REKLAMA
 
REKLAMA

W Belgii wyprodukują elastyczne i ultralekkie panele PV

W Belgii wyprodukują elastyczne i ultralekkie panele PV
EnFoil

Energy Enabling Foil (EnFoil) to nowy spin-off, który będzie zajmować się produkcją elastycznych, ultralekkich paneli fotowoltaicznych. Celem firmy jest dostarczanie produktów o spersonalizowanych rozmiarach i zwiększenie obszaru zastosowań fotowoltaiki m.in. o transport drogowy.

EnFoil jest spin-offem powstałym w wyniku współpracy belgijskiego uniwersytetu Hasselt oraz instytutu Imec w odpowiedzi na zapotrzebowanie na lekkie panele fotowoltaiczne na duże dachy. Ma to zapewnić wybrana do tego celu przez EnFoil technologia cienkowarstwowych modułów CIGS. Jak tłumaczy firma w komunikacie. Standardowe panele fotowoltaiczne od lat odgrywają istotną rolę w energetyce. Jednak ich wadą jest to, że nie można ich zamontować na każdej powierzchni z uwagi na ich sztywną konstrukcję i zazwyczaj duże rozmiary oraz wagę.

Tego nie zapewnią tradycyjne panele

Elastyczne cienkowarstwowe ogniwa fotowoltaiczne, zdaniem EnFoil, stanowią rozwiązanie tego problemu. Dodatkowym atutem produktów holenderskiej spółki ma być to, że produkowane przez nią cienkowarstwowe ogniwa fotowoltaiczne będą mogły przybierać niemal dowolny kształt i rozmiar, dopasowując się tym samym do większości powierzchni i umożliwiając pozyskiwanie zielonej energii w wielu lokalizacjach.

REKLAMA

EnFoil prowadzi już wstępne rozmowy z liderami branży logistycznej na temat współpracy i wdrożenia elastycznych systemów fotowoltaicznych na dachach ich ciężarówek. Fotowoltaika mogłaby zasilać systemy śledzenia oraz czujniki zamontowane w tych pojazdach. W przypadku coraz intensywniej rozwijającego się sektora eTruck rozwiązania dostarczane przez EnFoil mogłyby w przyszłości zapewnić doładowywanie baterii w trakcie podróży elektryczną ciężarówką.

Na ten moment nie podano informacji o planowanym rozpoczęciu produkcji elastycznych modułów przez EnFoil. Nie wiemy również, gdzie będzie odbywać się produkcja modułów. Na rozwinięcie produkcji EnFoil uzyskał wsparcie finansowe w formie dotacji w wysokości 150 tys. euro.

Sprawność paneli fotowoltaicznych EnFoil ma nie odbiegać w sposób znaczący od sprawności standardowych, sztywnych modułów krzemowych. Na stronie producenta znajdziemy informacje o sprawności wykonanych na bazie technologii CIGS elastycznych paneli na poziomie 17 procent (to o kilka punktów procentowych mniej niż zapewniają obecnie najpopularniejsze na rynku fotowoltaicznym moduły bazujące na krzemie krystalicznym). Dzięki temu możliwe ma być uzyskanie na 1 m2 panelu mocy wynoszącej 150 Wp.

REKLAMA

Szwedzka konkurencja

Popularność cienkowarstwowych ogniw fotowoltaicznych w kolejnych latach z pewnością wzrośnie. Pomysł na zagospodarowanie powstającej niszy ma także szwedzka firma Midsummer, która przygotowuje się do budowy fabryki o mocy 200 MW w Szwecji. Midsummer aspiruje do miana największego producenta modułów CIGS w Europie.

Ostatnio Szwedzi pozyskali unijną dotację na budowę fabryki paneli fotowoltaicznych w wysokości 375 mln koron (142,5 mln zł) w ramach Funduszu Innowacji przewidzianego na wsparcie projektów z zakresu czystych technologii.

Inna szwedzka firma Evolar pracuje nad wprowadzeniem do produkcji ogniw wykorzystujących perowskity. Kilka miesięcy temu Evolar został przejęty za 38 mln dolarów przez największego na świecie producenta cienkowarstwowych paneli fotowoltaicznych – amerykańskiego First Solar.

Radosław Błoński

redakcja@gramwzielone.pl

© Materiał chroniony prawem autorskim. Wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy Gramwzielone.pl Sp. z o.o.

REKLAMA
Komentarze

Brak komentarzy
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA