Operatorzy sieci pokazali, gdzie można przyłączyć fotowoltaikę

Operatorzy sieci pokazali, gdzie można przyłączyć fotowoltaikę
Oesterreichs Energie

Inwestorzy działający na polskim rynku fotowoltaicznym o takim rozwiązaniu mogą na razie tylko pomarzyć. Operatorzy sieci w Austrii przygotowali mapę pokazującą możliwości przyłączenia nowych elektrowni wiatrowych i fotowoltaicznych na terenie tego kraju.

Rosnąca liczba odnawialnych źródeł energii powoduje coraz większe wyzwania związane z możliwościami przyłączenia kolejnych źródeł OZE do sieci. Ten problem narasta nie tylko w Polsce. W niektórych europejskich krajach operatorzy sieci podejmują jednak działania wychodzące naprzeciw potrzebom inwestorów.

Przykładem jest Austria, gdzie tamtejsze stowarzyszenie zrzeszające firmy z sektora energetycznego – Oesterreichs Energie – opublikowało interaktywną mapę pokazującą, w których miejscach w sieci na terenie Austrii można przyłączyć odnawialne źródła energii.

REKLAMA

Dane dostępne i aktualne

Na mapie udostępnionej przez Oesterreichs Energie dostępne są informacje o lokalizacji miejsca w sieci, do którego można jeszcze przyłączyć nowe źródła wytwórcze. Inwestorzy przy każdym punkcie znajdą kontakt do lokalnego operatora sieci, a także informację o zarezerwowanej i jeszcze dostępnej mocy przyłączeniowej.

Publikowane przez Oesterreichs Energie zdolności przyłączeniowe mają być aktualizowane co kwartał na podstawie informacji przekazywanych przez austriackich operatorów sieci.

Krytycznym punktem w procesie budowy instalacji do wytwarzania energii ze źródeł odnawialnych jest dostępność mocy w sieci. Aby jeszcze bardziej uprościć planowanie w tym obszarze, we współpracy z operatorami sieci publikujemy obecnie dostępne moce. W ten sposób zapewniamy przejrzystość w całej Austrii w odniesieniu do bieżącego wykorzystania podstacji, a tym samym ułatwiamy planowanie inwestycji. Obecnie doświadczamy ogromnego wzrostu inwestycji, szczególnie w sektorze fotowoltaicznym – komentuje Franz Strempfl z Oesterreichs Energie.

REKLAMA

OZE w austriackim miksie energetycznym

Obecna austriacka strategia energetyczna zakłada przejście na 100 proc. energii odnawialnej w elektroenergetyce do roku 2030. Do tego czasu udział OZE w austriackim miksie energii wykorzystywanej łącznie w elektroenergetyce, ciepłownictwie i transporcie ma wzrosnąć do 46-50 proc.

Obecnie udział OZE w austriackim miksie energii elektrycznej wynosi już około 4/5. Dominującą rolę w produkcji prądu w Austrii mają elektrownie wodne, których liczba w tym kraju wynosi około 130 i których udział w krajowy miksie wytwarzania energii elektrycznej sięga około 2/3.
.

.
Około 1/10 energii w Austrii wytwarzają elektrownie wiatrowe, a udział fotowoltaiki jest na razie dwukrotnie niższy. Zainstalowana moc PV w tym kraju jednak ostatnio wyraźnie rośnie. W ubiegłym roku w Austrii powstały elektrownie fotowoltaiczne o mocy 1,4 GW, co jest dwukrotnie lepszym wynikiem od osiągniętego rok wcześniej. Całkowita moc PV w Austrii na koniec 2022 roku wynosiła około 4,2 GW.

redakcja@gramwzielone.pl

© Materiał chroniony prawem autorskim. Wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy Gramwzielone.pl Sp. z o.o.