Figene Capital pozyskała znaczną kwotę na budowę farmy wiatrowej

Figene Capital pozyskała znaczną kwotę na budowę farmy wiatrowej
Fot. Pixabay - Rudy i Peter Skitterians

Grupa Figene Capital realizuje na Dolnym Śląsku swoją strategiczną inwestycję – największą w portfolio farmę wiatrową. Firma podpisała właśnie kolejny term sheet dotyczący finansowania projektu.  

Spółka Figene Capital oraz mBank (w konsorcjum z innymi bankami) podpisały term sheet dotyczący możliwości udzielenia kredytu inwestycyjnego w wysokości do 260,2 mln złotych na realizację farmy wiatrowej Unio Verde Gromadka (UVG) o mocy 57,4 MW na Dolnym Śląsku.

Korzystając ze wsparcia mBanku w wysokości do 44,4 mln zł, Figene Capital planuje również refinansowanie płatności podatku VAT, wynikających z realizacji projektu.

REKLAMA

Według ustaleń zawartych w term sheet mBank może pokryć około 60 proc. kosztów budowy farmy wiatrowej Unio Verde Gromadka. Ponieważ spółka kontynuuje rozmowy z Cordiant Capital w sprawie pozyskania do 30 mln euro przeznaczonych na tę inwestycję, środki pozyskane z obu źródeł pozwolą pokryć nawet do 90 proc. kosztów budowy tego – największego w portfolio Grupy Figene Capital – projektu wiatrowego. Spółka dostarczy jedynie około 10 proc. pozostałego kapitału niezbędnego do budowy elektrowni. Jak informuje Janusz Petrykowski, prezes zarządu Figene Capital, finalne warunki finansowania – zarówno ze strony mBanku, jak i Cordiant Capital – powinny być znane wczesną jesienią.

Projekty z pozwoleniami

Farma Unio Verde Gromadka zlokalizowana w województwie dolnośląskim, która wyprodukuje rocznie ponad 150 GWh energii elektrycznej, obejmie 14 turbin wiatrowych wraz z infrastrukturą pomocniczą o łącznej mocy 57,4 MW. Jak szacuje inwestor, biorąc pod uwagę obecne ceny energii, może to przełożyć się na ponad 100 mln złotych wyniku EBITDA w pierwszym pełnym roku po uruchomieniu produkcji.

Czas potrzebny na wybudowanie farmy Figene Capital ocenia na około 18 miesięcy. Firma dysponuje warunkami przyłączenia do sieci i podpisaną umową przyłączeniową z miejscowym zakładem energetycznym.

REKLAMA

Jak dodaje Robert Koński, wiceprezes zarządu Figene Capital, spółka dysponuje w kilkunastu inwestycjach rozlokowanych w zachodniej i północnej Polsce również innymi projektami z pełną dokumentacją, które są gotowe do realizacji (Ready-to-Build). Łącznie przekładają się one na około 120 MW mocy wytwórczej.

Inwestor podkreśla, że realizacja jego projektów mających status ready-to-build jest niezależna od zapisów tzw. ustawy odległościowej. Całkowity, roczny potencjał produkcji energii ze wszystkich gotowych do budowy projektów może osiągnąć niemal 340 GWh. Długoterminowym celem grupy jest rozbudowa mocy wytwórczych do poziomu ponad 700 MW.

Inwestycje w zieloną energię

Farma wiatrowa Unio Verde Gromadka to nie pierwsza tego typu inwestycja spółki. Grupa Figene wybudowała elektrownię wiatrową w ramach projektu o nazwie Take The Wind uruchomioną w grudniu 2022 roku. Od początku bieżącego roku elektrownia wiatrowa z gminy Złotów w Wielkopolsce realizuje dostawy energii elektrycznej do obiektów spółki LPP SA, producenta odzieży. Długoterminowa umowa PPA obejmuje dostawy energii elektrycznej do budynków biurowych firmy na terenie Polski, a także do głównego Centrum Dystrybucyjnego w Pruszczu Gdańskim.

Z kolei mBank wraz z ING Bank Śląski oraz PKO Bank Polski są w konsorcjum banków, które finansowały rozwój projektu Kleczew Solar & Wind określanego przez inwestora jako pierwsza w Polsce wielkoskalowa farma solarno-wiatrowa. Jej moc przekroczy 200 MW. Na tę inwestycję banki udzieliły już kredytów w łącznej kwocie 776 mln zł.

redakcja@gramwzielone.pl

© Materiał chroniony prawem autorskim. Wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy Gramwzielone.pl Sp. z o.o.