Enea uruchomi hybrydową instalację OZE

Enea uruchomi hybrydową instalację OZE
Enea

Enea rozpoczęła budowę farmy fotowoltaicznej, która zostanie zrealizowana w formule cable-poolingu. Nowa instalacja będzie podłączona do sieci w tym samym miejscu, w którym podłączono już należącą do Enei farmę wiatrową.

Spółka Enea Nowa Energia z grupy Enea buduje farmę fotowoltaiczną w gminie Potęgowo w województwie pomorskim. Farma fotowoltaiczna Darżyno osiągnie moc 2 MW i będzie się składać z ponad 3,6 tys. paneli PV.

Zakończenie inwestycji jest planowane na drugą połowę br. Farma fotowoltaiczna będzie korzystać z tego samego przyłącza, z którego korzysta znajdująca się w tej samej lokalizacji farma wiatrowa.

REKLAMA

OZE w Darżynie

Farma wiatrowa Darżyno została uruchomiona w 2008 roku. Inwestycję wykonały Nadmorskie Elektrownie Wiatrowe Darżyno Sp. z o.o. W 2011 roku tę inwestycję przejęła Enea. Składają się na nią trzy elektrownie wiatrowe Enercon E-82, każda o mocy 2 MW.

Enea podkreśla, że dzięki wykorzystaniu źródeł o różnym profilu wytwarzania energii w ramach jednego przyłącza efektywniej wykorzystane zostaną zdolności przesyłowe.

Farma fotowoltaiczna będzie wytwarzała rocznie około 2 GWh energii elektrycznej, a cała hybrydowa instalacja OZE, która osiągnie łączną moc około 9 MW, ma wytwarzać w skali roku około 17,5 GWh energii elektrycznej.

REKLAMA

Powstająca farma w Darżynie to doskonały przykład powiązania potencjału płynącego z wielu źródeł odnawialnej energii i tym samym skutecznego powiększenia korzyści inwestycyjnych płynących z takich rozwiązań – komentuje Stefan Traczyk, wiceprezes ds. operacyjnych Enei Nowa Energia.

Zielone projekty Enei

Darżyno będzie szóstą farmą fotowoltaiczną Enei. Pod koniec zeszłego roku grupa energetyczna z północno-zachodniej Polski uruchomiła farmę fotowoltaiczną o mocy 5 MW, która powstała w Lubnie w województwie lubuskim.

Ten projekt składa się z trzech części: PV Lubno I o mocy 1 MW, PV Lubno II również o mocy 1 MW oraz PV-FW Lubno I o mocy 3 MW, przyłączonej bezpośrednio do należącej do grupy Enea farmy wiatrowej Baczyna.

Enea prowadzi obecnie prace inwestycyjne m.in. dla projektu fotowoltaicznego w Krzęcinie w województwie zachodniopomorskim, gdzie powstanie instalacja o łącznej mocy ponad 6,5 MW.

redakcja@gramwzielone.pl

© Materiał chroniony prawem autorskim. Wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy Gramwzielone.pl Sp. z o.o.