowoltaika. Co prawda, moduł niemieckiej firmy nie zdobył głównej nagrody, która przypadła tym producentom, natomiast obecność wśród finalistów stawia moduł PX-1 w gronie wyróżniających się produktów na rynku solarnym.

Radosław Błoński

redakcja@gramwzielone.pl

© Materiał chroniony prawem autorskim. Wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy Gramwzielone.pl Sp. z o.o.

REKLAMA
Komentarze

Pomysł ciekawy, ale PERC to już technologia schyłkowa. Wszyscy duzi gracze się z niej wycofują. Wygląda to jak próba zagospodarowania resztek produkcyjnych. Sprawność 20% to niezły wynik, ale zastosowanie TopCon umożliwiłoby podniesienie sprawności o około 2 punkty procentowe lub nawet lepiej w przypadku najwydajniejszych ogniw. Pytanie, czy sprawność podawana jest jako STC czy NOCT?

@AQQ: na dzień dzisiejszy jeszcze byłbym ostrożny z instalacją paneli TopCon jako, że brak danych jak zachowają się one w długim okresie i jak szybko spadać będzie ich wydajność. Pojawiają się opinie, że mogą być podatne zwłaszcza na UVID. PERC to technologia sprawdzona od ponad 30 lat więc wiadomo czego się spodziewać, a różnica w sprawności rzędu 1/10 nie jest dużą premią za „niewiadomą”.

@SPS: To nie jest produkt dla masowego odbiorcy tylko dla ludzi, którzy szukają innowacji. TopCon dominuje we wszystkich nowych produktach i wcale nie potrzeba tutaj 30-letnich badań i doświadczeń. Zresztą sama technologia też nie jest nowa i wiele jej elementów jest już rozwijanych od wielu lat. Zwróć uwagę, jak długą gwarancję na moduł TopCon daje większość producentów, głównie na brak problemów z efektem LID, na który to moduł PERC są podatne. PERC osiągnęło już maksimum możliwości. TopCon natomiast kosztowo zrównuje się właśnie z PERC. Przyszłość to i tak będą moduł HJT i Chińczycy już teraz o tym mówią. Silniki parowe to też sprawdzona od kilkuset lat technologia. Powiedz mi, dlaczego nikt już ich nie stosuje???

Bardzo dobry pomysł panele same się chłodzą podczas pracy co zwiększa krzywą produkcji prądu. Poza tym nie tracisz wyprodukowanego prądu na podgrzewanie wody, jedynie na pracę pompy oraz oszczędzasz miejsce na dachu.

Produkcja cieplej wody 13-08-2023 19:47

Panele beda produkowac wode hmmm

@AQQ: „Powiedz mi, dlaczego nikt już ich nie stosuje???” – bo silnik parowy jest 20x większy od spalinowego dla tej samej mocy i ma sprawność 8% vs. 25-35% dla silnika spalinowego. Różnice są ogromne czego nie można jeszcze powiedzieć o panelach TopCon vs. obecne technologie. Ot co.

@SPS: Badania różnych instytutów jasno pokazują, że TopCon jest pod każdym względem lepszy niż PERC. To właśnie dlatego wszyscy teraz przechodzą na TopCon. Dodatkowym argumentem jest także zbliżona cena za Wat mocy. Pamiętaj, że moduły tandemowe są ponad dwa razy droższe od zwykłych przy tej samej mocy. Zastosowanie ogniw o lepszych parametrach nie miałoby aż tak dużego wpłwu na cenę końcową jak w przypadku zwykłych modułów. Sam aktualnie zastanawiam się nad takimi modułami tandemowymi bo w przyszłym roku planuję większą modernizację domu. Minusem jest wciąż niska sprawność elektryczna. Chcąc zbudować instalację z potrzebną mi mocą miałbym nadprodukcję ciepła, z którym nie miałbym co zrobić. Jedynym rozwiązaniem byłoby stworzenie dwóch niezależnych obwodów gdzie w jednym byłby klasyczne moduły.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA